AccessTr.neT
Access veritabanına kayıt Sorunu - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Visual Basic .NET (https://accesstr.net/forum-visual-basic-net.html)
+--- Forum: Visual Basic .NET Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-visual-basic-net-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Access veritabanına kayıt Sorunu (/konu-access-veritabanina-kayit-sorunu.html)

Access veritabanına kayıt Sorunu - Black_Trouble - 14/03/2012

Veritabanına kayıt ederken teztboxa yazdığım kelimeler 255 karakterden uzun olduğu için accesste not olarak kullanıyorum. fakat kelimeler textboxun 2.satırına geçtiğinde hata veriyor. ama normalde kısa bir yazı olduğunda sorunsuz olarak kaydediyor. kaydederken bir kodla mı göndermem gerekiyor. bir türlü çözemedim
kodlar

Dim Sql As New String("INSERT INTO kodlar(kod,aciklama) values('" + Me.TextBox1.Text + "','" + Me.TextBox2.Text + "')")

Dim baglanti As New OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source='database.mdb'")
Dim komutnesnesi As New OleDb.OleDbCommand(sql, baglanti)
baglanti.Open()
komutnesnesi.ExecuteNonQuery()
baglanti.Close()
MsgBox("Bilgileriniz Kayıt Edilmiştir.", MsgBoxStyle.Information, "KAYIT")
TextBox1.Text = ""
TextBox2.Text = ""
TextBox1.Focus()

Cvp: Access veritabanına kayıt Sorunu - Black_Trouble - 14/03/2012

C# de böyle bir çözüm bulunmuş ama bir türlü uyarlayamadım.

OleDbCommand OleKomut = new OleDbCommand(@"UPDATE icerik SET notlar=@notlar , notlartxt=@notlartxt WHERE id=@id", Baglanti);
OleKomut.Parameters.AddWithValue("@notlar",rtbAramaIcerik.Rtf);
OleKomut.Parameters.AddWithValue("@notlartxt", rtbAramaIcerik.Text);
OleKomut.Parameters.AddWithValue("@id", dgwAramaSonuc.CurrentRow.Cells["id"].Value.ToString());
int eklenenKayitSayisi = OleKomut.ExecuteNonQuery();

Cvp: Access veritabanına kayıt Sorunu - ayhan2122 - 15/03/2012

(14/03/2012, 13:11)Black_Trouble yazdı: Veritabanına kayıt ederken teztboxa yazdığım kelimeler 255 karakterden uzun olduğu için accesste not olarak kullanıyorum. fakat kelimeler textboxun 2.satırına geçtiğinde hata veriyor. ama normalde kısa bir yazı olduğunda sorunsuz olarak kaydediyor. kaydederken bir kodla mı göndermem gerekiyor. bir türlü çözemedim
kodlar

Dim Sql As New String("INSERT INTO kodlar(kod,aciklama) values('" + Me.TextBox1.Text + "','" + Me.TextBox2.Text + "')")

Dim baglanti As New OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source='database.mdb'")
Dim komutnesnesi As New OleDb.OleDbCommand(sql, baglanti)
baglanti.Open()
komutnesnesi.ExecuteNonQuery()
baglanti.Close()
MsgBox("Bilgileriniz Kayıt Edilmiştir.", MsgBoxStyle.Information, "KAYIT")
TextBox1.Text = ""
TextBox2.Text = ""
TextBox1.Focus()

Bu kod hatasız çalışıyor. "Imports System.Data.OleDb" ifadesi de mevcuttur mutlaka. Bahsettiğiniz hata başka bir şeydendir diye düşünüyorum. Hata halen devam ediyorsa lütffen örnek ekleyin, çözüm bulmaya çalışalım.

Cvp: Access veritabanına kayıt Sorunu - Black_Trouble - 17/03/2012

Dosya ekte çözüm bulunursa çok sevinicem

Visual Basic 2010 Kod Bankası.rar

Cvp: Access veritabanına kayıt Sorunu - ozcan35 - 06/03/2014

Benzer bir sorun bende de var arkadaşlar yardımcı olacak yok mu? Teşekkürler.