AccessTr.neT

Tam Versiyon: Anaform dan altform verilerini kilitlemede sorun
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
İyi günler arkadaşlar İnşallah formumun bitmesine az kaldı. Forda bir sorun çıktı, bilenlere danışmak istedim.Anaformda yeni kayıt dediğim zaman alt formda yeni kayıt acılıyor.Altformda tab tuşu ile alanı doldurup diğer alana geciyorum.lakin alanlar bitince otomatikmen yenikayıt acıyor. altformun yeni kayıt acmasını nasıl engellerim. Ana formda yeni kayıt deyince altformdada yeni kayıt desin altform yeni kayıt acmasın ben tab tuşunu cok kullandığım icin en son kayıttan sonra yeni kayıt acıyor acmaması icin ne yapabilirim. ne önerebilirsiniz.
Alt formu tasarım görünümünde aç, Form Özelliklerinden "Devir" özelliğini "Geçerli Kayıt" olarak değiştir.

[Resim: 2e3u8uh.png]
sayın sledgeab az önce dediğiniz yaptım lakin bu seferde altformdan diğer altforma tab tuşu ile gecmiyor. Diğer altforma geçmek icinse fare ile diğer altform alanına tıklamam gerekiyor. Çoğunlukla formlarımda fareyi kullanmayı sevmiyorum. Tab tuşu bana yetiyor.diğer altforma atlamak icin bildiğiniz klavye kısa yolu varmı
Sağolun sayın sledgeab dediğiniz şekilde yaptım oldu.(tab tuşu ile gitmiyor lakin olsun böylede güzel oldu). Teşekkür ederim cevabınız için. Çok basit bir çözümmüş. Böyle basit bir çözümü olduğunu hiç tahmin etmemiştim. Daha doğrusu bilmiyordum. Ne demişler
if 
me.Bilmemek ayıp değil
else
me.öğrenmemek ayıp
end if
:Halay bir şey daha öğrendik. Tekrar teşekkür ederim.
tab tuşuyla diğer altforma geçiş için;

TForm102Aalt altformunda bulunan Hapdagitilan metin kutusunun çıkıldığında olayına aşağıdaki kodu yaz.

Forms![TForm102A]![TForm102Aalt1].Visible = True
Forms![TForm102A]![TForm102Aalt1].SetFocus

2. altformdan 3. altforma geçmek için üstteki kodu düzenleyip 3. altforma göre ekle.
Üstat cok teşekkür ederim gercekten süpersiniz oldu örnek formlara eklememde sakınca varmıdır calışmamı altform kilitleme örneği olabilir. izniniz olursa ekleyim.