AccessTr.neT
Eğer kaynak hücre boşsa - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Excel (https://accesstr.net/forum-microsoft-excel.html)
+--- Forum: Excel Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-excel-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Eğer kaynak hücre boşsa (/konu-eger-kaynak-hucre-bossa.html)

Eğer kaynak hücre boşsa - adanalicevdet - 22/01/2014

İyi günler,

Elime kimin hazırladığını bilmediğim bir Sınav-Soru Analiz Programı geçti.Öğrencilerin her sorudan aldıkları puanlar manuel olarak giriliyordu.

Okulumuzda bazı sınavları Optik Formlarla yapıp değerlendiriyoruz.Bu değerlendirme sonucunda elimizde cevap anahtarını ve öğrencilerin bilgilerini ve cevaplarını içeren bir .txt dosyası oluşuyor.

"Verileri manuel girmek yerine yukarıda sözünü ettiğim txt belgeden almaz mı?" diye düşünerek program üzerinde bir şeyler yapmaya çalıştım.

Sonuçta istediğimi elde ettim.Ancak,"Daha iyi hale getirilebilir." diye düşünüyorum.

Boş bir Excel sayfası açıp,"Veri-Dış Veri Al" ile txt den veriler çekiliyor.Sınıf,Öğrenci Adı Soyadı,Numarası ve cevapları dahil)
Burada sütun ayarlarını yapılıyor.).

Txt den çekilen bu veriler Sınav Analiz Programının ilk sayfası olan "Veri Sayfası" adlı sayfanın ilgili bölümüne yapıştırıldığında neredeyse sınavın analizi tamamlanıyor.

Tam da burada sıkıntılar başlıyor.Veri Sayfası kaynak olarak kullanılıyor.
Liste ve Analiz sayfalarına neredeyse tüm bilgiler buradan alınıyor.

Uğraştığım,ama bir türlü yapamadığım şu.Liste ve Analiz sayfalarındaki hücreler Veri sayfasındaki kaynak hücreler boşsa,boş kalsın değilse formül uygulansın.

Çalışmayı ekte gönderiyorum.Çalışmada her sayfada açıklamalar da bulunmaktadır.

İlgileneceklere şimdiden teşekkürler.

Cvp: Eğer kaynak hücre boşsa - tamyoltornistan - 23/01/2014

özet tablo uygulaması ile istediğini yapabilirsin. vaktim olmadığı için şuanda yardımcı olamıyorum. bu kadar Excel bilgin olduğuna göre bu olayı da yapabilirsin.
(not:nihai biçimlendirmede biraz uğraşman gerekebilir)

Cvp: Eğer kaynak hücre boşsa - adanalicevdet - 24/01/2014

Özet tablo uygulamasını bilmiyorum.İnceleyip deneyeceğim.Teşekkürler.Excel bilgim sınırlı.Örnekleri inceleyip benzerlerini uygulamaya çalışıyorum.

Cvp: Eğer kaynak hücre boşsa - adanalicevdet - 29/01/2014

Tekrar Merhaba,
Çalışmamı biraz değiştirdim.Sayfadan sayfaya veri aktarımı ve Veri aktarılacak alanı temizleyecek makrolar buldum ve bu makroları birer butona ekledim.

Ayrıca Liste sayfasında "Drop-Down List" yöntemiyle öğretmen isimlerinin ve branşlarının çekilmesini sağladım.Sanki bu haliyle daha iyi oldu gibi.

Ama ilk sorunum hala devam ediyor. "tamyoltornistan" arkadaşımın önerdiği "özet tablo uygulamasını" inceledim,ama bununla çözülemeyeceğini düşündüm.(Ya da ben beceremedim.)

Sınıf mevcudu değiştikçe "Liste","Veri Sayfası" ve 1.Dön-1.Sınav" sayfalarında ya boş satırlar kalıyor(formül olduğu için ve hesaplamalara dahil ettiği için) ya da tam tersi oluyor.
Formülle,makroyla bu işi çözmek mümkün değil mi acaba? Bir yandan da yabancı siteler dahil sürekli araştırıyorum.Bu sorunu çözebilirsek program olgun hale gelecek sanki..

Yeni halini ekte gönderiyorum.
Teşekkürler.