Skip to main content

AccessTr.neT

Access Open form eylemini neden iptal eder?

Access Open form eylemini neden iptal eder?

Çözüldü #1
Sayın hocalarım
Forma buton eklerken yanlışlıkla aynı isimden olan başka bir buton adı yazmışım uyarı mesajı verdi bende işlemi iptal edip ismi değiştirdim.
Ama o hatadan sonra bir türlü yeni butonla form açmıyor .

Daha öncede böyle bir hata yapmıştım , veri tabanımı tamamen temiz bir veri tabanına dış veri al ile taşıyarak bu sorundan kurtulmuştum ,
Bu sefer kurtulamıyorum. Nereye taşınsam peşimden geliyor..Img-grin

Bir sorunum da butonlardan birine yazdığım veriyi diğer forma aktarma kodu sorunsuz çalışırken diğeri size gömdermek içim hazırladığım veri tebenına çekince çalıştı asıl veri tabanımın üzerimde çalışmıyor.
Sanırım yap boz yapa yapa iyice programım kafasını karıştırdım.
Şimdide benim kafam karışıyor.Img-grin
Bana bir yol gösterirseniz sevinirim.
.rar open form eylemi.rar (Dosya Boyutu: 67,4 KB | İndirme Sayısı: 24)
Filtrelemede Ölçüt
Like"*"&[metin kutusu]&"*"
Çözüldü #2
Sayın firdevs, çok ayrıntılı incele şansım olmadı ama, sanki sorun o butonda değil açmaya çalıştığı formdaymış gibime geldi. Hatta formun kayıt kaynağı olan sorguda.
Çözüldü #3
Nasın yani?
Haklıymışsınız. kayıt kaynağı olan sorgu, boş kalan veri alanları yüznden çalışmıyordu.
Alanları rakamlarla doldurunca çalıştı ve buton da çalıştı.
Böyle bir durumda önce veri alanlarını incelemem gerektiğini öğrendim.
Teşekkür ederim..
Diğer konu ile ilgilenebilir misiniz?
Filtrelemede Ölçüt
Like"*"&[metin kutusu]&"*"
Son Düzenleme: 28/05/2009, 16:53, Düzenleyen: firdevs.
Çözüldü #4
Koyduğunuz butonların açması gereken F_Gider_Nakit, F_Gider_Cek vs gibi formlar yok ki? O komut düğmeleri neyi açıyor?

Bir de şunu belirteyim ki, accesste sihirbazlar kullanarak oluşturulan kdlar daha sonra düğmelerin adları değiştiğinde çalışmaz. Örnek yapalım birlikte:

Bir forma bir komut düğmesi koyalım. Sihirbaz bize eylemi sordu, form açma dedik. Formu da gösterdik. Kodlar yazıldı. Bu kodlar şöyle:

Kod:
Private Sub Komut1_Click()
On Error GoTo Err_Komut1_Click

Dim stDocName As String
    Dim stLinkCriteria As String

stDocName = "Form1"
    DoCmd.OpenForm stDocName, , , stLinkCriteria

Exit_Komut1_Click:
    Exit Sub

Err_Komut1_Click:
    MsgBox Err.Description
    Resume Exit_Komut1_Click

End Sub

Şimdi bu komut düğmesi Form1'i açmak üzere otomatik oluşturuldu. Biz komut düğmesinin ismini değiştirmek istedik. Dedik düğmenin adı "Form 1'i Aç" olsun. Gittik değiştirdik. O zaman yeni isimli düğmenin kodları şöyle oldu:

Kod:
Private Sub Form_1_i_Aç_Click()

End Sub

Gördüğünüz gibi içinde hiç kod olmayan boş bir düğme oluştu. Diğer kodlar ise yine olduğu gibi duruyor. Onun içindeki kodları alıp düzeltmemiz de gerekImg-grin)
Yani şöyle olacak

Kod:
Private Sub Form_1_i_Aç_Click()

On Error GoTo Err_Form_1_i_Aç_Click

Dim stDocName As String
    Dim stLinkCriteria As String

stDocName = "Form1"
    DoCmd.OpenForm stDocName, , , stLinkCriteria

Exit_Form_1_i_Aç_Click:
    Exit Sub

Err_Form_1_i_Aç_Click:
    MsgBox Err.Description
    Resume Exit_Form_1_i_Aç_Click

End Sub

Eğer böyle yapmazsanız, hem yeni düğme çalışmayacak hem de artık komut1 adında bir düğme atayamayacaksınız.

Sanırım anlaşılmıştır.

Kolay gelsin..

NOT: Bu arada otomatik kodlardan kurtulup sihirbazların yazdığı kodları değil kendi yazdığınız kodları kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Artık accesstr'nin size kazandırdığı bir alışkanlık da "kodlarımı kendim yazarım" olmalıdır. Sitede form açma ve kapama ile ilgili bolca örnek var, online kod bankamızda da açıklamalar dolu.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Çözüldü #5
S_Gider_Stopaj_Hesaplama adlı sorgunuz açılmadığını söylediğiniz formun kayıt kaynağı olan sorgunun referans sorgusu. Yapısı bana fazla karmaşık geldi. Tam olarak çözebildiğimi söyleyemem. Açlımayan formunuzun adı F_DONEM_Gider_ToplamStopaj. bu formun sorgusunu çalıştırınca "Invalid Use Of Null" (Benim Office İngilizce - Geçersiz/Hatalı Null değer kullanımı.) Programınızın yapısını anlamaya çaılışıyorum ama henüz işin içinden çıkamadım. Dilerseniz siz bu bahsettiğim nesneleri bir gözden geçirin. Kolay gelsin.
Çözüldü #6
Bir şeyler yapmıştım. Boşa gitmesin.
1- Sorgunuzda hesaplama yaptığınız alanların boş olması durumu söz konusuydu galiba. Bunun NZ Fonksiyonunu kullandım. İmzamda ayrıntılı anlatımı mevcut. NZ Fonksiyonu ile boş olan değerleri sıfıra çevirdim. Böylece sorgu hatasız çalıştı. Ve formda hata vermedi. Yani tek sorun sorguydu.

2- 2. sorununuz IIF kullanım hatasından kaynaklanıyordu. IIF(Koşul, Doğruysa, Yanlışsa) olması gerekirken IIF (Koşul, Yanlışsa, Doğruysa) şeklinde yapmıştınız. Tutar bölümü boş olmasına rağmen boşsa tekrar aynı alana başvuru yapıyordu. Bu da boş iken boş kalmasına sebep oluyordu. Ayrıca Form.Requery ekledim. Böylece hem formunuzu yeniletmiş oldum hem de kayıtlar arasında gezmenize veya formu açıp kapatmanıza gerek kalmadan otomatik olarak tablonuza da yazmış oldu.

Örneği incelediğinizde daha iyi anlayacaksınız... Kolay gelsin...
.rar open form eylemi_tdsharun.rar (Dosya Boyutu: 37,17 KB | İndirme Sayısı: 25)
NZ Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DSum ve Sum Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DLookup Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
Son Düzenleme: 28/05/2009, 17:09, Düzenleyen: tdsharun.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task