Skip to main content

AccessTr.neT

SQL Server, Index Problemi

SQL Server, Index Problemi

Çözüldü #11
Hocam, konuyla ilgili mesleki bilgi sahibi olmadığım için ne yapmak istediğinizi anlamam -daha doğrusu tahmin etmem- zor oluyor. Zaman ayırıp veritabanınızın mantığını kavramak ve ilişkilerin doğru ya da yanlış olduğunu söylemem bu aralar çok zor. Bunu en iyi yine siz yapabilirsiniz. Sitemizdeki örnekleri inceleyerek çok güzel çalışmalar yapılabilir. Ancak bu ilişkiler olayına ben bu kadar fazla yüklenmiyorum. Benim çalışmalarımda bu kadar çok ilişki olmuyor mesela. Çünkü ilişkileri formlardaki bazı nesneler aracılığıyla -mesela alt formlar veya açılan kutularla- ya da kodlar yardımıyla yapmak daha kolayıma gidiyor. Mutlaka ilişki kurmam gereken tablolar elbette oluyor ama sizin çalışmanıza bakınca biraz abartılı buldum, o yüzden her hastalık için ayrı tablo yapmayın dedim. Alanlar farklı olabilir, bunları fonksiyonel yöntemlerle kullanabilirsiniz veya benzer altyapıda olanları gruplandırabilirsiniz. Nasıl olur derseniz, mesela kanserle ilgili bir çok farklı tür var, hepsinin tabloları tek olabilir, eğer A alanını bir türde kullanıyor diğerinde kullanmıyorsanız, onda da B alanını kullanırsınız. İkisi de aynı tabloda olabilir ama. Bunu bir örnekle daha anlaşılır biçime getirelim:
Diyelim hastalarının cinsiyetlerini tabloya ERKEK ve KADIN olarak kaydetmeniz gerekiyor. Bunun için KADIN ve ERKEK diye iki ayrı tablo mu yaparsınız, yoksa Hastalar tablonuza Cinsiyet adında bir alan koyup oraya mı yazarsınız. Sizin mantığa göre iki ayrı tablo yapılmalı ve Erkek için ve Kadın için ayrı alanlar işaretlenmeli, sonra da bu alanlar tabloda ilişkili bir cinsiyet alanıyla ilkişkilendirilmeli. Tabii bunun için cinsiyet tablonuzda hastanın Tckimlik no alanıyla da veri ilişkisi kurmanız gerekir. Bunu her kriter için düşününce sizin durumunuz anlaşılıyor. Bu durumda ilişkiler çok fazla sayıda oluyor. Oysa hastalar tablosunda "cinsiyet" adında bir alan olsa, çift sütunlu bir açılan kutudan 1 ise "kadın" 2 ise "erkek" durumu bu alana kaydedilse. Daha güzel olmaz mı?

Umarım verdiğim örnek üzerinden durumunuzu anlamışsınızdır. Siz de "Hastalıklar" adında bir tablo yapıp, içine tüm hastalıkların adlarını ve id numaralarını girseniz, form üzerindeki açılan kutudan da bu hastalık oraya gelse, seçilen hastalığa göre tabloda tümü yer alan bilgilerden sadece o hastalıkla ilgili olan alanlar aktif, diğerleri pasif olsa fena mı olur?

Bir de bunu düşünün bence...
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
SQL Server, Index Problemi - Yazar: DePlax - 03/07/2009, 01:13
Cvp: SQL Server, Index Problemi - Yazar: mehmetdemiral - 03/07/2009, 01:42
Cvp: SQL Server, Index Problemi - Yazar: Seruz - 03/07/2009, 10:17
Cvp: SQL Server, Index Problemi - Yazar: pcman - 03/07/2009, 10:39
Cvp: SQL Server, Index Problemi - Yazar: okileturc - 03/07/2009, 11:52
Cvp: SQL Server, Index Problemi - Yazar: abahceci - 08/02/2014, 23:13