AccessTr.neT
ado ile formda seçilen checkbox'ları tabloya kaydetme - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: ado ile formda seçilen checkbox'ları tabloya kaydetme (/konu-ado-ile-formda-secilen-checkbox-lari-tabloya-kaydetme.html)

Sayfalar: 1 2

ado ile formda seçilen checkbox'ları tabloya kaydetme - saygincilli - 12/08/2011

Merhaba

Projemde takıldığım bir noktayı sizlerle paylaşmak istedim örnek bi form oluşturup ekledim.
soru:
Formda bir kullanıcı kaydı ve kullanıcının 2 bölümdeki izinleri kaydedilmesi gerekiyor, örnekte olduğu gibi user tablosuna kullanıcı bilgisini ve formda checkbox ile seçilen "işletme","güvenlik" alanlarına giriş izinlerini kaydetmem gerekiyor yani checkbox seçiliyse tabloya 1 yazıcak seçili değilse 0.

ikinci işlemde ise izinler tablosuna kullanıcının 2 bölümdeki "okuma" ve "yazma" izinlerini eklemem gerekiyor, yani kullanıcıID sini kayıtta aldık bir döngü vasıtasıyla formdaki 2 bölüm checkbox'ı ve 4 izin checkbox ı tabloya kaydetmem gerekiyor sonuç şu şekilde olmalı.

seçilen bölüm alanları(formdaki checkboxlar) izinler tablosuna "işletme" ve "güvenlik" olarak eklenicek onun yanındaki checkboxlar okuma seçiliyse1 değilse0 yazma seçiliyse 1 veya 0 olmalı.

userID--bölüm---okuma--yazma
--1 ---işletme ---1 -----1
--1--- güvenlik --0 -----1

gibi eklenicek izinler tablosuna.

yardımı esirgemeyen saygıdeğer accesstr kullanıcıları yorumlarınızı bekliyorum Img-cray Fur

Cvp: ado ile formda seçilen checkbox'ları tabloya kaydetme - saygincilli - 12/08/2011

kendim sordum kendime yardım edeyim Lol

şöyle bi yöntem uyguladım biraz karışık kod kalabalığı yapıyo ama checkboxların altlarına ikişer textbox koydum ve checkbox seçilirse text 1 seçilmezse text 0 değerleri textlere yazılıyor birde işletme checkbox seçilince text e işletme güvenlik seçilirse güvenlik yazılıyor.

fakat buraya kadar herşey normalde izinler tablosuna gelince okuma yazama izinlerinde ado ile döngü kurupta sırayla kaydedemedim Img-cray

Cvp: ado ile formda seçilen checkbox'ları tabloya kaydetme - alpeki99 - 12/08/2011

Neden ADO kullanıyorsunuz? Burada yer alan onay kutuları tabloda zaten var dolayısıyla işaretlediğinizde değeri evet (-1) onaylamadığınızda hayır(0) olacak. Yani aslında yapacağınız IF ile şu kutu işaretlimi değilmi kontrolü yapmak.

Cvp: ado ile formda seçilen checkbox'ları tabloya kaydetme - saygincilli - 12/08/2011

bu soruyu bekliyodum
koyduğum örnek programın ufak bi alanı sadece baya büyük bi çalışma yapıyorumda o yüzden anlaşılır olsun diye örnek yaptım veritabanını filan ayırmadım asıl projede veritabanı ayrı o yüzden ado ile çalışıyorum

check boxları tabloya 0 ve 1 olarak kaydetmek istiyorum çok olunca kafam karıştı döngü kuramadım

son geldiğim aşamada user tablosuna 0 1 olarak kayıt yapıyorum fakat bölümlerin izinlerini verirken sıkıntı izinler tablosuna tek kayıt yapıyor denemediğim döngü kalmadı ama yok olmuyo

Cvp: ado ile formda seçilen checkbox'ları tabloya kaydetme - benremix - 31/08/2011

Sn saygincilli probleminizi çözebildiniz mi? konular bazen gözden kaçabilir. Gerektiğinde konunuzu güncelleyebilirsiniz.
Saygılar.