AccessTr.neT
raporları PDF olarak görüntüleme - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: raporları PDF olarak görüntüleme (/konu-raporlari-pdf-olarak-goruntuleme.html)

raporları PDF olarak görüntüleme - yücelkaya - 04/02/2013

Değerli arkadaşlar,
Raporları direkt olarak PDF formatında görüntülemek mümkün mü acaba?. Bu konu ile ilgili olarak sayın mehmet Demiral Hocamızın güzel bir örneği var ancak ben raporu önizleme işlemi esnasında direkt olarak PDF formatında görmek istiyorum.örneğin bir stok programında stok çıkışları raporunda "rapor" sekmesine tıkladığımda raporu pdf olarak açsın.bu mümkün mü? mümkün ise nasıl?
Saygılarımla

Cvp: raporları PDF olarak görüntüleme - mehmetdemiral - 04/02/2013

Bildiğim kadarıyla Access'in direkt olarak pdf formatında görüntüleme desteği yok. Benim çalışmamda da bir modül yardımıyla ve görüntüleyici olarak sistemde kurulu bulunan pdf görüntüleyiciyi kullanarak çalıştırabiliyoruz. Ama raporun önizlemesiz olarak çalışmasını sağlarsanız o zaman direkt olarak yazıcıya gönderileceğinden ve modül de yazıcı simulasyonu kullanarak pdf'leri yazdırıyormuş gibi yaparak convert ettiğinden direkt pdf görürsünüz. Ama bu arada bu işlem bir önizleme olmaz ve pdf görüntüleyiciyi de bu şekilde ayarlamanız gerekebilir. Belki biraz müdahale ile bu işlem sırasında pdf oluşturarark gösterebilir ve işlem için Yazdırma butonundan farklı özel bir buton atayarak bu butonu Önizleme olarak kullanırsınız. Bu sırada üretilen pdf'i de işlem sonunda temp dosyası biçimine getirebilir veya silebilirsiniz. Ama buna neden gerek olduğunu inanın anlayamadım. Çünkü Access rapor önizlemesi ile çıkan pdf dosyası aynı görünümde oluyor zaten. Önizlemeyi Access'le, çıktıyı ise pdf olarak yapabilirsiniz. Buna neden ihtiyaç duydunuz ki?

Cvp: raporları PDF olarak görüntüleme - yücelkaya - 04/02/2013

Sayın Hocam
Amacım sadece pdf olarak görüntüleyip yazıcıya göndermekti.yazıcı sekmesinde de istediğim yazıcıyı seöip yazdırmaktı.Elbette ki bunun farklı yolları mevcuttur.Bana sade geldiği için böyle bir şey düşünmüştüm.Yani istediğin yazıcıyı seçme olayını kodla değil de bu yolla seçmek daha mantıklı gelmişti.belki de yanlış düşünüyorum.naçizane fikrim buydu.Peki hocam rapor önizleme de sadece yazıcı butonunu aktif yapmak mümkün mü?
saygılarımla...

Hocam bu konuyu şundan sebep açtım,
örneğin satış ve stok programımız var.stok raporlarını lazer yazıcıda, faturaları matris yazıcıda yazdıracağımızı düşünürsek her defasında yazıcı kablosunu çıkar tak yerine her iki yazıcı da bilgisayara bağlı iken, istediğimiz yazıcıyı seçmek içindi.Umarım sorunun kaynağını anlatabilmişimdir.
İlginiz için minnettarım.
Saygılarımla

Cvp: raporları PDF olarak görüntüleme - mehmetdemiral - 04/02/2013

Bu çok kolay çözülebilir. Her iki yazıcıyı da sisteme bağlayın ve tanıtın. İkisi de aktif olarak durabilir. Access'te sayfa tasarımında sayfa özelliklerinde yazıcı seçiminden hangi raporu hangi yazıcıya yazdıracağınızı seçerek bu şekilde kaydedin. Aretıuk aynı Access projesinde iki ayrı formu aynı anda bile 2 farklı yazıcıya yazdırabilirsiniz. Bu arada raporu görüntüleyen düğme kodlarını "görüntüleme" yerine "yazdırma" biçiminde yazarsanız önizleme olmadan direkt olarak yazdıracaktır.

Sayın Hocam,
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Saygılarımla