AccessTr.neT

Tam Versiyon: Accessde yaptığım bir programın bir yerinde takıldım.
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhaba,
Access'te bir form üzerinde metin kutusu içine girdiğim veri
ilgili bir sorgu içinde bulunuyorsa bir hata iletisi almak istiyorum.
Sorgu içindeki alanda birden fazla kayıt olduğu için bunu yapamadım.
Yazdığım veriyi ilgili sorgudaki kayıt kümesi içinden bulması gerekiyor.
Sorgu içinde iki alan var birisi metin kutusuna yazdığım veriyi ilgilendiren alan bir de adet alanı var.
Vb kodunu yazarken; metin kutusu içine girdiğim veriyi ilgili sorgu alanından eşleştirdiğinde ikinci bir kısıt olarak. ve Adet alanında 0 olan veriyi bulduğunda şu hata iletisini ver diyebilirmiyiz.

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Ahmet Vural.
Sn ahmetvural öncelikle sitmize hoşgeldiniz. Sorunuzun anlaşılır olması için örneğinizi düzenle onar yapıp rar ile sıkıştırarark ekleyiniz. Çok kısa sürede mutlaka cevap alırsınız. Bu şekilde size kimse yardım edemez. Saygılar...
Sorgunuzun ölçüt kısmına sağ tuş ile tıklayıp "oluştur" deyin ve formların içinden hiyerarşik sıra ile ilerleyip bahsettiğiniz metin kutusu alanını seçin. Artık bu alanda yazılan değerinize göre sorgunuz süzülecektir.
Sıfır olayı için de ölçüt kısmına =0 yazabilirsiniz.

İstediğiniz tam olarak anlaşılmadığı için bu şekilde anlattım. Umarım örnek eklersiniz de daha çok yardımcı olabiliriz.
İlgilerinize teşekkür ederim.

Yeni üye olduğum için dosya eklemeyi düşünemedim kusura bakmayın.

Ek'te söz konusu dosyayı yolluyorum.

Yine bir izah etmeye çalışayım.

Form2 isimli formda bulunan Metin Kutusu içine
Sorgu3 isimli sorguda bulunan 0 adetli verilerden birini yazdığımda
parçanın girili olduğuna dair bir hata iletisi almak istiyorum.Yani kontrol etmesini istiyorum.
Eğer Metin kutusu içine sorgu3 içindeki verilerden farklı bir veri girdiğimde de bu parça pakete ait değil hata iletisi almak istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
İlgilerinize teşekkür ederim.

Yeni üye olduğum için dosya eklemeyi düşünemedim kusura bakmayın.

Ek'te söz konusu dosyayı yolluyorum.

Yine bir izah etmeye çalışayım.

Form2 isimli formda bulunan Metin Kutusu içine
Sorgu3 isimli sorguda bulunan 0 adetli verilerden birini yazdığımda
parçanın girili olduğuna dair bir hata iletisi almak istiyorum.Yani kontrol etmesini istiyorum.
Eğer Metin kutusu içine sorgu3 içindeki verilerden farklı bir veri girdiğimde de bu parça pakete ait değil hata iletisi almak istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Buyrun, örnek ektedir.

Kod:
Private Sub Metin0_BeforeUpdate(Cancel As Integer)
Dim Sonuc
    Sonuc = DLookup("Kalan", "Sorgu3", "Barkod='" & Me.Metin0 & "'")
    If IsNull(Sonuc) Then
        MsgBox "bu parça pakete ait değil", vbCritical, "Dikkat"
    Else
        MsgBox "Bu parçadan " & Sonuc & " adet kalan görünüyor", vbOKOnly, "Kalan"
    End If
End Sub