Skip to main content

AccessTr.neT

access runtime-sql ile çalışmaması

access runtime-sql ile çalışmaması

Çözüldü #1
Access mdb dosyamın tablolarımı Sql server express programı ile kurduğum Sql server içine attım. Bu Sql server tablolarını Access dosyamda tablo bağla yaparak veri alışverişini sağladım ve formlar ile sorgular düzgün çalıştı. Sql tablolarıma istediğim şekilde veri kaydedip silebiliyorum ve sorguları çalıştırarak istediğim rapor çıktılarını ön zileme yapabiliyorum. Velhasıl kelam acceess ile Sql veri tabanının birlikte çalıştırdım. İşin can alıcı tarafı şurası bu (SQL tablolarına bağlı) Access dosyasını Access runtime ile çalıştıramadım. Bu işlemi Access runtime ile nasıl başarabilirim, nerede eksiklik olabilir. Şimdiden teşekkür ederim.
Çözüldü #2
SQL Tablolarına bağlı bir Access dosyasını da rahatlıkla Runtime ile çalıştırabilirsiniz. Kendim bile yıllardır bu şekilde sorunsuz kullanıyorum. Konuyu biraz daha açmanız gerekiyor.

MDE hiç mi oluşmuyor? Oluşuyorsa, açtıktan sonra mı hata veriyor. Verdiği hata nedir?
Aynı dosyayı Sql değilde, normal Access tabloları ile MDE yaptığınızda çalışıyor mu?
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Çözüldü #3
Sql server ile haberleştiremediğimden program çalışmıyormuş. ODBC ile haberleştirme yapınca iş halloldu. Seruz bu işi hep yaptığını yazınca işe biraz daha konsantre oldum ve iş çözüldü.
Çözüldü #4
(05/11/2013, 17:59)aliyorga yazdı: Sql server ile haberleştiremediğimden program çalışmıyormuş. ODBC ile haberleştirme yapınca iş halloldu. Seruz bu işi hep yaptığını yazınca işe biraz daha konsantre oldum ve iş çözüldü.

Img-grin) İnanın bunu yazacaktım tam, son mesajı okuyunca gerek kalmadı. İlk mesajınızda dediğiniz biçimde tablo bağlanmıyor Sql server üzerinden... ODBC kullanmak gerekiyor. "Siz nasıl bağlandınız?" diye sormak üzereydim, şimdi olduImg-grin)
İnadına, ille de Accesstr.net...
Çözüldü #5
Sayın Mehmet Demiral ve sayın seruz işi hallettim ama formların açılması çok çok uzun sürüyor (3-15 dakika). Gerçi bununla ilgili yeni bir konu açtım ama olayı buradada zikredeyim. Açtığım konu "Uzun uğraşlarla Access dosyamın tablolarını Sql tabloları yaptım, yani Access dosyamı Sql tablolarına bağladım. Access dosyamı da Access run time ile çalıştırdım ve olay biraz fiyasko gibi oldu. Çünkü (sorgulardan liste oluşturan) formlarımın ve raporlarımın açılması için 3-10 dakika zaman geçiyor. Değer fazlalaştıkça ve sorgu sayısı arttıkça sistem olabildiğince yavaşlıyor. Server a yakın bilgisayarlarda bu durum biraz daha az oluyor. Evet sistem çalışıyor ama dakikalarca bekleyerek. (Bu durumu Access tabloları ile yaşamıyordum) Burada Access - Sql buluşturmasından vazmıgeçmeliyim? Bu durumu hızlandırmanın bir yolu varmıdır?" biçiminde problemimi ifade etmiş olayım. Bu konu hakkında desteğiniz olabilirmi? İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Çözüldü #6
Bu durumu Access tabloları ile yaşamıyordum demişsiniz ya, acaba o tabloları da uzak bilgisayarda mı sunuyordunuz? Bahsettriğiniz hız problemini yıllar önce Sql ile Access denemeleri yaparken ben de yaşamıştım. Ve ne gariptir ki, yavaşlığı Runtime ile değil de Access ile yaşıyordum. Runtime kullanınca gayet hızlı oluyordu ama Access (O zamanlar Access 95 veya 97)kullanınca müthiş yavaş oluyordu. Ben de Sql ile Access arasındaki bir sürü uyumsuzluk yüzünden tekrar Access tablolarına dönmüştüm. Bütün tabloları bir veya daha fazla mdb dosyasına koyup tablo bağlama ile bağlayınca sql'e pek gerek kalmıyor. İş internetten kullanma sırasında kendini belli ediyor asıl. O durumlarda Sql tek seçenek olabilirdi RDP olmasaydı. Özellikle bir server yapıp da gerekli kullanıcıları tanımlayıp Microsoft Remote Desktop kullanmak son derece hızlı bir yol. Google veya Yandex driver ile de Access uyumlu çalışıyor ama sanırım aynı veri ile çalışınca bazı arkadaşlar geç güncelleme yğüzünden sorunlar olabildiğini belirttiler. Bu nedenle ben hala uzak masa üstü öneriyorum.
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task