Skip to main content

AccessTr.neT

Yeni Başlayanlar İçin

Yeni Başlayanlar İçin

Çözüldü #1
Öncelikle herkese merhaba,

Access'e yeni başlayan biri olarak bir sorum olacaktı. Sorum ile ilgili forumda arama yaptım fakat bulamadım sebebi ise kolay bir soru olmasından dolayı galiba...

Ayrıca sizden ricam, foruma yeni başlayanlar için soru sorabilecekleri ayrı bir bölüm açmanızdır.

Sorum şu; "deneme" formunda 1. listedeki noyu tıkladığımda diğer listelere veri gelmesini istiyorum. Listeden seçtiğimde gelmiyor ama düzeneleye girip çıkınca değerler gözüküyor. Bu konuda ve daha sonraki sorumlarım için yardım ederseniz sevinirim. İyi günler...
.rar gmsorenlisteli.rar (Dosya Boyutu: 266,21 KB | İndirme Sayısı: 13)
Çözüldü #2
Sn tahsinb;
Sorunu istediğin zaman bu bölüme sorabilirsin ;)
DNO'nun Güncelleştirme sonrasında olay yordamına kod olarak şunu yaz:
TAPUBİL.Requery
Liste24.Requery
Saygılar, iyi çalışmalar.
Kod, formül vs bilmek önemlidir ama mantığını yürütebilmek, nerede ve nasıl kullanılacağını bilmek daha önemlidir.
Çözüldü #3
çalışmanıza şöyle bir baktım ve şunları söylemek istiyorum
1- çalışmanızda bir kişi bilgileri olacak bir tablo yapın
2-ayrıca tapu bilgileri olan ayrı bir tablo yapın
3-birde mahsul bilgilerinin bulunduğu tablo yapın
4-kişi bilgileri ile tapu bilgilerini bir (ID )sayı ile ilişkilendirin
5-tapuyu ile yine ID sayısı ile Mahsul ile ilişkilendirin
gerisi zaten sorgu ve form ile devam edilir,övrnekleri incele tablo ve ilişkileri iyice kavramalısın,zaten iş orda bitiyor kolay gelsin
Çözüldü #4
Sayın ayhan2122 ve sayın C*E*L*O*Y*C*E,
cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu hazırlamaya çalıştığım veritabanı ile hem Access öğrenmeye çalışacağım hemde tamamlarsam çok işimize yarayacak bir iş yapmış olacağım.

Cevaplarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim. tekrar görüşmek üzere...
Sayın C*E*L*O*Y*C*E;

önerileriniz üzerine biraz düşündüm ve konuyu biraz daha açarak yeni öneriler almaya karar verdim. Ben DSİ de çalışan bir mühendisim. Şubemizin ihtiyacı olan bir konuda personelimizin işini kolaylaştırma adına yapmaya çalıştığım bir veritabanı bu. Bizim için aslolan en önemli şey "DSİ No" o nedenle "dsi" adında ki tablomuz var. tablolatrın ve bağlantıların şekli şu şekilde,

Her bir parsel için bir "DSİ NO" vardır. Bu dsi no ile diğer tabloları birbiri ile ilişkilendirmem gerekiyor.İlişkiler şu şekilde;

DSi no--1 tapu bilgisine eşittir.
Dsi no--1den çok malik bilgisi ile ilişkilidir.
dsi no--1den çok mahsul bilgisi ile ilişkilidir.
dsi no--1den çok arazi bilgisi ile ilişkilidir.

Yani Her dsi no bir parsele eşittir. Bir parselde birden fazla malik, arazi, mahsul bilgileri olabilir. O nedenle bütün tabloları dsi no ile bağlamanın mantıklı olacağını düşündüm. başlangıç olarak. Bu veritabanı çok geliştirilmeye ihtiyaç duyacak fakat başlangıç olarak bunu yapabilirsem iyi olacak. Önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim...
Son Düzenleme: 12/05/2009, 10:18, Düzenleyen: tahsinb.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task