Skip to main content

AccessTr.neT

mamül ağacı

mamül ağacı

Çözüldü #1
arkadaşlar stok için kullandığım erp programı var ve veritabanı olarak Sql kullanıyor
programramda giremediğim bilgileri girebileceğim ve özel tasarımında çıktı almam gerekiyor
bir süredir bunun için uğraşıyorum programın bir kısmını bu forumda verdiğiniz örneklerden faydalanarak yaptım ama hala eksiklerim var

şu an öncelikli olarak kontrol planı formunda mamül ağacını tam olarak bir araya getiremedim
sqldeki veri tabanında Ustkod ve Altkod var
Ustkod da mamül koları ve yarı mamül kodları var
Altkod da yarı mamül ve hammadde koları var

yarı mamüler 6-01 ile başlıyor
hammadler 2-01 ile başlıyor

sqldeki mamül ağacı bilgileri dbo_MamulAgaci formunda
sorguda mamül kodunu yazdığımda mamüle bağlı yarı mamül ve hammadeler geliyor fakat yarı mamüle bağlı hammaddeler gelmiyor

bu sorunu nasıl çözebilirim

şimdiden teşekkürler

yaptığım programı veremiyorum çünki içindeki çoğu tablo sqle bağlı olarak çalışıyor ve sqldeki veritananı yokken program hiç çalışmıyor
Son Düzenleme: 28/01/2009, 18:25, Düzenleyen: commac.
Çözüldü #2
Bu şekilde sorunu bulabilmemiz mümkün değil.

Bende Sql kullanıyorum, bu şekilde de örnek dosya gönderebilirsiniz.
Boş bir mdb yaratın, Sql 'den link değil de import yapın tabloları ve tüm datayı göndermemek için sadece örnek için yetecek sayıda veri bırakın, gerisini silin. Gerçek veri göndermek istemiyorsanız, kodları ve tanımları da değiştirebilirsiniz.
Sadece problem olan formu da bu dosyaya import edin.
Daha sonra Compact ve Repair (Sıkıştır ve Onar) yapın dosyayı,

Rar ve Zip ile sıkıştırıp gönderin.
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Çözüldü #3
programı iki ürünlük hale sqlsiz çalışacak hale getirdim
formda seçilen ürün rapor düpmesine basınca açılıyor fakat
sadece ürüne bağlı olan yarımamüller(6-01 ile başlayanlar) ve hammaddeler(2-01 ile başlayanlar) geliyor
yarımamüllerin içindeki hammadler gelmiyor

raporda gelmesi gereken liste dizilimi aynı resimlerdeki gibi olması lazım
Son Düzenleme: 13/02/2009, 15:20, Düzenleyen: commac.
Çözüldü #4
Sizin gönderdiğiniz verilere göre,
bahsettiğiniz listeyi nasıl elde ettiğinizi anlamadım.

Özellikle 377773198001 nolu kod için o kadar malzeme yok gönderdiğiniz tabloda.

Ben kendi anladığım mamul ağacı mantığına göre
3 arı çözüm önerisi yaptım.

Bir inceleyin, olmadıysa tekrar anlatın tam olarak ne istediğinizi ve gönderdiğiniz tabloya göre bunun nasıl elde edileceğini.

Ayrıca ust olarak 6 ile başlayan kodların başında boşluk işareti var, bu boşluk işareti alt kod alanında yok, bu nedenle alanlar karşılaştırılamıyor, bunları düzeltmeniz lazım.
.rar Agac_Seruz.rar (Dosya Boyutu: 22,92 KB | İndirme Sayısı: 175)
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Çözüldü #5
çözümleri inceledim ve sonuca en yakın olan çözüm1
onunda tek eksiği listeyi verirken küçükten büyüğe sıralamasın
sıralamayı grup grup yapmalı mesela aşağıdaki gibi
1 - direk ürüne bağlı hammadde ve yarımamül
2 - ürüne bağlı yarımamüldeki hammadde ve yarımamül
3 - yarımamüldeki yarımamüle bağlı hammadde

böyle olduğu zamam tamamdır
eğer olmuyorsa şöylede olabilir

mümküm bilmiyorum ama programın raporda liste oluştururken şöyle çalışmalı
formdan ürün seçildiğinde ürünü mamül ağacı ustkodda arayıp alt konunu yazacak
bulduğu her altkodu üst kodda tekrar arayıp alt kodunu alta yazacak ve bu kısımı döngü şeklinde tekrar edecek

işlem sırası alttaki gibi olursa sanırım olur

a1 - ürün kodunu mamül agacı ustkodda ara alt kodu yaz
a2 - eğer alt kod 6-01 ile başlıyorsa "alt kudu üst kodda ara altkodunu yaz", başlamıyorsa alt kodu yaz

a1 rapor açıldığında bir kere çalışacak a2 ise bulunan her al kod için tekrar edecek

umarım çok şey istemiyorumdur ama doğru çalıştığında ilk verdiğim resimlerdeki gibi bir sıralama ekrana gelmeli
bendeki ürün ağacı sıralamasını daha iyi anlatabilmek için kullandığım erp mrp programından ürün ağaçlarının resimlerini veriyorum altta
yalnız bunlardaki görüntü sizi yanıltmasın benin programdan almak isteğim çıktı ilk verdiğim resimlerdeki gibi ama sıralama alttaki resimlerdeki gibi
Son Düzenleme: 13/02/2009, 15:19, Düzenleyen: commac.
Çözüldü #6
hala kimse cevaplamamış
ben seruz verdiği sorguyu biraz daha değiştirip istediğime çok yakın bir ağaç oluşturmayı başardım
ağaşta şu an tek sorun yarı mamülün içindekiler yarı malün alt tarafında değil üst tarafında sıralanması
onuda çözebilsem bu iş tamam
bu arada çalıştığım yerde gizilikle ilgili bir çalışma var oyüzden sayfa verdiğim resim ve örnekleri silmem gerekti

seruz ayardımı için sonsuz teşekkürler
iyi çalışmalar
saygılarımla
Son Düzenleme: 13/02/2009, 15:22, Düzenleyen: commac.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task