Skip to main content

AccessTr.neT

Ana Form ile Alt Form Bağlantı

Ana Form ile Alt Form Bağlantı

Çözüldü #1
Değerli arkadaşlar merhaba;

Ana form ve alt form arasında bağlantı yapmak istiyorum. Fakat alt forma kaydettiğim bilgiler ilgili ana formun bilgilerini vermiyor. Nerede hata yapıyor olabilirim.

Ve ana form üzerindeki açılan kutudaki bilgileri yine ana form üzerindeki ilgili kaydın bilgilerine ait olduğunu nasıl gösterebilirim.

Örnek;
Ana form üzerinde Ad1 Soyad1 ismine ait maaşı açılan kutuda gösterecek. Diğer isimlere ait maaşları göstermeyecek.

Teşekkürler
.rar KAYIT_MAAS.rar (Dosya Boyutu: 82,25 KB | İndirme Sayısı: 20)
Eğer bir kişi hem akıllı, hem çalışkansa takdir et.
Çalışkan fakat akıllı değilse dikkat et.
Akıllı fakat tembel ise ikaz et.
Hem akılsız, hem tembelse uzaklaşmak için acele et.
Son Düzenleme: 25/07/2009, 16:34, Düzenleyen: Aykay.
Çözüldü #2
Tam anlamamakla beraber sanırım şöyle birşey istediniz:
.rar KAYIT_MAAS.rar (Dosya Boyutu: 79,63 KB | İndirme Sayısı: 21)
İnadına, ille de Accesstr.net...
Çözüldü #3
Sayın mehmetdemiral;

Ana form ve alt form bağlantısında dikkatimi çeken birşey var bu iki formu birbirine bağlamak istediğimde çalışmıyor. İlişkiyi sildiğim zaman çalışıyor. Sizin yapmış olduğunuz örnekteki olduğu gibi.

Mehmet bey aynı örnek üzerinden gitmek istersek FRMPERSONEL formundaki açılan kutudaki verileri formun üzerindeki isime ait olduğunu veya sadece o isme ait verileri nasıl gösterebilirim. Yani form üzerinde 1. sayfadayken 1. sayfada kimin ismi varsa açılan kutuda o isme kaydedilmiş maaşları göstersin. 2. sayfaya geçtiğimde 2. sayfadaki isim kimse ona ait maaşları göstersin.

Teşekkür
Çözüldü #4
Yapmak istediğiniz anlamakta güçlük çekiyorum. Personel formundaki açılan kutuda sadece o personele ait olan daha önce ödemesi yapılmış maaş bilgileri mi görünsün? Bu iş için neden açılan kutu seçtiniz ki? Liste kutusu daha uygun değil mi?. Personeli seçince liste kutusunda o personele ait bilgiler görülsün. Maaş aç deyince de zaten çalışıyor şu anda.
Bir örnek üzerinde gösterdim. Cevabını dönersiniz hemen..
.rar KAYIT_MAAS.rar (Dosya Boyutu: 85,49 KB | İndirme Sayısı: 52)
Çözüldü #5
(25/07/2009, 17:12)mehmetdemiral yazdı: Yapmak istediğiniz anlamakta güçlük çekiyorum.
1 - Personel formundaki açılan kutuda sadece o personele ait olan daha önce ödemesi yapılmış maaş bilgileri mi görünsün?
2 - Bu iş için neden açılan kutu seçtiniz ki? Liste kutusu daha uygun değil mi?. Personeli seçince liste kutusunda o personele ait bilgiler görülsün. Maaş aç deyince de zaten çalışıyor şu anda.

Sayın Mehmetdemiral;

1 - Evet personel formundaki açılan kutuda sadece o personele ait olan maaş bilgileri gözüksün
2 - Açılan kutu seçmemdeki amaç, bu kutudaki maaş bilgisi başka yerlerde kullanılıyor. Liste kutusu kullansaydım listeleme yapacak ama bu listedeki maaşı tekrar başka bir metin kutusuna daha girmek zorunda kalacaktım. Dolayısıyla maaş bilgisini başka yerde kullanayım.
Veya sizin bildiğiniz birşey varsa onada tabi olurum. Yani liste kutusu yapıp, bu liste kutusundan en son girilen kaydı (maaşı) başka yerde (form, sorgu, rapor vs.) kullanmak istediğimde nasıl bir yöntem izlemem gerekir.

Diğer bir husus maaş bilgilerinin girildiği formda, altformdaki en son (en alt satırdaki maaşı) kaydedilmiş maaş bilgisini yukarıdaki maaş bilgisine (metin kutusuna) otomatik olarak nasıl aldırabilirim.

Teşekkürler
Son Düzenleme: 25/07/2009, 17:28, Düzenleyen: Aykay.
Çözüldü #6
Sayın Aykay
Veriler tabloya girildikten sonra ha açılan kutudan ha liste kutusunda seçilmiş, önemi yoktur. Açılan kutudan da veri girmiyorsunuz, liste kutusunda veri girmiyorsunuz. Veriyi seçmek için liste kutusu daha mantıklı bu örnekte. Tıkladığınızda da açılan kutudan farklı değildir işlevselliği...

1 - Personel formundaki liste kutusunda sadece o personele ait olan maaş bilgileri görülüyor son örneğimde...

2 - "Açılan kutu seçmemdeki amaç, bu kutudaki maaş bilgisi başka yerlerde kullanılıyor. Liste kutusu kullansaydım listeleme yapacak ama bu listedeki maaşı tekrar başka bir metin kutusuna daha girmek zorunda kalacaktım. Dolayısıyla maaş bilgisini başka yerde kullanayım."

demişsiniz. Liste kutusunda da aynı şey olabilir. Hiçbir farkı yoktur.

"Veya sizin bildiğiniz birşey varsa onada tabi olurum. Yani liste kutusu yapıp, bu liste kutusundan en son girilen kaydı (maaşı) başka yerde (form, sorgu, rapor vs.) kullanmak istediğimde nasıl bir yöntem izlemem gerekir." demişsiniz. Açılan kutuda nasıl yapacaksanız liste kutusunda da aynısını yapabilirsiniz. Açılan kutuda seçilen kayıt nasıl alınıyorsa liste kutusunda da aynı şekilde alınabiliyor. Hatta sizin sorunuzdan önce bir soruya cevap yazdım. Araba modelleriyle ilgili soru. Onda da liste kutusunda yapılan seçimi metin kutusuna aktararak tabloya kaydettim. Onu bir inceleyin.

"Diğer bir husus maaş bilgilerinin girildiği formda, altformdaki en son (en alt satırdaki maaşı) kaydedilmiş maaş bilgisini yukarıdaki maaş bilgisine (metin kutusuna) otomatik olarak nasıl aldırabilirim." demişsiniz.

Gerek açılan kutu gerekse liste kutularındaki seçili değeri bir değişkene veya form üzerindeki bir metin kutusuna aktarmak aslında son derece kolaydır. Eğer veri sütunlu bir alandan alınmayacaksa

me.metinkutusuadi = me.acilankutuadi
me.metinkutusuadi = me.listekutusuadi

veya değişken için

degiskenadi = me.acilankutuadi
degiskenadi= me.listekutusuadi

yazarız. Eğer değerler sütunlu bir alandan alınacaksa kodların sonuna .column(x) eklenir. Böylece x ile belirtilen sütunun sıfırdan başlanarak kaçıncı sütunda ise o değerdeki sütunu alınır. Mesela

me.metinkutusuadi = me.listekutusuadi.column(1)

Bunları siz de yapabilirsiniz aslında.. Ben yaparsam siz öğrenmiş olmazsınız ki?..

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task