Skip to main content

AccessTr.neT

Bağlantı nasıl kurabilirim

Bağlantı nasıl kurabilirim

Çözüldü #1
Arkadaşlar ekte ufuk çaplı bir taksitli satış alış hesabı yapmaya çalışıyorum. Oto galeri için. Araç satın alınıyor ona bir maliyet çıkıyor bir de bunu müşteriye satıyorum. Bunun için araç tablosu ve araç alt tablosu oluşturdum. Bir de müşteri tablosu ve müşteri alt tablosu oluşturdum. Ben araç ve araç alt tablo ile bağlantı kuruyorum, müşteri ile de müşteri alt tablosu arasında bağlantı kuruyorum. Fakat ben araç ile müşteri arasında bağlantı kuramadım. İkisi arasında bağlantı kurduğum zaman hangi araç hangi müşteriye satıldı ne kadar kar ettik bunun hesabını yaptırmak istiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.
.rar oto.rar (Dosya Boyutu: 34,36 KB | İndirme Sayısı: 14)
Merhaba,

Tablolarınızı kurgulama konusunda sıkıntı yaşamaktasınız. Bende bu işe başlarken aynı konuda sıkıntı yaşamıştım. Bu sıkıntıyı da buradaki örnekleri kendi hayal gücümle harmanlayarak giderdim. Size de tavsiyem bu yönde olacaktır.

Başlangıç olarak aşağıdaki örnek konuyu ve/veya "Oto Galeri" hakkında var olan diğer bir çok konuyu inceleyebilirsiniz.

https://accesstr.net/konu-oto-galeri-programi.html

Tablolarınız hakkındaki fikrim, yanlış yolda olduğunuz yönündedir.

Kolay gelsin.

O dediginiz oto galeri programi mde oldugu icin incelemek zor. Haklisin düşünce olarak yanlis yolda olabilirim. Duz yola nasil kurgu ile cikarim onu ariyorum. Teşekkür ederim
Verdiğim linkteki sıkıştırılmış dosyada bulunan DATA adlı klasör içerisindeki mdb uzantılı uygulamadan tabloların yapısını inceleyebilirsiniz.
Kısaca söylemek gerekirse, sizin yerinizde olsam;
Tbl_AlisBilgileri, Tbl_SatisBilgileri, Tbl_MaliyetBilgileri, Tbl_AracBilgileri, Tbl_MusteriBilgileri isimli tabloları oluşturur, bu tablolarla ilgili istediğim sonuca yönelik sorgular oluşturmak kaydıyla verilere ulaşırdım.

Bu çalımamda yapılabilecek bir şey var mı? düzeltmek açısından. <teşekkür ederim.
1-) arac_alt tablosundaki No adında bir alan var bu alanın adını "aracaaltid" olarak değiştir. No adında alan adı olmamalı,
2-) Tablolardaki otomatik sayı olan alan adları Müsteri (ü yerine u olmalı) tablosunda "Sıra" yerine musteriid, Arac tablosundaki Sira alan adı yerine aracid olmalı,
3-) Müsteri tablosundaki "M_A_Arac" alanı sayı yapılmalı, bu alana Musteri formundaki "M_A_Arac" Açılan kutusu ile "Arac" tablosundaki "Sira (aracid" alanındaki sayıyı kaydettirilmeli, konu başlığında sorulan bağlantı bu olacaktır.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task