Skip to main content

AccessTr.neT

tablo oluşumu nasıl olmalı

tablo oluşumu nasıl olmalı

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. yaklaşık 1 aydır bir program üzerinde çalışıyorum bayaa bi yol katettim, fakat tablo oluşturmada sıkıntı yaşıyorum konu şu ki;

çalıştığım labratuvara su geliyor bu suları kayıt edip sonuçlarını yazdırıp istatislik yapabileceğim bir program istiyorum.

gelen suların gruplanması lazım
1-Kaynak suyu 2- içme suyu 2- kullanma suyu 3- kuyu suyu 4- havuz suyu 5-hamam suyu 6....vb

bunların herbirisinin bakılması geren parametreler farklı örnek olarak
1.Kaynak suyu :
a-E.Coli
b- Koliform
c- Pseudomanas
d-Jerm 22
e- Jerm 37 iken
2-Kullanma suyunda sadece
a-E.coli
b koliform gibi farklı olması gerekiyor

bu konuda yardımcı olursanız sevineceğim.
herkese teşekkürler

dosyayıda yüklüyorum Rardan çıkardıktan sonra Shift tuşuna basılı tutarak açınız
"Lütfen olumlu veya olumsuz geri dönüş yapınız... " writed by POWER

"sen başla en başta gerektiği yerde elimizden geleni https://www.accesstr.net ailesi olarak yaparız. " writed by özgüryasin

Çözüldü #2
tekrardan hoş geldin. anladığım kadarı ile bahsetmiş olduğun bölüme yeni başlayacaksın. örneğinde form ve tablo yok. yapman gereken işlemi açılan kutu ile çok iyi ve net bir şekilde yapıp yüksek performans alabilirsin. izlemen gereken yol. il ve ilçe konularında olan yolun aynısı. iki adet açılan kutun olacak.
birincisi su grupları
ikincisi yapılacak test işlemleri
bunlar arasındaki dengeyi kurarsan. hangi suyu seçersen onun test edilmesi için istediğin bilgiler gelecek. sitemizde çok sayıda bunun ile örnek var. biraz araştır. yapamadın dersen yardımcı olalalım. bu arada unutmadan söylim.
1- bilgilerin kaydolduğu bir alan olacak tabloların arasında numune isminde tablo var bunu onun içinmi yaptın bilmiyorum ama.
2- ayrıca iki adet tablondaha olacak. birincisi su guplarını barındıracak. ikincisi test bilgilerini.

bağlantıyıda satır kaynağından kurdun mu çok güzel çalışır. bunu yapmak içinde
su gurubunda iki alan
1. alan su_no
2. alan su_adi

test grubunda ise 3 alan olacak
1.alan su_no
2. alan test_no
3. alan test_adi

sonra bunları satır kaynağından birbirlerine bağlayacaksın.
ve ayrıca açılan kutuların güncelleme sonrasına diğer açılır kutunun requery kodunu yazacaksın. kolay gelsin. sen başla takılınca sor. yardımcı olalım.
POWER 'un Çekirgesi :=)
ozguryasin, 23-09-2009 tarihinden beri AccessTr.neT AİLESİ üyesidir.
Access'i Profesyonel Şekilde Öğrenmek İçin https://www.accesstr.net Ailesi Yeter. alkis

Site Kurallarını sorularınızın hızlı cevaplanması için kesinlikle okuyunuz.
Çözüldü #3
Özgüryasin Cevabına teşekkürler

ben 1 aydır uygulamalara ve sitenize bakarak bişeyler yapmaya çalışıyorum.
örneğinde form ve tablo yok demişsin ama tablolar ve formlar var 1-2 sorgu var rapor olayına giremedim daha

Formlar ve sorgulara geçtikçe tablo mantığımda yanlışlıklar var diye düşünmeye başladım bu yüzden yardım istemeye karar verdim.

Gelen evrak ile 1'den fazla numune gelebiliyor.
Su grubuna göre de Çalışılacak Parametreler değişiyor.
Her TEst için 2 çalışan ismi ve 1 onay ismi gerekiyor.
bu durumda tablom nasıl olmalı

"sen başla en başta gerektiği yerde elimizden geleni https://www.accesstr.net ailesi olarak yaparız. " writed by özgüryasin

