Skip to main content

AccessTr.neT

Açılır kutuda (combobox) görüntülenen sütun problemi

Açılır kutuda (combobox) görüntülenen sütun problemi

Çözüldü #1
Merhaba,
sorumu direkt örneğim üzerinden anlatayım, yoksa biraz zor olacak gibi.

Örnek dosyamdaki tbl_mahalle tablosunun birincil anahtarı 3 alandan oluşmuş (mahalle_id, semt_id, pk_id) vaziyette. Bu alanların yanında bir de mahalle_ad alanı var.

Bunun yanında Test adlı bir tablo oluşturdum. bu tabloya MahalleID isimli bir alan ekledim. Sonra bunu arama sihirbazı haline getirdim. Yapmak istediğim şey, bu alan mahalle_id bilgisini tutsun ama görüntüde mahalle adını göstersin.

Arama sihirbazının 2. adımında seçili alanlar kısmına mahalle_id ve mahalle_ad alanlarını ekledim. Bundan sonra 4. adıma geçtiğimde "anahtar sütunu gizle" seçeneği görünmedi. 5. adımda kullanılabilir alanlarda mahalle_id alanını seçtim ve sihirbazı tamamladım.

Bundan sonra ister tablo olsun, ister oluşturduğum form olsun; açılır kutuyu açtığımda 2 sütunu da gösteriyor ama herhangi birini seçtiğimde açılır kutuda sadece mahalle_id bilgisi görünüyor. Tabi ki ben, seçim yaptığımda (normal açılır kutularda olduğu gibi) mahalle_id bilgisini tabloya kaydetsin ama kullanıcıya mahalle_ad bilgisini göstersin istiyorum.

Bunu yapabilir miyim?
Ek Dosyalar
 adres.rar(639.28 KB)

NOT: Bu dosya sadece örnek olarak oluşturduğum bir dosyadır (mdb). Gerçek projemde birincil alanı 3 alandan oluşmuş bir tablo ile birincil alanı 4 alandan oluşmuş bir tablo kullanmak zorundayım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Açılır kutuda (combobox) görüntülenen sütun problemi - Yazar: WiniFred - 01/12/2011, 23:28