Skip to main content

AccessTr.neT

VB ye Geçmek İstiyorum Ama...

VB ye Geçmek İstiyorum Ama...

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar;

uzun yıllardır Access ile kod yazıyorum. Accessin rahatlığı hızlı kod yazabilmemiz çok güzel.veritabanı özellikleri neredeyse tüm kaynaklara bağlatı kurabilmesi içerisinde gömülü sorgu özellikleri gibi bir çok yeteneğe sahip. isteyipte yapmadığım bir şeyde olmadı ayrıca. Ancak en nihayetinde gerçek bir uygulama olmuyor.

VB ye (net) geçmek istiyorum. 2008 kurdum. elbette çok işim var daha. ama accesste çok kolay yaptığım işleri burada bir türlü yapamıyorum.

Bir çok programlama sitesinde aramalar yaptım sorular sordum şansıma direk vb ile başlamış kullanıcılar denk geldi ve "accesste yaptığım söyle bir işi vb de nasıl yaparım" sorularına bir cevap bulamadım ne yazikki

siz değerli Access kullanıcıları beni daha iyi anlarsınız düşüncesi ile bazı şeyler sormak istiyorum yardımlarınızı yada önerilernizi rica ederim.

Accesste sıklıkla yaptığım aşağıdaki işlemleri vb.net te nasıl yapabilirim

1- Excel yada text dosydan bir oluşan bir listeyi (örenğin fiyat listesi bir irsaliye içeriği avans listesi vb.) makro yardımıyla Access içindeki local bir temp tabloya alıyorum, oradanda bazen kod ile bazen sorgu ile bağlı tabloya (sql tablosu) insert ediyorum.

2-sıklıkla sorgulara bir formdan paremetre gönderiyorum. örneğin başlangıç bitiş tarihi sorduracaksam bunları bir form üzerindeki text box tan okutuyorum. yada bir kullanıcının yetkilerini kullanmak için yazdığım bir sorgu main isimli formumdaki listboxı kullanıyor. vb nin sorgu ekranlarında bir form ile ilişkisini kuramadım bir türlü.

3- accesste Sql içindeki birden fazla db yi içeren tabloları uygulamaya bağlayabiliyoruz. vb de bunların hepsini kodlamı yapacağız.

4- bağlı tablolarım genelde asıl uygulamanın olduğu Sql veritabanı tabloları. Accesste bir de kendi içindeki tabloları kullanıp temp tablolar yapıp onlar üzerinde işlemler yapıyordum. vb de nasıl yaparım çözemedim. kendi veri tabanı olmadığı için ne yapacağımı bilemedim.

şimdiden teşekkür ederim.
saygılarımla.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
VB ye Geçmek İstiyorum Ama... - Yazar: DePlax - 21/03/2009, 13:38
Cvp: VB ye Geçmek İstiyorum Ama... - Yazar: cuneyt - 22/03/2009, 23:08
Cvp: VB ye Geçmek İstiyorum Ama... - Yazar: DePlax - 23/03/2009, 17:53
Cvp: VB ye Geçmek İstiyorum Ama... - Yazar: alpeki99 - 23/03/2009, 19:54
Cvp: VB ye Geçmek İstiyorum Ama... - Yazar: DePlax - 24/03/2009, 19:18
Cvp: VB ye Geçmek İstiyorum Ama... - Yazar: elifnaz - 27/04/2009, 17:28