Skip to main content

AccessTr.neT

access veritabanını paylaştırma

access veritabanını paylaştırma

Çözüldü #1
Merhaba,
Access 2013 TR kullanıyorum. Tablo1 / Sorgu1 ve Form1 adında birer nesne oluşturdum. Form1 deki kutuları Sorgu1'e baladım (Sorgu1 üzerinden Tablo1 e kayıt yaptırıyorum veya okuyorum). Yani Form1 e veri girdiğimde Sorgu1 e yazıyor, Sorgu1 de Tablo1 e bağlıdır. Oluşturduğum bu Access dosyasının ismini deneme.accdb adında veri dosyası oluşturdum.

Networkdeki domain server üzerinden bir ACCESS_test adında bir klasör oluşturup paylaşıma açtım. deneme.accdb dosyasını bu klasöre kopyaladım. Kullanıcıların (User) bilgisayarlarına Access runtime 2010'ı kurdum ve deneme.accdb'nın kısa yolunu masaüstlerine oluşturdum.
Kullanıcılar aynı anda bu dosyaya veri girişi yapabiliyor veya okuyabiliyor.

1) Bu yaptığım doğru bir paylaşım yöntemi midır, değilse nasıl yapmam gerekiyor? (Bu dosyayı aynı anda 10-15 kullanıcı kullanacaktır, networkum gigabittır, hızlıdır)

2) Kullanıcılardan bir kaçında Access runtime 2010 yerine Access 2013 ful paketi kuruludur. Bu kullanıcılar deneme.accdb dosyasını açarken Form1 açıldığında üste tüm menüleri görebiliyor ve istersen Form1 ’i tasarım gürünümünde açabiliyor, değişiklik yapabiliyor. Bunu engellemek istiyorum. Yani sadece Form1 ’i görebilsin form üzerinden veya veritabanını üzerinde değişiklik yapamaz olsun istiyorum. Access runtime 2010 kullanan kullanıcılar gibi sadece Form1 ’i açsın ve kutulara veri girebilsin istiyorum.
Bunu nasıl yapabilirim ?
Çözüldü #2
1. sorunuzun cevabı için aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz.

Bağlı Tablo Denetleme

10 kullanıcı bağlanarak denenmiş, probleme rastlanılmamıştır.

2. sorunuz için yeni konu açmalısınız.
Çözüldü #3
Problem çözüldü mü?
Çözüldü #4
Teşekkür ederim.
bilgileriniz net ve açık bir şekilde yararlı oldu.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da