AccessTr.neT

Tam Versiyon: Kullanıcı Bazında Otomatik Sıra Numarası Verme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5
Merhabalar
Örneğimdeki FFatura Formunda Seri Numarası Alanına Girilen Sayıya Göre +1 Şeklinde Artarak Fatura Numarası Üretiyor.Ancak Bu Yöntem Artık İşimi Görmüyor Çünkü Farklı Kullanıcılar Sisteme Aynı Anda Fatura Girişi Yapacaklar.Yapmak İstediğim Örneğin A Kullanıcısının Seri numarası CD Sıra Numarası 32 İken, B Kullanıcısının Seri Numarası BF Sıra Numarası 564 Olabilir.Bu Durumda Her Kullanıcının Sıra ve Seri Numaralarının Birbirinden Bağımsız Olarak Otomatik Artmasını Sağlamak İstiyorum.
Sayın lifeexciting;
Dmax fonksiyonu ile bunu yapabilirsiniz.

fatura_no= Dmax("fatura_no","faturalar","Seri='BF'") +1
bu komut fatura no alanına 565 değerini atayacaktır.
deneyin.

Daha evvel hangi şubenizde hangi serinin olduğunu takip eden bir tabloda yapabiliısiniz böylece işiniz kolaylaşır.
Kolay gelsin.
Sn.Kur@l
Daha Önce Böyle Bir Kod Kullanıyordum.Ama Local'de ve Tek Kullanıcıyla Kullanılıyordu.
If NewRecord Then faturaSirano = DMax("faturasirano", "fatura_bilgileri") + 1
Alıntı:Daha evvel hangi şubenizde hangi serinin olduğunu takip eden bir tabloda yapabiliısiniz böylece işiniz kolaylaşır.
Sn.Kur@l Bende Bunu Sağlamak İstiyorum Aslında.Ama Bu Nasıl Bir Tablo Olmalı ve Tabloda Bilgilere Göre Seri Takibini Nasıl Yapacak.Yardımınız İçin Teşekkür Ederim.İyi Çalışmalar.
Sayın lifeexciting;
Anladığım kadarıyla birden fazla ilde fatura kesiyorsunuz ve fatura sayınız yüksek. Yüksek adette iptaller ve arada fatura atlama kaybetme gibi problemler başınınzı ağrıtacaktır
Bunu önlemek için merkez önce hangi serileri hangi şubeye verdiğini - kesinlikle zimmet şeklinde olmalı- takip edebileceğiniz bir sistem olmalı ayrıca arada atlanan faturalarıda takip edebilmeli...
Örneğin sisteme 564 kaydedilmeden 565 kaydediliyorsa derhal uyaran bir sistem olmalı ki iptalse iptal olduğunu bilmelisiniz. Aksi halde akla gelmeyen başa gelir. Biliyorsunuz maliye naylon faturanın önüne geçmek icin türlü çalışmalar yapıyor. Bunlardan biride basılan faturaların ardışık olarak elde olmasıdır. Bunun takibi önemlidir bu yüzden. Ayrıca maliye naylon faturanın önüne geçmek için nakliye faturalarına çok önem verir.
Bu noktada şöyle bir tablo ihtiyacınız olabilir.
fatura_Seri
Fatura_no_ilk
Fatura_no_son
Teslim_Alan
Teslim_Eden
Teslim_tarihi
Kullanılacağı_şube
...
....
.....
gibi....
Sistemde bir sorgu zaman zaman kesilen faturalarda ardışıklık kontrolü yaparak hataları bildirmelidir.

Bu Arada dmax server olsada kullanılır. Zira şartınız var herkese teslim ettiğiniz seri yada numara aralığı elinizde olacağından...
Kolay Gelsin.

Evet Sn.Kur@l Birden Fazla İlde Ve Yüksek Miktarda Fatura Kesiliyor.İptal Yetkisini Kullanıcıya Bırakmıyorum.İptal Durumunda Fatura'yı Silmek Yada Başka Bir Tabloya Aktarmak Yerine Doğrudan Fatura Miktarını Sıfırlıyorum.
Aslında Hangi Noktaya Hangi Serili Faturaların Verildiği Belli.Fatura Atlama Konusu Kesinlikle Çok Ciddi.Bunun İçin Dediğiniz Şekilde Bir Takip Modülü Hazırlanabilir.Bahsettiğiniz Gibi Bir Düzen Kurmak Gerçekten Çok Profesyonelce Olacaktır Ama Biraz Uğraştıracak Gibi.Çünkü Şimdiden Aklım Karışmış Durumda.Yardımlarınız İçin Teşekkür Ederim.İyi Çalışmalar.
Sayın lifeexciting;
Aşağıdaki gibi bir çalışmayı ben 1995 den bu yana kullanırım. Bunu kağıt üzerinde takip ederdim. Her maksuzun geldiğini kontrol ederdim. Bu tutanakta el ile kontrol edilen çalışmayı accesse uygulayacağız.

Tahsilat Makbuzu Teslim Tutanağı
xxxxxxxx şti`ne ait seri numaraları 651`den başlayıp 700`de sona eren
aşağıda tek tek dökümü yapılmış 50 adet 1 asıl 2 kopya tahsilat makbuzunu
xxxxxxxx şti.`nin ticari işlemlerinde kullanmak üzere tam ve eksiksiz
olarak teslim aldım. Bu makbuzlarla ilgili doğmuş ve doğması muhtemel bütün ticari, cezai ve hukuki
müeyyideler şahsıma aittir.
Tarih 23/01/2011
Teslim Eden Teslim Alan
lifeexciting kur@l

Numara Onay Numara Onay Numara Onay Numara Onay Numara Onay
651 661 671 681 691
652 662 672 682 692
653 663 673 683 693
654 664 674 684 694
655 665 675 685 695
656 666 676 686 696
657 667 677 687 697
658 668 678 688 698
659 669 679 689 699
660 670 680 690 700

Aşağıdaki rakamlar makbuz geldikçe işaretlenir. Eğer küçük numara gelmeden büyük geliyorsa süte su karışmaya başlamış demektir.
Şöyle yapabilirsiniz. 1 - 50 arası tüm numaraları içeren bir tablonuz olur. Ve fatura kaydedilnce aynı anda bu tablodaki alanı onaylar. Siz onaylanmamış olanların listesini alırsınız. Bu listede büyük varken küçük yoksa hemen peşine düşersiniz...
Fikirlerim bunlar. Umarım faydalı olur.
Sayfalar: 1 2 3 4 5