AccessTr.neT
çoklu kullanıcıda access dosyaları nasıl olmalı - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: çoklu kullanıcıda access dosyaları nasıl olmalı (/konu-coklu-kullanicida-access-dosyalari-nasil-olmali.html)

Sayfalar: 1 2

çoklu kullanıcıda access dosyaları nasıl olmalı - osman06 - 20/03/2009

mrb arkadaşlar
benim bi sorum var ve önerileriniz doğrultusunda hareket edecem.
bi program yapacam basit bişey ama aklıma takılan şu bu programa aynı anda 10 kişi bağlacak ve içindeki veri sayısı tahmini 500 bin kadar olacak belki daha fazla veya az bilmiyorum 500 bin veri alırmı oda var tabi tabloları ayrımı yapıyım yoksa tek veritabanındamı olsun
yani bu programın yavaşlamaması lazım

Cvp: çoklu kullanıcıda access dosyaları nasıl olmalı - kendigelen - 20/03/2009

mrb osman Access 500 bin bilgi alır daha fazla alır ama progrmını yavaşlatır .onun için bence daha fazlada bilgi olcak diyorsan ,SQL kullan .bu soruyu bende sormuştum Lol

Cvp: çoklu kullanıcıda access dosyaları nasıl olmalı - osman06 - 20/03/2009

peki sol nasıl kullanılır nasıl yaparım

Cvp: çoklu kullanıcıda access dosyaları nasıl olmalı - ozanakkaya - 20/03/2009

Veritabanının bölünerek tablo ve sorguların bulunduğu veritabanının paylaşıma açılması,
Araçlar-Seçenekler'den Gelişmiş sekmesinindeki Varsayılan Kayıt Kilitleme Kutusundaki düzenlenmiş kayıt seçeneğinin işaretlenmesi, Varsayılan Açma Modu'nu Paylaşılan yapılması, veri kaydedilecek formlardaki tüm metin kutularının ilişkisiz olması ve kutulara veri girildikten sonra ado ile tabloya kayıt yapılması...

Cvp: çoklu kullanıcıda access dosyaları nasıl olmalı - tdsharun - 20/03/2009

Bir zamanlar ben de aynı konuyu düşünmüş ve forumda sormuştum.

Bana özel mesaj atan bir üye, nüfusu 500 bine yakın bir ilin Tedaş İl Müdürlüğünde görev yaptığını, bütün aboneleri Access veritabanına kaydettiklerini ve en ufak bir sorun yaşamadıklarını yazmıştı. İnanması zor geldi bana. Araştırdım ve gördüm ki gerçekten çok muazzam rakamlar kaydedilebiliyor.

Ancak, tablodaki alanlar ve bu alanlarda saklanacak veriler arttıkça performans kaybının kaçınılmaz olduğunu, bu sebeple de tercihin Mysql olduğunu söylemekte fayda var.

Şahsi fikrimi belirtmek isterim:

Bence bu kadar büyük rakamlarda verilerle çalışılacaksa en doğru seçim Mysql...

Hele hele kullanıcı paylaşımı ve sürekli işlem gücü düşünüldüğünde Mysql kaçınılmaz bence...

Başka bir faktör ise bilgilerin değiştirilmesi olasılığı ki bu da Access veritabanını şişirecek ve sürekli bir onarma ihtiyacı doğacaktır.

Tabloları ayrı yapma konusu sizin bileceğiniz iş. Kişilerin kaydedildiği bir tablo olduğunu düşünelim. Bir de bu kişilerin hepsinde olmayan veya olsa da sık sık değiştirilmeyen sabit bilgilerin olduğunu düşünelim. Bu noktada tabloları ayırarak ilişki kurmak en mantıklısı. Ancak tüm bilgiler tek bir tabloda tutulmayı gerektiriyorsa ayırmanız daha çok karmaşa yaşamanıza sebep olur...

Tabi hocalarımın tecrübeleri konuşacaktır bu konuda... Img-grin

Benim tecrübem böyleydi. Umarım size bir fikir verir...

Kolay gelsin...

Cvp: çoklu kullanıcıda access dosyaları nasıl olmalı - osman06 - 20/03/2009

değerli hocalarım şu an mysqol bilgim yok bana sayın sledgeab hocamın dediği şeyleri yapabilirim galiba ama orda şunu anladım ben yanlışsam düzeltirmsiniz 3 tane veri tabanı olacak 1 tabloların olduğu 2 sorguların olduğu 3 formların olduğu veri tabanları 1 ve 2 yi formların olduğu veri tabanına bağlanması lazım doğrumudur orda ado ile kayıtı anlamadım nasıl yapılır ve nedir bı ado