AccessTr.neT
stok takip sorunu - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: stok takip sorunu (/konu-stok-takip-sorunu.html)

Sayfalar: 1 2

stok takip sorunu - abayraktar92 - 07/06/2009

stok takip programı yapıyorum.şuan tablolar üzerinde çalışıyorum.tabloları hazırladım fakat ilişkilendirme yapamıyorum.örnegin urun alis tablosunda firma adı secilip toplam borc girildiğinde aynı toplam hesap tablosunda gozuksun istiyorum.ornekleri inceledim fakat istediğim gbi birşey bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim.

Cvp: stok takip sorunu - benremix - 07/06/2009

Sn Bayraktar ; Sn hocalarım daha iyi bilirler ama;1-tabloda borç toplamını niye elle yazıyorsun? 2-Formları da oluştur veriyi formdan gireceksin formda ve raporlarda istediğin toplamı orada görebilirsin. Şimdilik bu kadar saygılar.

Cvp: stok takip sorunu - abayraktar92 - 07/06/2009

cok saol bnde biliyorum hesaplatmayı form oluşturmayı ama bnm şuan istediğim ilişkilendirmek.yinede tşk ederim.

degerli ustadlar yardımlarınıza ihtiyacım var!!

Cvp: stok takip sorunu - esrefigit - 07/06/2009

öncelikle bir veritabanının ilk tablosu vardır mutlaka ve bütün veritabanı onun üzerine gelişir ve bu ilk tablo yapılacak işe göre gelişir dikkat et yapılacak işe göre dedim o nedenden dolayı öncelikle elimize bir kağıt kalem alıyoruz ve bir sürü kutu çiziyoruz ortayda bir kutu
ondan sonra düşünmeye başlıyoruz biz ne iş yapıyoruz işimiz ne ne yapacağız stok programı ne yapacak ürün girecek ürün çıkacak ürünü biri girdirecek birisi çıkaracak ürün birinden alınacak birine satılacak yada verilecek gördünüzmü en çok hangi kelimeyi kullandık ürün böylece ilk tablomuzda kendiliğinden ortaya çıktı hemen ortadaki kutunun üzerine ürünler diye bir başlık atıyoruz (unutmadan şayet bu ürünler değişik gruplar altında ise ve firma bir kaç değişik gruğta iş yapıyorsa o zaman ilk tablo değişir yani diyelim firma bir toptancı o zaman yağlar bisküiler diye ayrı grup tabloları yada öncelikle ürün grup sonra ürün tablosu yapmak zorundadır ancak biz burda basit bir giriş çıkış stoğu yapıyoruz)

şimdi geldik bu ürünler tablosunda hangi bilgiler tutulacak öncelikle olmazsa olmaz id otomotik sayı olacak sonra ürün adı metin sonra ürün miktarı dikkat edin burda sadece depodaki miktarı tutacağız diğer giren çıkan kısmını başka tablolrda halledeceğiz çıktığında burdan eksilecek giridiğinde artacak saırım anladınız

şimdi geldik ürün giriş tablouna

ürünid sayı bu alan ürün tablosu ile birleştirilecek

girisid otomotik sayı bu alan bize her bir girişi diğerinden ayırmamıza yardımcı olacak özellikle kümülatif toplamlar alırken
giristarihi tarih/saat uzun tarih olmalı yani saat tarih birlikte girilmeli ki toplamları alırken aynı gün olanları bir biribirine karıştırmasın

girisyapankisiid sayı personel tablosundan alacak

girisyapılanfirmaid sayı firmalar tablosundan alacak

giris fiatı parabirimi fiatlar alınan firmaya göre değişebileceğinden her girişin fiatını girmemiz gerekiyor

giris miktarı sayı

şimdi çıkış tablosu

ürünid sayı ürün tablosu ile bağlanacak

cikisid otomotik sayı her cikişi ayırmak diğerinden için

cikisyapanpersonelid sayı önceki ile aynı

cikisyapılanbirimyadakisiid sayı cıkış yapılacak birim bölüm personel bilgilerinin tutulduğu tablodan alınacak id

cikistarihi tarih saat uzun tarih olacak açıklama yukrda

cikismiktari sayı

cikis fiatı sayı gerekirse şayet bu bir şatış mağazası ise çıkılan malın fiatı her çıkışta değişebilir

buraya kadar sadece stok tabloları idi

şimdi personel tablosu

personelid otomotik sayı

personeladi metin

ve diğerleri

firma tablosu

firmaid otmotik sayı
firma adı metin
ve diğerleri

eğer çıkış yapılan bir bölüm gibi bir şeyse mesela bir markette kırtasiye manav şarküteri diye o zaman bölümler yada birimler diye bir tablo olması gerekir

bölümid otomotik sayı
bölüm adi metin

ve diğerleri şayet bu bölümlere bağlı personel ler in bililerini vs vs tutacaksanız persoenel tablosuna birde bölümid diye bir alan eklemeniz lazımki bu tabo ile birleştirelim

bu tabloları dediğim şartlarda yap ve içine en az 20 kayıt gir ondan sonra diğerlerini yapmak kolay giris yapma stoktn düşme gibi

yapacağım program bir fabrikanın yemek bolumune.alınan malzemeler,harcanan malzemeler,personel,alınan firmalar,cari hesap bolumleri olacak.zaten programın taslagı gorseli baska veri tabanında hazır.sadece tablolar kaldı =) tablosuzda veri tabanı olmuyor iste.cvbınız için tesekkur ederim.deneyecegim.ayıp olmassa bir kucuk ornek istesem =)