Skip to main content

AccessTr.neT

Hatamı anlayamıyorum (Subscript out of range)

Hatamı anlayamıyorum (Subscript out of range)

Çözüldü #5
Sn adnanyurdakul, mesudi ve esrefigit
Problemimle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Sn esrefigit

Fikirleriniz gerçekten çok doğru ve değerli. Zamanınızı ayırıp görüşlerinizi yazdığınız için çok teşekkür ederim.

Ne yapmak istediğimi daha detaylı anlatırsam sizleri daha az yoracağım heralde. Daha önce daha detaylı anlatmadığım için kusura bakmayın düşünememişim.

Benim yapmam gereken şey sıradan öss tercih robotlarından farklı olarak arka planında çok amaçlı karar verme sistemlerinden biri olan TOPSIS in çalıştığı bir öss tercih robotu yapmak. Bunu yapmak benim seçimim değil malesef bana verilen projenin konusu bu.

Basamak basamak ne yapmaya çalıştığımı şöyle anlatabilirim.

1-"Şehirler" kutusundan istediğim şehirleri seçecem ve bu şehirlerde bulunan üniversiteler "Üniversiteler" kutusunda çıkacak.

2-"Alanlar" listesinden istediğim alanı, "Puan" listesinden istediğim puan aralıklarını ve "Ünivesiteler" listesinden de istediğim üniversiteleri seçecem. Yaptığım seçimlere uygun olan bölümler "Bölümler" listesine çıkacak.

3-"Bölümler" listesinde çıkan bölümlerden istediğim 30 bölümü çift tıklayarak alternatif kutularına getirecem.

Bu kısımdan sonra belirlediğim alternatifleri Topsis yöntemine göre sıralatacam.

Topsis yönteminde alternatifler ve kriterler bulunur. Her altarnatife her kriter için puanlandırma yapılır.

Alternatif kutularının yanındaki 6 sutundan ilki kriterlere verilen ağırlıkları girmek için kullanılacak. Diğer 5 sutun kriterler için kullanılacak.

Mesela 2. sutun uzaklık kriteri olsun.
2. sutunun 1. satırına;
1. alternatif için uzaklık değerini girecem.
Böylelikle bütün kutuları rakamlarla dolduracam.

Daha sonra "Alternatifleri sırala" butonuna bastığımda Topsis yöntemi çalışacak ve her alternatif için birer sonuç bulacak. Bulduğu bu sonuçları alternatif kutularının yanındaki 1. sutuna yazdıracak.

Sn. adnanyurdakul

Neden dizileri kullandığımı sormuşsunuz.
Daha önce bu bahsettiğim Topsis yöntemini Matlab da yazmıştım. Matlabda matrisleri kullanarak çok az satırla işimi halletmiştim.
Vbde de dizileri kullanarak yapabileceğimi sandım ama beceremedim. Baştan dizi şekilinde tanımlayıp gittiğim için öyle devam ettim.
Başka herhangi özel bir sebebi yok Img-grin

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Hatamı anlayamıyorum (Subscript out of range) - Yazar: lawish - 25/05/2009, 22:56
Task