Çözüldü #4
şimdi örneği tekrar açtım. her numune için sıfırdan giriş yapman gerekiyor. her biri ayrı ayrı.
demek bizim tablomuzda. (yapacağın işe göre değişir aslında örn. bilgileri numara ile mi çağıracaksın isim ilemi. ben her ikisi içinde düşünerek yapıyorum bunlarında avantajı ve dezavantajı var. numara ile yaparsan veri tabanına numara kaydeder. isim yaparsan isim kaydeder. ismi değiştirdiğin vakit numarada değişik şekilde gelir. isimde eski kayıtlar eski isimle gelir. ikisinide kullanırsan numara kullandığında veri tabanı içine girmen gerektiğinde ne ne değilmiş çok rahat görürsün.)
1- gelen su numunesinin numarası ve adı alanı olacak. elimizde (2 alan var)
2- kullanılacak parametre için parametre numarası ve ismi (4 alan oldu.)
3- çalışan isimleri için numarası ve ismi (8 alanımız oldu.)
4- onay için numara ve isim (10 alanımız oldu )
5- test edilen su için açıklama yazmak için 1 alan daha (11 alanımız oldu.)
6- testin gerçekleştiği tarih için 1 alan (12 alanımız oldu)

bir çok yerde açılır kutu kullanacağın için numara alanlarını form üzerinde gizleyebilirsin. onları Column ile yazdırırsın. (isimden numaraya) metin kutularını bu şekilde doldurursun. gerektiğinde eklemeler yaparsın. o kadar sorun çıkartmaz. ama tablolarda numaraya göre işlem yapılması mantıklıdır. ben her ikisinide yazdırıyorum. tablo biraz kalabalık oluyor o kadar. Img-grin ama tablolara baktığımda herşeyde çok net bir şekilde gözüküyor.
birde her suya uygulanacak testler başka diyorsun ama bir suya birden fazla testte uygulanabilir o yüzden birde alt formun olması gerekir. bu formda sadece testler bulunacak.
(yapacağın programda hangi bileşenleri kullanacağın daha önemli. metin kutuları ilişkili mi olacak ilişkisiz mi olacak. ne kadar ve hangi kodları kullanman gerekecek vb.)

sen başla en başta gerektiği yerde elimizden geleni www.accesstr.net ailesi olarak yaparız.
Access'i Profesyonel Şekilde Öğrenmek İçin https://www.accesstr.net Ailesi Yeter. alkis

Çözüldü #5
(23/11/2012, 19:26)ozguryasin yazdı: şimdi örneği tekrar açtım. her numune için sıfırdan giriş yapman gerekiyor. her biri ayrı ayrı.
demek bizim tablomuzda. (yapacağın işe göre değişir aslında örn. bilgileri numara ile mi çağıracaksın isim ilemi. ben her ikisi içinde düşünerek yapıyorum bunlarında avantajı ve dezavantajı var. numara ile yaparsan veri tabanına numara kaydeder. isim yaparsan isim kaydeder. ismi değiştirdiğin vakit numarada değişik şekilde gelir. isimde eski kayıtlar eski isimle gelir. ikisinide kullanırsan numara kullandığında veri tabanı içine girmen gerektiğinde ne ne değilmiş çok rahat görürsün.)
1- gelen su numunesinin numarası ve adı alanı olacak. elimizde (2 alan var)
2- kullanılacak parametre için parametre numarası ve ismi (4 alan oldu.)
3- çalışan isimleri için numarası ve ismi (8 alanımız oldu.)
4- onay için numara ve isim (10 alanımız oldu )
5- test edilen su için açıklama yazmak için 1 alan daha (11 alanımız oldu.)
6- testin gerçekleştiği tarih için 1 alan (12 alanımız oldu)

bir çok yerde açılır kutu kullanacağın için numara alanlarını form üzerinde gizleyebilirsin. onları Column ile yazdırırsın. (isimden numaraya) metin kutularını bu şekilde doldurursun. gerektiğinde eklemeler yaparsın. o kadar sorun çıkartmaz. ama tablolarda numaraya göre işlem yapılması mantıklıdır. ben her ikisinide yazdırıyorum. tablo biraz kalabalık oluyor o kadar. Img-grin ama tablolara baktığımda herşeyde çok net bir şekilde gözüküyor.
birde her suya uygulanacak testler başka diyorsun ama bir suya birden fazla testte uygulanabilir o yüzden birde alt formun olması gerekir. bu formda sadece testler bulunacak.
(yapacağın programda hangi bileşenleri kullanacağın daha önemli. metin kutuları ilişkili mi olacak ilişkisiz mi olacak. ne kadar ve hangi kodları kullanman gerekecek vb.)

sen başla en başta gerektiği yerde elimizden geleni www.accesstr.net ailesi olarak yaparız.

Bunların hepsi tek bir tablo üzerinde mi olacak??

Çözüldü #6
6 madde evet. hatta devam edilir.

dediğini yapmanın bir çok yolu. var. daha burada su değerleri yok.
örneğin yapmış olduğuntestlerin birde değerleri olacak Img-grin onlarıda kaydetmen lazım. onun için ya alt formda alan açacaksın. ki daha mantıklı.

şimdi sen dersenki bir tablom olacak her kaydı oraya kod ile yazdırman lazım.
dersenki iki tablom olacak. birisinde suyu, ve çalışanları yazacağım. diğerindede test değerlerini yazacağım. bu şekildede olur. istediğini yapmanın bir çok yolu var. o yüzden programcılık güzel birşey.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task