AccessTr.neT
Form kapatma hata mesajı - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Form kapatma hata mesajı (/konu-form-kapatma-hata-mesaji.html)

Sayfalar: 1 2

Form kapatma hata mesajı - Mecnun24 - 11/07/2012

Merhabalar. Örnekte formu kapatırken kullanıcı veri girmeye başladıysa ve tamamlamdıysa formu kapatırken hata mesajları alıyor. Bunu engelleyen bir kod gördüm bir kaç kez ancak şu an bulamıyorum. Kapatırken yarım kalan kaydı geri alan kodu arıyorum, Bir sorunumda firmaid alanına güncelleştirme sonrasına baş harfleri büyük harfe çeviren kod var ancak aynı zamanda listede yokken ekleyen kodda var. Ve ilk önce listeye ekliyor sonra baş harflerini büyük harf yapıyor ve listeye yanlış haliyle eklenmiş oluyor. Bunu nasıl düzeltebilriim.

Cvp: Form kapatma hata mesajı - ozanakkaya - 12/07/2012

Öncelikle, "formu kapatırken kullanıcı veri girmeye başladıysa ve tamamlamdıysa formu kapatırken hata mesajları alıyor" cümlesinden maselef birşey anlayamadım.

Diğer soru için, nonlist kodundaki

strsql = "Insert Into Tablo2([firma]) values ('" & NewData & "')"

kodunu aşağıdaki ile değiştirmeyi dene.

strsql = "Insert Into Tablo2([firma]) values ('" & StrConv(NewData, vbProperCase) & "')"

Cvp: Form kapatma hata mesajı - Mecnun24 - 12/07/2012

Cevabınız için sağolun. Veri girmeye başladığınızda veri yarım kaldıysa ve girilmesi gerekli alanlar olduğu zaman örneğin tarihi boş bırakmayınız ve hemen ardından bu nesneyi şu an kaydedemezsiniz hataları alırız ya işte o hataları kesecek bir kod varmıdır

Cvp: Form kapatma hata mesajı - ozanakkaya - 13/07/2012

bulamadığın kod on
error resume next
olabilir mi ?

Cvp: Form kapatma hata mesajı - ozguryasin - 13/07/2012

tarih alanını boş bıraktın ve kendin uyarı vermek istersen şunu kullanabilirsin Bunu kullanman için önce alanın içini yeni kayıt butonu ile

me.TARİH_ALANI = "" ile boşaltman daha iyi olacaktır.

If Me.TARİH_ALANI = "" Then MsgBox ("Lütfen Tarih Alanını Boş Bırakmayınız."): Me.TARİH_ALANI.SetFocus: Exit Sub

veya direkt boş olarak algılatmak istersen

If IsNull(Alis_Satis_Yapilan_Sirket) Then MsgBox ("Lütfen Tarih Alanını Boş Bırakmayınız."): Me.Alis_Satis_Yapilan_Urun_Birim.SetFocus: Exit Sub

hata görmeden geçmek için ise

on error resume next

hataları es geçmek yerine kendi belirleyeceğin uyarı mesajlarını vermen daha faydalı olur. programı kullanan kişi kayıt butonuna bastığında problem var ise ve on error resume next ile geçtiğinde kayıt olmadığı halde uyarı almadığı için kayıt etti gözü ile bakacak ve ileride problemlere yol açacaktır.

Cvp: Form kapatma hata mesajı - Mecnun24 - 13/07/2012

On error resume next yazıncada hata veriyor. kaydı şu an kaydedemezsiniz diye. Kendi yazdığım uyarıyı da versin istemiyorum. Direk kaydı geri alsın ve hiç bir hata vermeden kapansın istiyorum. bir tuşa DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acEditMenu, acUndo, , acMenuVer70 kodunu yazıp o tuşa basınca kaydı geri alıp formu kapatabiliyorum ancak bunu formun kapanma olayına yazınca gene hata veriyor. Anlamadım gitti.