Skip to main content

AccessTr.neT

birden çok ilişkisiz tabloya sahip tek formda boş veritabanı sorunu

birden çok ilişkisiz tabloya sahip tek formda boş veritabanı sorunu

Evet, güzel görünüyor. Tablo isimlendirmelerinden dolayı çok fazla takip edemedim ama tablolardan anladığım kadarıyla id olarak kaydediliyor. Bir de uyarı yapayım, ilişkileri ille de ilişki penceresinden yapmayabilirsiniz. Mesela benim hiç bir çalışmamda ilişki penceresinde bir şey göremezsiniz. İlişkileri hep verilerin kullanımı sırasında ya form üzerinde ya da sorguda kurarım. Bu da benim kendime göre bir yöntemim. Siz böyle yapmayı seviyorsanız devam. Ben de baştan böyle ilişkiler kurmayı sevmiyorum. İhtiyaca göre sorgulamalarda kurmak daha mantıklı geliyor.

Bir diğer uyarı da kaydet butonunun kodlarının en üstüne

DoCmd.SetWarnings False

en altına da

DoCmd.SetWarnings true

yazın ki her eklemede onay istemesin. Eğer onay vermesini istiyorsanız tüm ekleme işlemlerini kontrol edebilecek bir if cümlesiyle bunu yapmanız daha iyi olacaktır.

Başarılar, kolay gelsin.
İnadına, ille de Accesstr.net...
teşekkürler Mehmet bey, aslında ben de ilişkilendirmelerin çoğunu dediğiniz gibi form üzerinde yapıyorum (yani en azından ben öyle olduğunu düşünüyordum) ilişkilendirmeyi veri tabanından yapmamın sebebi "access böyle bir özellik vermişse vardır bir bildiği ilerde herhalde anlarım, şimdilik bu özelliği kullanayım da ilerde bu uygulama için gerekmezse kaldırırım gerekirse de kullanırım " düşüncesiydi Img-grin

2. olarak dediğiniz hata kodlarını
DoCmd.SetWarnings False
DoCmd.SetWarnings true

aslında hemen hemen her yerde kullandım ama hala uygulamayı geliştirmeye çalıştığım için bir hataya rastlanırsa hatam neredeymiş onu öğreneyim mantığıyla kodlar olmasına rağmen ' ile açıklama halinde bırakmıştım ama siz şimdi uyarınca fark ettim sizin beni daha önce uyardığınız

On Error GoTo Err_hata
DoCmd.SetWarnings False

kodlarını ben hep blok halinde düşünmüşüm
oysa
On Error GoTo Err_hata hata durumunda "Err_hata:" satırına git
DoCmd.SetWarnings False uyarıları gösterme anlamındaymış Img-grin

biraz geç anladım ama olsun, teşekkürler Mehmet bey
Ben teşekkür ederim. Siteyi canlı tutuyorsunuz, sağolun.
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da