AccessTr.neT
İstenilen kaydın form açıldığında gelmesi ve güncelleme - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: İstenilen kaydın form açıldığında gelmesi ve güncelleme (/konu-istenilen-kaydin-form-acildiginda-gelmesi-ve-guncelleme.html)

Sayfalar: 1 2 3

İstenilen kaydın form açıldığında gelmesi ve güncelleme - danke - 03/01/2010

Arkadaşlar kolay gelsin, kullandığım programda üç tane sıkıntı var ve yardımlarınızı bekliyorum.

1- Program tıklanarak açıldığında varsayılan olarak "Yil" formu açılıyor, formda en üstte "yil" alanı var. Alandaki veriler ilgili tabloya bağlı olarak geliyor. (2009-2010-2011 vs. gibi) Program açıldığında ilgili form içindeki "yil" alanında sürekli ilk kayıt olan (2009) geliyor, bu durum yıl 2009 olduğu için bu güne kadar sorun olmamıştı. Ancak 2010 yılına geçtik, ilgili alanda tercihimize göre program açıldığında istediğimiz veri gelebilir mi? (2010 gibi).

2- Program açılarak yeni kayıt yapılmak istenildiğinde "eneredengeliyor" alanı, "Gittigiyer" tablosundan verileri alıyor, kullanıcı kayıt esnasında ilgili alanda veriyi seçip devam ediyor. İlgili alanda veri yoksa üzerine kayıt izni de var. Benim istediğim, kullanıcı kayıt esnasında ilgili alanda veri seçmek istediğinde veri yoksa, yazdığı veri otamatik olarak "Gittigiyer" yer tablosuna yazılsın, tabi bu işlem tekrarsız yapılması gerekiyor ki verilerde tutarlılık bulunsun. Bu mümkün mü?

3- Program açılarak, veri sayfası görünümlü alt form üzerine tıklanıldığında "Dataaltaltformu_" açılıyor, kayıt yapıldıktan sonra form kapatılınca "Yil" formu içerisinde veri sayfası görünümlü alt formda kayıt
Alıntı:Private Sub Form_Activate()
[Data].Form![Data_altaltformu].Form.Requery
End Sub
koduyla güncelenmesi, hemen gözükmesi gerekiyor, hatta eklediğim programda bu uygulama söylediğim gibi kusursuz çalışıyor. Ancak iş yerinde kullanmaya başladığım programda hata veriyor. "Dataaltaltformu_" kapatıldığında yapılan kayıt, hemer veri sayfasında gözükmüyor, nerede hata yaptım, problemi nasıl çözebilirim bilmiyorum.

Üç soruyu arka arkaya sormamın sebebi görüntü kirliliğinin oluşmamasıydı. Icon_rolleyesİlgilenip yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

Cvp: İstenilen kaydın form açıldığında gelmesi ve güncelleme - kadirdursun - 04/01/2010

sayın danke;
yil formunuzu tasarım olarak açın ve yil metin kutusunda veri değerine bunu yapıştırın.
=Format(Now();"yyyy")
1. sorun çözüldü. 2. sorunla ilgili yarına kadar çözülmezse forumda bir şeyler vardı onları uyarlamaya çalışırım....

Cvp: İstenilen kaydın form açıldığında gelmesi ve güncelleme - danke - 04/01/2010

Sayın kadirdursun ilginiz için teşekkürler, verdiğiniz formül "yil" alanını hazır yılda tutuyor ancak, bu seferde önceki veya sonraki yıllara gidilmek istenildiğinde yine hazır yılı veriyor. Bu problemi çözme imkanı var mı?
Tekrar teşekkürler kolay gelsin.

Cvp: İstenilen kaydın form açıldığında gelmesi ve güncelleme - kadirdursun - 05/01/2010

sayın danke;
açılır kutu ekledim. şimdi istediğiniz gibi oldu sanırım. 2. sorunuza biraz baktım ama çözemedim. (aramızda kalsın bende accessde çok usta değilim. buradaki ustaların bilgileri ile bir şeyler yapmaya çalışıyorum)
ustalarımızın bu işe el atacağını biliyorum, merak etme.

Cvp: İstenilen kaydın form açıldığında gelmesi ve güncelleme - danke - 06/01/2010

Sayın kadirdursun ilginiz ve emeğiniz için teşekkürler, 1. soruyla ilgili olarak gösterdiğiniz yöntemi kullanabilirim (Sürat daha fazla artar) teşekkürler.

1. Sorum cevaplandı 10806 2 ve 3. sorularda yardımcı olacak herkese teşekkürler.

Cvp: İstenilen kaydın form açıldığında gelmesi ve güncelleme - danke - 07/01/2010

Arkadaşlar kolay gelsin, gerçi kadirdursun yardımcı olmaya çalıştı. Ona, yaptığın örnek işimi görür demiştim ama, görmüyor. Aslında programda en ciddi sıkıntı şuanda o.

Programda Büro Sayısı kısmı (Üst data formu ile, Data alt formundaki bürosayisi alanı) aslında ayrı alanken, alandaki sayılar birbirini takip ederek ilerliyor, her kayıttan sonra güncellemeyle ilgili sıkıntıdan dolayı ([Data].Form![Data_altaltformu].Form.Requery) bazen sayı artarak ilerlemiyor, bende bunun için her kayıttan sonra "ayrı bir kaydet tuşuyla" "Yil" formu kapanıp açılmasını sağladım. Bu işlemle alandaki sayaların bir artarak güncel ilerlemesini sağladım ama. Malum 2010 geçtik.Her açılışta "Yil" formu üzerindeki ilk kayıt 2009 açılıyor.İleri tuşuyla 2010 geçip, tekrar ayrı bir tuşla 2010'un en son kaydına gidiyorum, programı kullanan diğer kullanıcılarda aynı yolu takip ediyor, bana sıkıntılarını ifade ediyorlar. Bense çaresiz...

1. Sorunum şu, varsayılan olarak program yada form açıldığında, formla gelen verilerden herhangi birisinin (sırası da diyebiliriz)varsayılan olarak açılmasını belirliyebilirmiyiz? (Bunu belirliyebilirsek bu gün için varsayılan 2010, daha sonra 2011'i tercih etme imkanı olacak) Bunu belirlememiz, açılır kutu veya ileri geri tuşunuda devreden çıkarmıyacak, kullanıcı isterse önceki yılların evrağına bakabilecek..

Umarım derdimi anlatabilmişimdir, yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.