AccessTr.neT
Focuslanmama, otomatik artan sayı, sütun gizlenmesi - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Focuslanmama, otomatik artan sayı, sütun gizlenmesi (/konu-focuslanmama-otomatik-artan-sayi-sutun-gizlenmesi.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Cvp: Focuslanmama, otomatik artan sayı, sütun gizlenmesi - ayhan2122 - 18/11/2009

Form_Data_alt_Formu'na;
Kod:
Private Sub Form_Current()
edurumu.SetFocus
End Sub

Yıl Formuna;
Kod:
Private Sub Form_Open(Cancel As Integer)
Data.SetFocus
End Sub

data formuna;
Kod:
Data_altaltformu.SetFocus
yazın otomatik focuslanır (Sn akd 'nin örn. göre)

Cvp: Focuslanmama, otomatik artan sayı, sütun gizlenmesi - danke - 18/11/2009

Arkadaşlar ilginiz için teşekkürler, Sayın ayhan2122 verdiğiniz cevapla focuslanma sorununu çözdüm, ilgilenenler olur diye ekledim.

İkinci bir sorumda "yil" formunun içinde bulunan "data" formu ve data_alt_formunda yeralan "eburosayisi" alanının otomatik artması, ben bu sorunu daha önce "=Say([eburosayisi])+1" gidermiştim, ancak şuan yazdığım halde olmuyor,

Otomatik artarken veri tabanındaki toplam sayı olmayacak(=DCount("*";"[data]")+1 ile veri tabanından toplam sayıyı bulabiliyorum.), yıllarla ilişkili sayılar toplanacak.2009 yılında toplam 15, 2010 yılında 20 vs. gibi.

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar otomatik sayı artmasıyla ilgili başka bir yöntem yok mu? yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

Cvp: Focuslanmama, otomatik artan sayı, sütun gizlenmesi - ayhan2122 - 18/11/2009

Sn danke;
Dmax("Alan","Tablo","Yil=2009")
şeklinde denediniz mi?
=DMax("eburosayisi";"Data";"year([eburotarihi])=2009 ")+1

Ayrıca resen yazsa görünsün yoksa görünmesin gibi bir sorununuz da vardı.
Alt formun aynısından bir tane daha oluşturun ama bu ikincisinde istemediğiniz alanları silin.
Data formunun GeçerliOlduğunda olayına ;
altform1.visible=iif(evrakdurumu="resen" ,false,true)
altform2.visible=iif(evrakdurumu="resen" ,true,false)
mantığında bir kod yazın.

Sayın ayhan2122 cevabınız için teşekkür ediyorum, otomatik artmayla ilgili olarak tavsiyenizi denediğimde istediğim olmadı, Data içindeki toplak kayıt üzerinden toplam kayıtı arttırıyor, yani istediğim sonuç olmadı.

=DCount("*";"[data]")+1 buda data üzerinden toplam sayıyı veriyor. Velhasıl sıkıntım çözülmedi, yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.
Yalnız birşeyin farkına vardım. Yıl formu açıldığında, formun üst tarafından yılları kumanda eden düğmeler var. Eğer o düğmeler sağa veya sola tıklanırsa, alt tarafta bulunan Data formundaki "eburosayisi" alanı otomatik artıyor, "eburosayisi" nın varsayılan kısmında =Say([eburosayisi])+1 bu var. Yani yıllara göre değişiklik gösteriyor, tamda istediğim gibi.

Bu işlemin sürekli olması için ne yapmamız gerekir.
Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

=DMax("eburosayisi";"Data";"year([eburotarihi])=2009 ")+1
Bu kod Data formundaki yılı 2009 olan en büyük eburosayisi ni bulur ve 1 ekler.
Sorununuz eburosayisi metin kutusunun varsayılan değeri değil mi?
Ben sadece2009 için yazmıştım, 2009 yerine ;
[Forms]![Yil]![Yil]
toparlamak gerekirse;
=nz(DMax("eburosayisi";"Data";"year([eburotarihi])=[Forms]![Yil]![Yil] "))+1
yazsaydınız sorun çözülürdü Img-grin
Diyorum ama bende de hata var Img-grin