Skip to main content

AccessTr.neT

Mehmet Demiral'ın imzası

Mehmet Demiral'ın imzası

Lightbulb #1
Forumda bazen bir süper moderatörün bile anlamsız ve düzensiz bilgi aktardığını görüyorum. Örnek olması gerekirken...

Bu bir nasihat değildir, geçen birisi en beklediğim güzel ve ileri seviye bir konuda uzun uzun yaşmıştı. Hem de örneği eklemişti. Malasef ne genel yazı düzeni vardı, ne imla, ne de özenli cümleler. Hiçbir şey anlamadım ve mesajını sadece yarıya kadar okuyabildim. Anlayarak okuma değildi bu. Mesajı yazana bunu bildirsek kırılacağına eminim. Access uzmanlarından rica ediyorum daha anlaşılır yazsınlar.

Mehmet Bey belki de Türkçe öğretmeni olduğundan tercüman oluyor imzası duygularıma. Belki bu yüzden kafamız çok uyuşuyor.

Ne kadar bilirsek bilelim; iş öğretmeye gelince anlatabildiğimiz kadar biliyoruzdur. Anlatabilmek bildiğimizin ispatıdır.

Masamda şimdi iki güzel kaynaktan birisi var, Alison Balter'in Access kitabı. Diğeri ise Enine Boyuna Access 2003. Bunları okumak inanıyorum Zaman romanını okumaktan daha zor. Bayağı bir tahammül gerektiriyor. Okurken iki renkli kalemim var. Kırmızı ile öenmli yerleri, yeşil ile yanlış yazımları çizerim. 125. Sayfaya kadar geldim bıktım yeşili kullanmaktan. Bazen verdiği bilgiler de zaten bildiklerim. Sayfalarca bildiklerimi okuduğum da oluyor ama o kadar safsata cümle var ki! İlerde yayınevine göndereceğim umursamazsa buradan yayınlayacağım! Birinde abuk sabuk hatalar dolu, diğerinde gereksiz cümleler. Evirip çevirip aynı şeyi sayfa boyunca söylüyor.

Güzel İletişim verimi getirir. Mehmet Beyin dediği gibi:
Alıntı:Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.

Bizlerin anlayacağı kodlar olmadığı müddetçe geride kalacağız hep. Kaynak bolluğu değil, anlaşılır kaynak bolluğu daha önemlidir. Örnek: Kerem Köseoğlu - Veritabanı Mantığı. Kerem Bey 50 kitap yazsa eminin daha rahat okurum ve unutmam. İlham alınacak bir tarzı var.

Şimdi böyle bir sitem ettim diye kızanlar olabilir! Bir mesajda bunu çok belirgin olarak gördüm ve yayılmaması için (burdan faydalanan biri olarak) gündeme taşımak istedim. Kedimce bir istek bu aslında. Forumun genelinde böyle bir sorun yok ve süper moderatörlerde yazma sorunu var demiyorm. Hani yenilere uyarılar yapılır ve mesajı düzeltmesi istenir devamlı, cümlelerinin anlaşılmadığı söylenir. Acaba bunda anlatanların da payı olamaz mı bazen? Gerçi şimdi Mehmet Bey gibilerine haksızlık etmiş olurum, yok öyle değil. Eğer birisi soranın mesajını daha anlaşılır olması için düzeltmesini istiyorsa eminin o kişi dile önem veren, titiz, ciddi bir üyedir. Düzeltmesini istemeden mesajı es geçmek te bir kötü huy. Buradan hassaslıkları için ve titiz davrandıkları için Mehmet Demiral ve Okileturc'a, tanımadığım ve mesajlarını görmediğim benzer kişilere saygılar sunuyor, teşekkürü borç biliyorum. Keşke herkes onlar gibi olabilse.

Sağlıkla, esen kalınız.
Son Düzenleme: 14/07/2009, 03:29, Düzenleyen: mehmeser.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Mehmet Demiral'ın imzası - Yazar: mehmeser - 14/07/2009, 03:07
Cvp: Mehmet Demiral'ın imzası - Yazar: accessman - 14/07/2009, 11:46
Cvp: Mehmet Demiral'ın imzası - Yazar: ozanakkaya - 14/07/2009, 12:41
Cvp: Mehmet Demiral'ın imzası - Yazar: mehmetdemiral - 14/07/2009, 12:44
Cvp: Mehmet Demiral'ın imzası - Yazar: mehmeser - 14/07/2009, 15:47
Cvp: Mehmet Demiral'ın imzası - Yazar: ozanakkaya - 14/07/2009, 16:33
Cvp: Mehmet Demiral'ın imzası - Yazar: mehmeser - 17/07/2009, 01:33
Task