AccessTr.neT
Üst formdaki alanlar ile alt formda hesap yapmak - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Üst formdaki alanlar ile alt formda hesap yapmak (/konu-ust-formdaki-alanlar-ile-alt-formda-hesap-yapmak.html)

Üst formdaki alanlar ile alt formda hesap yapmak - byrm61 - 20/05/2012

Selamünaleyküm arkadaşlar benim bir akaryakıt programı projem var bu projemde üst formuma ana fatura bilgilerini firma bilgilerini ve sözleşme fiyatını girmekteyim. Alt formdada ay içerisinde akaryakıt alan araçların plakalarını ve aldıkları akaryakıtın cinsi miktarı vb. bilgileri girmekteyim.
Size sormak istediğim konu, üst formdaki yazdığım " szlsmefiyat" ile alt forma yazdığım " mıktar " alanının çarpımını alt formdaki düzelnlediğim tutar alanına yazdırmak istiyorum ikisinin çarpımını metin kutusu açıp o kutuya =[szlsmefiyat]*[mıktar] şeklinde yazdım #Ad? sonucu görünüyor yani işlemi yapamadım.
Bir Diğer konuda arkadaşlar üst forma iki çeşit akaryakıt fiyatını ayrı ayrı giriyorum.Örneğin "Motorin 4,06" "K.Benzin 4,65" şeklindedir. Devamında ise alt formda Motorini seçtiğimde tutarı hanesine seçilen akaryakıtın fiyatı ile yani 4,06 ile miktarı çarptırıp yazdırmak istiyorum böyle bir kod yazmak gerekecek diye düşünüyorum. Yani motorini seçince yukarıdaki motorinin birim fiyatını alacak benzini seçincede benzinin birim fiyatını alıp tutarı hanesine yazılacak böyle birşey yapabilirmiyiz. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar iyi çalışmalar

Üst formdaki alanlar ile alt formda hesap yapmak (Bugün, 15:59) Yorum: #1(permalink)

Selamünaleyküm arkadaşlar benim bir akaryakıt programı projem var bu projemde üst formuma ana fatura bilgilerini firma bilgilerini ve sözleşme fiyatını girmekteyim. Alt formdada ay içerisinde akaryakıt alan araçların plakalarını ve aldıkları akaryakıtın cinsi miktarı vb. bilgileri girmekteyim.
Size sormak istediğim konu, üst formdaki yazdığım " szlsmefiyat" ile alt forma yazdığım " mıktar " alanının çarpımını alt formdaki düzelnlediğim tutar alanına yazdırmak istiyorum ikisinin çarpımını metin kutusu açıp o kutuya =[szlsmefiyat]*[mıktar] şeklinde yazdım #Ad? sonucu görünüyor yani işlemi yapamadım.
Bir Diğer konuda arkadaşlar üst forma iki çeşit akaryakıt fiyatını ayrı ayrı giriyorum.Örneğin "Motorin 4,06" "K.Benzin 4,65" şeklindedir. Devamında ise alt formda Motorini seçtiğimde tutarı hanesine seçilen akaryakıtın fiyatı ile yani 4,06 ile miktarı çarptırıp yazdırmak istiyorum böyle bir kod yazmak gerekecek diye düşünüyorum. Yani motorini seçince yukarıdaki motorinin birim fiyatını alacak benzini seçincede benzinin birim fiyatını alıp tutarı hanesine yazılacak böyle birşey yapabilirmiyiz. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar iyi çalışmalar

Cvp: Üst formdaki alanlar ile alt formda hesap yapmak - chopper07 - 20/05/2012

Öncelikle lütfen başlayıp örneğimizi ekleyelim.

Cvp: Üst formdaki alanlar ile alt formda hesap yapmak - byrm61 - 21/05/2012

arkadaşlar aşağıdaki konuya ilişkin üzerinde çalıştığım projeyi ekliyorum. Bahse konu form adı ise "IHTIYACGIRIS" tir bu formun alt ve üst formları arasındaki verilere dayanılarak hesaplamalar yaptırılacak

Bir Diğer konuda arkadaşlar üst forma iki çeşit akaryakıt fiyatını ayrı ayrı giriyorum.Örneğin "Motorin 4,06" "K.Benzin 4,65" şeklindedir.

Devamında ise alt formda Motorini seçtiğimde tutarı hanesine seçilen akaryakıtın fiyatı ile yani 4,06 ile miktarı çarptırıp yazdırmak istiyorum böyle bir kod yazmak gerekecek diye düşünüyorum.
Yani motorini seçince yukarıdaki motorinin birim fiyatını alacak benzini seçincede benzinin birim fiyatını alıp tutarı hanesine yazılacak böyle birşey yapabilirmiyiz. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar iyi çalışmalar

AKARYAKIT PRGR 20052012 - Kopya.rar

Cvp: Üst formdaki alanlar ile alt formda hesap yapmak - iscinar - 21/05/2012

DEGERGIRIS Formunuzdaki Metin74 isimli metin kutusunun kaynağındaki

=[parent].[MIKTARI]*[SZLSMEFIYATI]

aşağıdakiyle değiştirmeyi deneyin

=[MIKTARI]*[Formlar]![IHTIYACGIRIS]![Metin69]

Cvp: Üst formdaki alanlar ile alt formda hesap yapmak - byrm61 - 21/05/2012

Çok teşekkür ederim yardımlarınızı için yazdığınız formül çalıştı Allah razı olsun rabbim emeğinizi ihya etsin