Skip to main content

AccessTr.neT

slider bar ile contrast

slider bar ile contrast

Çözüldü #1
Değerli arkadaşlar,
Kullanmakta olduğum programda resimlerde değişiklik yapmak istediğimde mutlaka ara bir program kullanmak zorunda kalıyorum.(irfanwiew yada windows resim görüntüleyici vb.)
slider bar ile yada resim üzerinde mouse un yukarı aşağı hareketiyle resmin kontrastını yada parlaklığını nasıl arttırıp azaltabilirim.Ancak irfanwiew yada başka bir ara program kullanmadan,access kodlarıyla form üzerinde yapmak istiyorum.
Yine aynı formda resim üzerine mouse ikonu geldiğinde el işareti çıksın ve sol tıkla beraber harekette resmi taşısın.
Bunların Access te yapılabilmesi mümkün mü?
Bilen arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
vetaltan 16-11-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Çözüldü #2
sanırım kimse bu konuyla ilgili bilgi sahibi değil.yada korkarım ki;konu ilgi çekmedi.sayın hocalarımızın da bu konuyla ilgili bilgisi yok mu acaba
Çözüldü #3
evet bu konuda bilgimiz var ancak böyle bir şeye neden ihtiyacın anlamadım
meşhur çin atasözü  "ACCESS İLE YAPABİLECEKLERİNİZ HAYAL EDEBİLECEKLERİNİZ İLE SINIRLIDIR" siz ne kadar hayal edebiliyorsunuz
Çözüldü #4
Röntgen flimlerini bilgisayara aktarıp,daha detaylı inceleme yapabilmek için parlaklık ve kontrastlarını arttırıp azaltmam,dolayısıyla daha etkin teşhis koymam amacıyla ihtiyacım var.Halen kullanmakta olduğum hazır programlar (İrfan view vb.) mouse on click+mouse move olayında çalışmamaktalar,ancak benim mouse kullanarak hızlı parlaklık ve kontrast değişikliklerine ihtiyacım var.Bunuda hasta takip programı içersinde form üzerine çağırdığım röntgen filmi resmi üzerinde yapmak istiyorum.

Daha ileri tetkikler için ihtiyaclarım ise;renk değişikliği(siyah beyaz olan resmin mor beyaz yada sarı beyaz,negatif vb.),büyütme küçültme,histogram,açı,cm uzunluğu,3 boyut yapabilme.

Tüm bunları Access kodlarıyla yapabilmem mümkün mü?

Ayrıca bir sorunum daha var;accessin yüklü olmadığı bilgisayarlarda mde olarak program yüklendiğinde jpeg resimleri eğer bir değişkene bağlı olarak form üzerine çağırırsam hata mesajı veriyor.Değişkene bağlı olmadan sabit yoluyla çağırırsam jpeg resimlerde problem olmuyor.bmp olanlarda hata mesajı vermiyor ancak resim kalitesi bozuk olarak çıkıyor.

Aşağıda değişkene ait hasta porotokolüne bağlı olarak çağırdığım resimler ile ilgili kodu yazdım.Acaba bunun bir çözümü var mı,kodda bir hatam mı var? Resimleri jpeg olarak form üzerinde görüntüleyebilir miyim?

Eklediğim resimde bmp olarak kaydedilmiş ve resmin bozuk olarak görünen formu var.

Private Sub Form_Current()
ActiveXDen160.Value = Date

On Error GoTo hatakontrol
Dim ekocan As String
Dim altan As String
Dim bute As String
altan = StrReverse(CurrentDb.Name)
bute = Trim(Mid(altan, 13))

RESIM.Picture = ""
RESIM.Picture = StrReverse(bute) & "vetpro08\resim\" & Form_HASTAMASTERFM.protokol.Value & ".bmp"
Exit Sub
hatakontrol:
RESIM.Picture = StrReverse(bute) & "vetpro08\resim\arkaplan\logob.bmp"
End Sub

Çözüldü #5
Fotoğraflar üzerinde Direkt olarak kontrast vb işleri Access ile yapmadım ama
fotoğraflarda boyut değiştirip, direkt olarak veritabanında saklama
gibi işlemleri aşağıdaki sitede bulunan API aracılığıyla yapmıştım.
Kontrast ile ilgili işlemler var mı, emin değilim ancak bir çok hazır fonksiyon var.
Dökümanları okumanda fayda var.
The FreeImage Project

Ayrıca Access ile Image işlemleri için aşağıdaki siteden de yararlanabilirsin.
Ammara - Imaging for Access
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Çözüldü #6
bu resimde yazan fıstık kelimesi eğer
fıstık ezmesi allerjisini ifade etmiyorsa
hastanenin bilgi işlem merkezinde ciddi problem var demektir
@benbendedeilem

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task