Skip to main content

AccessTr.neT

checkbox ve textbox ilişkisi..!

checkbox ve textbox ilişkisi..!

Çözüldü #1
Merhaba Arkadaşlar ,

şöyle bir sorum olacaktı.

2 adet checkbox var isimleri = "chckbox1" , "chckbox2"

2 adet textbox var ismi = "tbx1" , "tbx2"

1 adet buton var ismi ="btn1"

Formu çalıştırıp "chckbox1" i işaretleyip Butona tıklandığında msgbox ile ekrana "tbx1" içindeki metini yazdırsın,

Formu çalıştırıp "chckbox2" i işaretleyip Butona tıklandığında msgbox ile ekrana "tbx2" içindeki metini yazdırsın,

bu kodu oluşturmada bana yardımcı olurmusunuz.

herkese keyifli çalışmalar.
Çözüldü #2
Ezberci mantık ile ilerlememenizi tavsiye ederim.

Alıntı:Formu çalıştırıp "chckbox1" i işaretleyip Butona tıklandığında msgbox ile ekrana "tbx1" içindeki metini yazdırsın,

Formu çalıştırıp "chckbox2" i işaretleyip Butona tıklandığında msgbox ile ekrana "tbx2" içindeki metini yazdırsın,

Bu ikisi aynı şey birisini yapınca diğerini zaten yapabilirsiniz.

If chkbox1= -1 then
msgbox "işaretli"
end if
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Çözüldü #3
cevabınız ve öneriniz için teşekkürler , dikkate alacağım.

fakat kodu yazdım çalışmadı, tamamamını yazabilirseniz memnun olurum.

teşekkürler..
Çözüldü #4
Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) _
Handles Button1.Click
Dim strMSJ As String = ""
If CheckBox1.Checked = True Then strMSJ = TextBox1.Text Else strMSJ = strMSJ
If CheckBox2.Checked = True Then strMSJ = strMSJ & " " & TextBox2.Text Else strMSJ = strMSJ
MsgBox(Trim(strMSJ))
End Sub
Saygılar, iyi çalışmalar.
Kod, formül vs bilmek önemlidir ama mantığını yürütebilmek, nerede ve nasıl kullanılacağını bilmek daha önemlidir.
Çözüldü #5
Merhaba Ayhan bey , öncelikle cevaplarınız için teşekkürler faydalı oluyor benim için.

vb de yeni olmam hasebiyle bu tarz sorlarımı mazur görmenizi isterim.

bu soruya bağlı olarak bir şey daha sormak istiyorum,

Textbox1 veya 2 farketmez bunların içinde " yasin ayhan accesstr " şeklinde 3 ve daha fazla kelime olduğunu varsayalım. bu kelimelerden hangisini seçersem onu msgbx veya herhangi bir yere farklı renkle yazıdırabilirmiyim. atıyorum cümledeki "ayhan" kelimesi kırmızı renkte olsun. gibi.

keyifli çalışmalar.
Çözüldü #6
Sayın byclever lütfen VB de yeni olabilirsiniz ancak sitemizde yeni sayılmazsınız. Lütfen Site Kurallarını okuyun ve her farklı sorunuz için yeni bir konu açınız. Konunuzu açarkende lütfen örnek dosyanızı ekleyiniz.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task