Skip to main content

AccessTr.neT

mouse tekerlek iptali

mouse tekerlek iptali

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar. Benim sorunum yaptığım formda mouse nin tekerleğini çevirdiğim de verilerin değişmesi. Biliyorum sitede örnek var. örneği buldum ve formlara uyguladım. Eğer o form üzerinde listede varsa sorun çözüldü. fakat liste yoksa yani başka bir formdan veriyi buldurup getiriyorsam olmuyor. örneği ekliyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
.rar veritabanı.rar (Dosya Boyutu: 263,61 KB | İndirme Sayısı: 37)
Çözüldü #2
Bir cevap yazmıştım ama kaldırdım, çünkü siz o formu
ayni zamnda kayıt eklemek için mi kullanıyorsunuz ?
okileturc, 18-03-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Çözüldü #3
Sayın ocileturc,
öncelikle ilgin için teşekkür ederim.
söylediklerini uyguladım fakat sorun devam ediyor.
bir de kayıt ekleme özelliği derken kastettiğiniz veri bölümündeki ekleme izni olanı mı. eğer oysa onuda yaptım.
fakat sorun çözülmedi. acaba nerede eksiklik yapıyorum.
ilgin için tekrar teşekkür ederim.
Çözüldü #4
Arkadaşım topu topu 2 form var ama bana biraz karışık geldi
Probleminiz çözülebilir ama herşey içiçe. Anlayamadığım konular

1. Neden formun açılış özelliğine "yeni kayıt ekle" yazdınız. Bunu butonla yapabilirsiniz veya form bir ekleme formu ise " açarken ekleme modunda" açabilrisiniz
2. Normal şartlarda check box lara focus verilmez ( hatta sekme durağı iptal
edilir ) Çünkü kullanıcı kayıt içinde gezinirken genelde focus un bir check box üzerine gittiğini fark etmeyebilir. Adı üzerinde, bırakın kullanıcı "check" etmek istediğinde kendisi gidip yapsın. Ama siz özel olarak açılışta focus u oraya yönlendirmişsiniz

Normal de tek formları " gezinti" için kullanmayız En önemli alanlarınızı içeren
bir sürekli form üzerinde gezinmek ( ki sizin böyle bir formunuz var ) ulaşmak
istediğimiz kayda çift tıklayarak açmak en iyi çözümdür, ve çok şey fark eder

O zaman "tek formun" ekleme özelliğini hayır yaparsınız ve bir kaydı ekrana getirdiğinizde o kaydın hemen arkasında saklı duran " yeni kaıyıt" olmaz
Böylece hem mouse hem de PgDown PgUp tuşları sizi rahatsız etmez

Yeni kayıt ekleyeceğiniz zamanda özelliği kapalı olmasına rağmen ayni formu "ekleme modunda aç" diyerek açarsanız, rahatlıkla kayıt ekleyebilrisiniz

Ekleme modundan kastım şudur
Kod:
DoCmd.OpenForm "FORMADI", acNormal, "", "", acAdd, acNormal

[Resim: formt.jpg]

Kolay gelsin
Son Düzenleme: 06/06/2009, 14:22, Düzenleyen: okileturc.
Çözüldü #5
Sayın ocileturc,
ilginiz için teşekkür ederim.
formdaki check işaretini focus lamamın sebebi formu doldurana yardımcı olmak. doldurmaya oradan başladığını göstermek. dikkat ederseniz her gittiğiniz check in etiketi değişiyor ve bu şekil de kişi nerede olduğunu anlıyor. belki de yanlış yapıyorum. çünki ilk 2 check işaretinden birini seçmek zorunda.

formun açılışına yeni kayıt kodu form açıldığında dolmaya hazır hale gelsin diye dir. ben programı tamamen acemi birisinin kullanacağını düşünerek düzenlemeye çalışıyorum. bilemiyorum belki bu yöntem yanlış olabilir.

sizden ricam eğer çok vaktinizi almıyor ise eklediğim form üzerinde düzenleyerek gönderebilirmisiniz. eğer işlerinizi etkileyecekse önemli değil.

şimdiden size çok teşekkür ederim. kolay gelsin
Çözüldü #6
Elbette benim sizin tasarım düşüncenizi ve iş akışınızı bilmem mümkün değil ama bu iki check box bu kadar önemliyse, kalanlar disable edilir onlar ticklenince açılır veya yeni kayıt ekle butonuna basıldığında bir ara form çıkar oradan ilk seçim yaptırılır sonra formun detayı gelir vs. ben bu "kayıt" konusunda bir çalışma hazılıyorum sabırlı olursanız sizinde faydalanabileceğinizi umuyorum

Kolay gelsin

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task