AccessTr.neT
Ürün Giriş Miktarı Çıkıştan Az ise Uyarı Versin - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Ürün Giriş Miktarı Çıkıştan Az ise Uyarı Versin (/konu-urun-giris-miktari-cikistan-az-ise-uyari-versin.html)

Sayfalar: 1 2

Ürün Giriş Miktarı Çıkıştan Az ise Uyarı Versin - akdemir1 - 21/03/2014

Merhaba Arkadaşlar,

ek'te ki çalışmamda kayıt düzenlemek için bir form yaptım, liste kutusundaki ürüne çift tıklayınca açılıyor,

Problemim şu;

Herhangi bir kaydı düzenlemek için açtığımda ürüne ait GİRİŞ MİKTARI nı düzelttim ve kapatıyorum diyelim, istiyorumki kapanırken veya değişiklikleri kaydet dediğimde Stok Çıkış miktarını kontrol etsin ve GİRİŞ MİKTARI Çıkış miktarından küçükse " Giriş Miktarı Çıkış Miktarından Az olamaz" uyarısı versin,

Birşeyler yapmaya çalıştım ama olmadı malesef Img-cray

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim,

Saygılarımla...

Cvp: Ürün Giriş Miktarı Çıkıştan Az ise Uyarı Versin - C*e*l*o*y*c*e - 21/03/2014

bunu incele ve kendine uyarla

Cvp: Ürün Giriş Miktarı Çıkıştan Az ise Uyarı Versin - akdemir1 - 21/03/2014

Hocam iki adet sorgu eklemişsiniz ama sorun devam ediyor,

Örnek olarak RULMAN ürününü seçip herhangi bir giriş kaydına çift tıklıyorum ve "değişiklikleri kaydet" diyorum Giriş Miktarı Çıkış Miktarından küçük olamaz uyarısını alıyorum,

Benim amacım değişiklik formundaki GİRİŞ MİKTARINA göre bu olayı yapması

Mesela giriş miktarı 100 çıkış miktarıda toplam 50 olsun,, 100 olan kaydı düzeltmek için girdiğimde giriş miktarını 30 yaparsam 30-50= -20 olacağından bana uyarı versin ve kaydetmesin Img-cray

saygılarımla,,

Cvp: Ürün Giriş Miktarı Çıkıştan Az ise Uyarı Versin - atoz112 - 22/03/2014

sayın akdemir1,

bahsi geçen talebinize dair benim size şöyle bir tavsiyem olacak,nacizane.

giriş miktarı düzenlemesi ile ilgili bu yapmak istediğiniz işlemi böyle harici bir düzenleme formu daha açarak ekstra bir performans harcaması veya yük eklemesinde bulunmak yerine;mal giriş işleminizi gerçekleştireceğiniz formda mal çıkışınızı gösterecek etkinsiz bir alt form oluşturup,ardından da mal giriş verisini yapacağınız giriş alanının textbox'ının sağ tuş ile özellikler kısmına ve oradan da veri kısmına gelip buradaki

geçerlilik kuralı
>[malcikis alt formu].[Form]![cikis_miktari]

geçerlilik metni
Giriş miktarı Çıkış miktarından AZ OLAMAZ...Düzeltiniz.

şeklinde oluşturmanız,hem veri sonuçlarının işleyişine dair zaman kazanmak adına hem de harici bir gereksiz çaba içerisine girmeden bu talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

ya da bir diğer alternatif yöntem olarak da illa ki kodlama gerekiyorsa,şu da olabilir;tercihinize göre:

mal giriş miktarının yazılacağı formda iken,formdaki mal giriş miktarı textbox'ının çıkıldığında olay yordamına;

Me.giris_miktari.Value ...> mal giriş miktarının yapılacağı formdaki giriş miktarı textbox'ın adı
[cikis_miktari]...........> mal çıkışının yapıldığı tablodaki çıkış miktarı alan adı
"malcikis"................> mal çıkışının yapılacağı mal çıkış tablosunun adı
[cid].....................> mal çıkış miktarının yapılacağı tablodaki mal çıkış ID alanının adı
me.gid....................> mal giriş miktarının yapılacağı formdaki ID textbox'ın adı

If Me.giris_miktari.Value < Dlookup ("[cikis_miktari]", "malcikis", "[cid]=" & me.gid) Then
MsgBox ("Giriş miktarı Çıkış miktarından AZ OLAMAZ...Düzeltiniz.")
Me.Undo
Me.giris_miktari.SetFocus
else
'...yapılması istenen işlemler...
end if

gibi de olabilir.bu düşüncelerimi paylaşmak istedim.bilgilerinize.

iyi çalışmalar,
saygılar.

Cvp: Ürün Giriş Miktarı Çıkıştan Az ise Uyarı Versin - ozanakkaya - 22/03/2014

İncelediğim kadarıyla giriş miktarı kontrolü için

If Me.Metin14 < Dsum ("[KALAN]", "[S_KALAN]", "[ID_URUN]=[FORMLAR]![F_GIRIS_KAYITLARI_DUZENLE]![ID_URUN]") Then
şeklinde kod var,

bu kod ile F_GIRIS_KAYITLARI_DUZENLE formundaki Metin14'ün kontrolünü yapıyorsunuz.

"Benim amacım değişiklik formundaki GİRİŞ MİKTARINA göre bu olayı yapması" şeklinde yazmışsınız ama zaten o şekilde olmuyor mu?

Cvp: Ürün Giriş Miktarı Çıkıştan Az ise Uyarı Versin - akdemir1 - 23/03/2014

Doğrudur hocam, Metin14 te o anda yazılan rakam ile girişlerin toplamını baz alarak, Kalan ile kıyaslasın, giriş kalandan küçükse uyarı versin istiyorum,

Örneğin ;

GİRİŞLER 30 adet ve 20 adet iki kayıt olsun =50
ÇIKIŞLAR 25 adet tek kayıt olsun,
50-25=25 kalan olsun,

diyelimki ben 30 adet olan giriş kaydını düzenlemek için açtım ve yanlışlıkla 30 u sildim 3 yazdım, bu durumda girişler 3+20=23 oldu.

işte bu durumda kalan 25 giriş toplamı 23 olacağından "kalan miktar giriş miktarından büyük olamaz" uyarısını almak ve kaydı engellemek istiyorum.

Bütün olay stok miktarının "eksiye" düşmemesi aslında Img-cray

Saygılarımla...