AccessTr.neT
acces tarzı 2 sütunlu tek görünenli vb ComboBox - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Visual Basic 6 (https://accesstr.net/forum-visual-basic-6.html)
+--- Forum: Visual Basic 6 Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-visual-basic-6-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: acces tarzı 2 sütunlu tek görünenli vb ComboBox (/konu-acces-tarzi-2-sutunlu-tek-gorunenli-vb-combobox.html)

Sayfalar: 1 2

acces tarzı 2 sütunlu tek görünenli vb ComboBox - sdemirhan2478 - 12/06/2012

arkadaşlar forumda baya aradım ancak aradığımı bulamadım .. vb6 da Access teki gibi 2 sütunlu (biri sayısal id diğeri text değeri olan bir comboBox nasıl yapılır aşağıdaki gibi bir şeyler denedim akşamdan beri denemeler yapıyorum bir türlü başaramadım ..
aslında şu anda bir çalışma içinde değilim işlerimi acceste halldiyorum ancak vb de bu özelliği daha önce hiç kullanmadığımı fark ettim ve nasıl yapıldığınıda baya merak ettim

Private Sub operator_Change()

Set operator_dolum = vt.OpenRecordset("SELECT makine_operator.operator, makine_operator.operator_ismi FROM makine_operator;")
If operator_dolum.AbsolutePosition <> -1 Then
operator_dolum.MoveFirst
Do Until operator_dolum.EOF
'operator.ColumnCount = 20
'operator.ListWidth = "6 cm" 'Total genislik
'operator.ColumnWidths = "2 cm;4 cm" 'sütun genisligi
'operator.AddItem operator_dolum!operator_ismi, operator_dolum!operator
'operator.List(0, 1) = makine_operator!operator
'operator.AddItem operator_dolum!operator_ismi
operator_dolum.MoveNext
Loop
operator_dolum.Close
End If

End Sub

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Cvp: acces tarzı 2 sütunlu tek görünenli vb ComboBox - alpeki99 - 12/06/2012

Id ve Müşteri adı gibi iki alanı veritabanından çekiyorsunuz. Bunları bir değişkende birleştirin:

Dim musteri_bilgisi AS String
musteri_bilgisi = ID & Musteri_Adi
combo1.Add = musteri_bilgisi

Kısacası combobox içine eklemeden önce iki sütuna ait bilgiyi bir değişkende toplayıp o değişkeni combobox'a ekleyin.

Cvp: acces tarzı 2 sütunlu tek görünenli vb ComboBox - sdemirhan2478 - 12/06/2012

hocam teşekkürler ancak benim yapmayı istediğim accesteki tarzda yani commbolara x tablosundan makine, operatör, proses, gibi veriler geliyor ana bunların hepsi sayısal değerde komboda 9 nolu operatör yazmakta kombo bunu operatör tablosuna bakıp ıd si 9 olan operator ile işleştirip sadece ahmet ismi göstermeli.. bunun vb6 combosunda yaptırılışı mevcutmu acaba veya msforms20 combosundada olabilir..

aslında uzun yoldan çözüm var ama benim mantığımla uyuşmadığı için yapmak istemedim eğer bu varsa uaztmanın anlamı olmayacak
önce gelen veriyi alıp arka planda bir sorgu ile operatör tablosuna gidip 9 nolu operatörün işmini alıp gelmek değiştirildiğinde ise önce gidip bu isme tekabül eden ıd bumak ama tabi burda değiştirenin tam ismini girmesi gerekli yanlışlık kabul etmez eee benim tablonun %90 ı sayısal değerler üzerine kurulu .. kafayı syırtcam iki gündür

Cvp: acces tarzı 2 sütunlu tek görünenli vb ComboBox - alpeki99 - 13/06/2012

VB6 kullanmadığım için ne yazık ki projenizi inceleyemedim. Keşke Vb.Net ile çalışmış olsaydınız o zaman daha iyi yardımcı olabilirdik.

Cvp: acces tarzı 2 sütunlu tek görünenli vb ComboBox - ogulcan92 - 25/06/2012

Sn:sdemirhan2478
İhtiyaç duyduğunuz bazı komponentleri kendiniz hazırlamalısınız sitemizde komponent hazırlama ile ilgili görsel anlatım mevcut yada aşağıdaki eklentide bulunan örnek gibi daha basit, hızlı ve görsel olarak hazırlayabilirsiniz.

Not:Projeyi açmadan önce klasör içerisinde bulunan vsflex8 isimli exe yi çalıştırıp gelen cevaba tamam diyerek vsflex8 si kayıt etmiş olursunuz.

Cvp: acces tarzı 2 sütunlu tek görünenli vb ComboBox - sdemirhan2478 - 14/07/2012

çok teşekürler ustam .. VSFlexGrid ten seçilenin id sini diğer tabloya kaydettirdiğimde sorun yok ancak bir mantıkdaha sorucam veri yüklendiğinde tüm bu tip komboları gezerek id bilgilerini text değerlerine cevirmek gerekecek sürekli bir kayıt ortamında bu pek mümkün görülmüyor vb6 üzerinde standart bir comboda bu tip bir özelik yok değilmi ( şimdi dyeceksiniz olsa onu verirdik) emeğiniz için çok teşekürler allah razı olsun .. benim aradığım alta sizin ekli Access dosyanızda yaptığım gibi bir formda çalışacak bir combo..
ServisDB.rar