Skip to main content

AccessTr.neT

Oluşturduğum tablomda toplama işlemi yaptıramadım

Oluşturduğum tablomda toplama işlemi yaptıramadım

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar biraz araştırma yaptım ancak Access kullanımını hiç bilmiyorum nasıl yapacağımı çözemedim oluşturduğum tabloda;
"Aidat" ile "Ek ödemeyi" toplayıp toplam kısmına yazacak
"toplam" ve "borç" kısmınında genel toplamını verecek şekilde hazırlamam gerekiyor.

bunu nasıl yapabilirim bunun gibi bir kaç tablo daha oluşturmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim...
.rar ocak.rar (Dosya Boyutu: 37,6 KB | İndirme Sayısı: 15)
Çözüldü #2
Sayın nserhantr;
Hesaplama işlemlerinin tablolarda yapılması tavsiye edilmez..
Bunun için sorgular kullanmak daha iyidir...
Aşağıdaki kodu bir sorgunun Sql kısmında açılıp yapıştırılması ile sorununuz çözülecektir.
Kolay Gelsin
Kod:
SELECT ocak.[Daire No], ocak.[Adı Soyadı], ocak.Aidat, ocak.[Ek Ödeme], [ocak]![Aidat]+[ocak]![Ek Ödeme] AS toplam, ocak.Borç, [toplam]+[Borç] AS [genel toplam]
FROM ocak;

komşuda dülger mi var geliyor keser sesi,
ustalar konuşunca çıraklar keser sesi.
Çözüldü #3
Sn Kural size bir çözüm yollamış bende form üzerinde yapmıştım. Belki yararı olur diye gönderiyorum.

Lütfen olumlu veya olumsuz geri dönüş yaparmısınız.
.rar ocak.rar (Dosya Boyutu: 50,15 KB | İndirme Sayısı: 58)
Please return your positive or negative ...
Çözüldü #4
Kural, Horozufuk, İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim ben bu tablomu delphi'de kullanacağım kişileri tek tek değil tabloyu komple görmem gerekiyor Sql kod'unu çalıştırdım onu biraz daha düzenleyip tam istediğim hale getirebilirim ama bu sorguyu delphi üzerinde nasıl kullanabilirim ?
Çözüldü #5
Sayın nserhantr;
Eğer delphi ile accesse bağlanıyorsanız recorset olarak bu sorguyu yazabilirsiniz...
nasılki tablodan select iile veriyi çekiyorsanız aynı şekilde select * from sorgu şeklinde çekebilrisiniz diye düşünüyorum zira delphi bilmiyorum...
Kolay gelsin
komşuda dülger mi var geliyor keser sesi,
ustalar konuşunca çıraklar keser sesi.
Çözüldü #6
Teşekkür ederim oluşturduğumuz sorguyu delphide gösterebildim tdbGrid kullanarak ama şöyle bir sorunum var, delphide çalıştırıyorum yaptığım programı yaptığımız sorgu geliyor programın içerisinde veri giriyorum mesela aidat ile ek ödeme bölümüne 50 tl yazıyorum toplamda 50 tl yazması gerekiyor...
Bu işlemi sorunsuz bir şekilde yapıyor ancak yazdığım anda yapmıyor verileri girdikten sonra yaptığım programı kapatıp tekrar açınca işlemlerin gerçekleşmiş olduğunu görüyorum bu işlemi ben veriyi girdiğim anda yapmasını istiyorum nasıl yapabilirim acaba onchange olayı olması gerekiyor ama bilmiyorum çözemedim bilginiz varmı ?

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task