AccessTr.neT

Tam Versiyon: EXCEL e Access Tablosundaki İstediğimiz alanları ve veriyi atma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Accesde Bir tablom var Tablo Alanları şöyle

Adı Baklagil Meyve Hububat sebze
Ahmet 10 20 10 15
mehmet 5 15 12 13
veli 5 3 10 20

Yukardaki veriyi excele istediğim alana aşağıdaki gibi form üzerinden bir tuşla nasıl atarım

excel görünümü

Adı Baklagil Meyve sebze
Ahmet 10 20 15
mehmet 5 15 13

DİKKAT hububat alanı yok sadece istedikleim olacak
Merhaba blacksir
Bir form açıp aşağıdaki kodları bir butonun olay yordamına atayın. Açıklamayı okuyarak istediğinizi yapacaksınız

Dim Klasor As String
Klasor = CurrentProject.Path & "\excel dosyasının adı.xls"
DoCmd.TransferSpreadsheet acImport, 8, "access'te oluşacak tablonun adi", Klasor, True, "a2:c33"

Excel dosyasının Access dosyasıyla aynı klasörde olduğu varsayılmıştı. Farklı yerdeyse

Klasor = CurrentProject.Path & "\excel dosyasının adı.xls"

satırını düzenleyin. Mesela
Klasör = "c:\belgeler.excel dosyasının adı.xls" olabilir

Exceldeki veri aralığınız neresiyse onu da

DoCmd.TransferSpreadsheet acImport, 8, "access'te oluşacak tablonun adi", Klasor, True, "a2:c33"

satırındaki "a2:c33" ifadeleri yerine yazın. Buradaki mantık şu:

a2= Veri almaya başlanacak Excel adresi
c33= Veri almanın yapılacağı son hücre (c33 dahil)

Not: Access'deki tablo bu kodlarla kendi oluşur. Siz ayrıca açmayın. Excel'deki veri yapıları aynen access'te oluşacaktır.

Kolay gelsin.
merhaba, bu işlemin tam tersini nasıl yaparız. Excel tabomdan belli verileri Access aktarmak istiyorum
access sorular bölümüne yeni konu açarak sorarsanız daha hızlı cevap alabilirsiniz.
ayrıca bir defaya mahsus bir olay mı olacak yoksa ara sıra tekrarlanacak bir olay mı onu da belirtmenizde fayda var.
iyi çalışmalar.
(01/04/2019, 22:48)next yazdı: [ -> ]merhaba, bu işlemin tam tersini nasıl yaparız. Excel tabomdan belli verileri Access aktarmak istiyorum
aşağıdaki komut ile yaptım
Private Sub Komut426_Click()

CurrentDb.Execute "Delete From tablo_ismi"
CurrentDb.Execute "ALTER TABLE Tablo_İsmi ALTER Column ID COUNTER(1,1)"
CurrentDb.Execute "INSERT INTO Tablo_İsmi ( [sutun ısmi],[sutunismi2]) SELECT bağlıtabloİsmi.[1.sutunun karşılığı],bağlıtabloİsmi.[2.sutun ismi] FROM [bağlıtabloİsmi]"

End Sub