Skip to main content

AccessTr.neT

Toplam Alma,Taksitlendirme Hakkında

atlantis8334
atlantis8334
23
10548

Toplam Alma,Taksitlendirme Hakkında

Çözüldü #1
selam arkadaşlar...
benim emlak taplomda sorgu kısmını bir türlü yapamıyorum..Acemi olduğum için beceremiyorumda denebilir..
şimdi soruma gelince
1-sattığım bir emlak'ın toplam tutarının bir kısmını taksite çevirmek istiyorum.
2-Cari hesaplara gelincede carinin borçu ödediklerinden nasıl düşürebilirim.
( bir nevi kasa defteri )
3-Satılan emlak tutarının değelimki bir kısmı çek havele ve nakit olduğunu kabul edelim..bunları ben nasıl ayarlıycam?
şimdilik sorularım bunlar...Yardımı olursanız sevinirim....
örnek linkini bırakıyorum.
şimdiden teşekkürler..
.rar emlak çalışması 2.rar (Dosya Boyutu: 102,35 KB | İndirme Sayısı: 72)
Burda olmaktan MUTLUYUMM .... Img-grin
Son Düzenleme: 30/10/2008, 15:00, Düzenleyen: Bilgisayarcı.
Çözüldü #2
bende sipariş föyü yapmak istiyorum.. Tabloları oluşturdum. ama form bilgim yok
Çözüldü #3
sevgili arkadaşlar bu şeklide nasıl yardım edebilirki insanlar.??
atlantis sen yeni bir programı yazın diyorsun resmen.o zor olur. demirbas sende de aynı durum be dostum. ne istiyorsun belli değil. tablolarını yaptında formmu yapamadın? Form sihirbazını kullandınmı.
biraz çabadan sonra takıldığınız yerde yardım isteyin tamamında değil. süpermen gibi adamlar var bu forumda. şak diye hallderler. gerçi modların rengi pembe ama geçici bir durum o takılmayın onaLol
[Resim: image.php?s=df028e861d094075be82dfc55ca1...1225646923][Resim: mousey.gif]
Çözüldü #4
(31/10/2008, 14:19)demirbas44 yazdı: bende sipariş föyü yapmak istiyorum.. Tabloları oluşturdum. ama form bilgim yok

Size satınalma takip programımı önerebilirim. Ordaki evreleri izleyerek formunuza şekil verebilirisniz. Link aşağıda dır.

https://accesstr.net/satinalma-takip-t-16.html
(30/10/2008, 14:45)atlantis8334 yazdı: selam arkadaşlar...
benim emlak taplomda sorgu kısmını bir türlü yapamıyorum..Acemi olduğum için beceremiyorumda denebilir..
şimdi soruma gelince
1-sattığım bir emlak'ın toplam tutarının bir kısmını taksite çevirmek istiyorum.
2-Cari hesaplara gelincede carinin borçu ödediklerinden nasıl düşürebilirim.
( bir nevi kasa defteri )
3-Satılan emlak tutarının değelimki bir kısmı çek havele ve nakit olduğunu kabul edelim..bunları ben nasıl ayarlıycam?
şimdilik sorularım bunlar...Yardımı olursanız sevinirim....
örnek linkini bırakıyorum.
şimdiden teşekkürler..

Dosyalarınızı eklemeden once lütfen araçlar<veritabanı hizmet programı<veri tabanıı sıkıştır ve onar yapınız. bu şekilde eklediğiniz mdb dosyanız 2 mb'den 536 kb ye düşüyor. bu konuya ozen gosterelim lütfen.

Ayrıca siz sadece tabloları oluşturduğunuz için zaten istediklerinizi yapmanız mümkün değil. Formlarıda oluşturursanız formullerı ve diğer istedikleriniz yapmanız daha kolay olacaktır. ama size bir örnek dosya oluşturdum. Taksit ve peşinde bazı işlemler yapıyor. bunun üzernden konuşursak daha kolay anlaşırız diye düşünüyorum hem benimle hemde formdaki diğer arkadaşlarla.
.rar Toplam Alma.rar (Dosya Boyutu: 116,83 KB | İndirme Sayısı: 109)
FX-Etopla
Liste Kutusu Oluşturma
Son Düzenleme: 31/10/2008, 15:18, Düzenleyen: nihatkr.
Çözüldü #5
benzer bir tasarım yapmıştım. Peşinat tutarları farklı idi. ve ben bir kısmını taksite saydırmak için sorgu üzerinden işlemi yaptırmıştım. Yapılan ödemeleri müşteri_id le ayrı bir ödemeler tablosunda tuttum. Sonra müşterinin yaptığı ödemeyi topladım.
SELECT odeme.musteri_id, Sum(odeme.miktar) AS Toplamiktar
FROM odeme
GROUP BY odeme.musteri_id;
şeklinde.

sonra IIF yapısını kullanarak IIF odenen peşinat bedelinden fazla ise peşinat=true,
IIF ödenen peşinat+1. taksitten fazla ise peşinat=true 1. taksit=true
gibi.

Kısacası burada IIF yapısı çok işe yarıyor.
Çözüldü #6
Bahsettiğiniz tür bir taksitlendirme işlemini, satışını yaptığım bir programda kullandığım için burada paylaşamıyorum. Ama şunu belirteyim ki, dateadd komutu ile yapılıyor. Taksitlerdeki küsuratları da son taksite ekleyen bir şekilde, ayrıca peşinatı da "peşinat" olarak nakite girecek şekilde hazırlamıştım. Bu programımı şu anda satmaktayım, o yüzden burda paylaşmam mümkün değil. Ayrıca 5 yıldır geliştirdiğim ve oldukça fazla emek olan bir program. Ama örnek olması açısından taksitlendirme kodlarını vereyim aşağıda:

Kod:
Dim gün As Integer, ay As Integer, yıl As Long
Dim Tarih As Date, subat As Boolean
Dim MÜŞTERİNO As String
Dim TAKSİTBAŞLANGICI As Date
Dim TAKSİTTUTARI As String
Dim İŞLEMNO As String
Dim TAKSİTSAYISI As String

If TAKSİT_SAYISI = İŞLEM_NO Then TAKSİT_TUTARI = TAKSİT_TUTARI + TTUTAR
MÜŞTERİNO = Me![MÜŞTERİ_NO]
TAKSİTBAŞLANGICI = Me![TAKSİT_BAŞLANGICI]
TAKSİTTUTARI = Me![TAKSİT_TUTARI]
İŞLEMNO = Me![İŞLEM_NO] + 1
TAKSİTSAYISI = Me![TAKSİT_SAYISI]
tar = DateAdd("m", İŞLEMNO - 1, Metin40)
Me![TAKİŞNO] = otono
DoCmd.GoToRecord , , acNewRec
Me![MÜŞTERİ_NO] = MÜŞTERİNO
Me![İŞLEM_NO] = İŞLEMNO
Me![TAKSİT_BAŞLANGICI] = tar
Me![TAKSİT_TUTARI] = TAKSİTTUTARI
Me![TAKSİT_SAYISI] = TAKSİTSAYISI
Me![TAKİŞNO] = otono

burada özellikle tar=dateadd satırına dikkat edin. Bu satır taksit tarihlerini veren satırdır. O satırda geçen metin40 alanı işlem tarihidir ve =date() ile günlük tarih olarak sabitlenmiştir. Görülmez, sadece referans için konulmuştur.

Kolay gelsin.
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da