AccessTr.neT
formda ilişkili kutulara yanlış bilgi gelmesi - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: formda ilişkili kutulara yanlış bilgi gelmesi (/konu-formda-iliskili-kutulara-yanlis-bilgi-gelmesi.html)

Sayfalar: 1 2 3

formda ilişkili kutulara yanlış bilgi gelmesi - miCRoBe` - 05/01/2014

merhaba..

telefon alış formuna veri girdikçe, alışlar tablosundaki ilerleyen kayıtlarda, hata söz konusu.

hatalı işlenen alan: model id.

formda daha önceden kaydedilen bir imei tekrar girilmek istendiğinde, bu imei noya bağlı olarak marka ve model bilgileri formda kutuları otomatik doldurmakta. ve model alanına yanlış model gelmekte. dolayısıyla modelid tabloya yanlış işlenmekte.

bu durum alışlar tablosunda kayıtların çoğalması durumunda ortaya çıkmakta.

sorun sanırım, telefonlar tablosundaki idlerin, alışlar tablosunda bir alanla ilişkilendirilmemesi.

(alışlar tablosuna bakılınca son kayıtlarda modelid nin tekrarlama yaptığı görülmektedir)

bu konuda yardım edebilirseniz memnun olurum teşekkürler.

Cvp: formda ilişkili kutulara yanlış bilgi gelmesi - KJS - 05/01/2014

Veri tabanında sadece 2 tane kayıt bırakarak örnek üzerinden gidersek daha çabuk sonuca ulaşırız. Büyük ihtimal sorun ilişkilerde;
"telefonlar" - markaid --- "markalar" - markaid olması gerekiyor.

Cvp: formda ilişkili kutulara yanlış bilgi gelmesi - ozanakkaya - 05/01/2014

imeiler tablosunda ilk üç kaydın telefonid değeri aynı olduğu için ilk veriyi aktarıyor, veri girişlerinde problem var. Telefonlar tablosu varken imeiler tablosuna neden oluşturdunuz?

Cvp: formda ilişkili kutulara yanlış bilgi gelmesi - miCRoBe` - 06/01/2014

(05/01/2014, 23:37)ozanakkaya yazdı: imeiler tablosunda ilk üç kaydın telefonid değeri aynı olduğu için ilk veriyi aktarıyor, veri girişlerinde problem var. Telefonlar tablosu varken imeiler tablosuna neden oluşturdunuz?

evet imeiler tablosundaki telefonid değerlerindeki ilk üç kayıtta tekrarlama olmuş.. halbuki bu durumun olmaması gerekiyordu..

access için henüz acemiyim, okuduklarım dahilinde de ancak böyle bir tablolama oluşturabilmiştim. formları oluşturmadan önce de bu tablolar yine bu şekildeydi.

tabloları oluşturma amacını yazayım;
tekrarlamaları önlemek maksadıyla telefonlar tablosuna ihtiyaç duydum.. şöyle ki;

telefonların ayrı ayrı imeileri oluyor haliyle.. birbirinin aynı iki telefon; modeli markası aynıdır ama imei farklıdır..
imeiler veya telefonlar tablosunun birtanesinin olmadığını düşünürsek;
bir telefonu anlatmak için marka model ve imeino alanlarına ihtiyaç var. bu durumda bu tabloda marka ve model alanları sürekli aynı marka model tlf için tekrarlama yapacak.. işletmeye 100 adet aynı tlf alındığında 100 defa aynı veriler tekrar edecek, imeiler farklı olacak.. bunun yerine sadece telefonid tekrar etmeli ve yanındada imei no alanı değişip durmalı... şeklinde düşünmüştüm.

bu yüzden modeller, markalar, telefonlar, imeiler şeklinde bir tasarıma yönelmiştim. bilmiyorum ne kadar doğru bir yaklaşım olmuş..

(05/01/2014, 23:28)cttm98 yazdı: Veri tabanında sadece 2 tane kayıt bırakarak örnek üzerinden gidersek daha çabuk sonuca ulaşırız. Büyük ihtimal sorun ilişkilerde;
"telefonlar" - markaid --- "markalar" - markaid olması gerekiyor.

şöylemi demek istediniz;
telefonlar tablosundaki marka id alanı, markalar tablosundaki markaid alanı ile ilişkilerde eşleşmeli?

Cvp: formda ilişkili kutulara yanlış bilgi gelmesi - KJS - 06/01/2014

Evet, ama dediğim gibi iki veya üç kayıt üzerinden yapalım.

Cvp: formda ilişkili kutulara yanlış bilgi gelmesi - miCRoBe` - 06/01/2014

kayıtları azalttım fakat az kayıtta bir sorun oluşmuyor.