AccessTr.neT

Tam Versiyon: IIF Sorunu....
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Arkadaşlar rapordaki metin kutusuna IIF li deyim yazarken hata ile karşılaşıyorum.

RAPOR_MAKİNE isimli rapora bir metin kutusu (Metin196) ilave ettim. Bunun denetim kaynağınada aşağıdaki ifadeyi yazıyorum ama hata veriyor;

Kod:
=IIF([Metin113]>0, IIF([Metin186]<[Metin113]*2,[Metin186],[Metin113]*2),IIF([Metin186]<([Metin86]+[Metin94])*2,[Metin186],([Metin86]+[Metin94])*2))

Aynı ifadeyi vb olarakta yazmayı denedim ama rapordaki rakamlar resmen çıldırıp anlamadığım değerler aldılar. Ohmy

Yardımlarınız için teşekkürler...
Yazımında bir yanlış görünmüyor ama, örneğini ekleyebilirmisin?
Rapor veya formlardaki kontollere yazılan fonksiyonların parametre ayıracı olarak "virgül" değil "noktalı virgül" kullanmalısınız. Bu şekilde deneyin olmaz ise, sayın n_serdar 'ın dediği gibi örnek eklerseniz yardımcı olabiliriz.
Ayrıca formda kullandığımız her komut raporlarda çalışmayabiliyor. Meela ben raporda IIF kullanmak yerine raporun kayıt kaynağı olan sorguda IIF kullanmayı tercih ediyorum. Mesela

Şirink: IIf([şirinkebat]="VAR";([isadedi]*[profilboyu]);"")

bu cümle sorgudaki alan bölümüne yazıldı. Şirink isimli değerin, şirinkebad = "VAR" durumundaysa işadedi ile profilboyunun çarpımından; yoksa "" değerinden alınmasını sağlıyor. Siz de böyle yapmayı deneyin, daha sağlıklı oluyor. Öbür türlü rapor zaten açılmış durumda olduğundan hata verebilir.
Ben dosyayı ekledim sanıyordumImg-grin)
Mesudi vermiş cevabını aslında

=IIf([Metin113]>0;IIf([Metin186]<[Metin113]*2;[Metin186];[Metin113]*2);IIf([Metin186]<([Metin86]+[Metin94])*2;[Metin186];([Metin86]+[Metin94])*2))
Sayfalar: 1 2