Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mozilla Firefox ile e-okul ve e-devlet kullanma
mehmetdemiral
.

Çevrimdışı
******

Site Yönetimi
4,400
200
30/10/2008
1669
Mehmet DEMİRAL
Samsun
Dün, 22:44
#1
Sizler de benim gibi bir Mozilla Firefox fanatiği iseniz ve İnternet Explorer'i sadece mecbur kalınca kullananlardansanız bu ipuçu çok işinize yarayacaktır. Belki bilenler vardır, e-okul sitesini sadece İE ile açabiliyoruz. En az iki üniversite dolusu adamla kendi milli işletim sistemimizi yazdığımızı iddia ettiğimiz günlerde en komik şeyin yapıldığını düşünmüştüm. Pardus'u kurup milli bir iştahla e-okula girdiğimde şaşkınlıkla "Milli" işletim sistemimizde sevgili devletimizin Amerikalı Bill'i nasıl kolladığını görmüş ve acı acı gülmüştüm. Maalesef "Milli" işletim sistemimle "Milli" Eğitim Bakanlığının sitesi çalışmıyordu. Img-grin
Öğrencilerin notlarını e-okula girdiğimiz şu son haftada, İE'den bir kez daha nefret ettim. https uzantılı aspx tabanlı e-okul sayfalarının her aşamasında karşıma çıkan bir güven(siz)lik uyarısı nedeniyle bu işe bir çare bulmak üzere kolları sıvadım. Önce hatanın çözümünü aradım. İE'nin meşhur İnternet seçeneklerinde döndüm durdum, herşeyi ama herşeyi denedim ve bu illet hatadan kurtulamadım. (OS Win 7 İE versiyon 8)

Bunun üzerine bu işi Mozilla çözer dedim ve Mozilla'da çözüm aradım. Bir de baktım ki Mozilla'daki bir eklenti İE'yi taklit edermiş. Hemen indirdim ve nasıl çalıştığını çözerek denedim. Harika ötesiydi. Bu arada birşey dikkatimi çekti: Bizim simulasyon İE gerçeğinden 10 kat daha hızlı çalışıyordu. Evet, yanlış okumadınız. İE ile e-okulu meğer biz %20 falan performansla kullanıyormuşuz. Mozilla ile simule edilen İE ise jet hızıyla çalışıyordu. Aramalarla kaybettiğim zamanı, Mozilla'nın hızlı İE Tab'ı ile kapattım. Notlarımı girip bu yılki 1. dönemi kapatmış oldum.

Bu arada meraklılar için belirteyim bu eklentiyi, adı İe Tab...Ben o anda nerden indirdiysem Türkçesini ve son versiyoa uygun olanını indirmişim. Merak eden arkadaşlar google ile arayıp bulabilirler. Bu arada merak edenler olur da çözemezlerse, buraya yazsınlar ki nasıl kullanılacağını da anlatayım. Böylece kaç kişi ilgileniyor onu da öğrenmiş olurum Img-grin
İnadına, ille de Accesstr.net...
mehmetdemiral
.

Çevrimdışı
******

Site Yönetimi
4,400
200
30/10/2008
1669
Mehmet DEMİRAL
Samsun
Dün, 22:44
#2
Bu arada hemen ekleyeyim eklentinin sitesi http://www.ietab.net 'dir Hemen ana sayfada son versiyonu var ve Google Chroma kullanıcı eklentisi de mevcut.
İnadına, ille de Accesstr.net...
ozanakkaya
sledgeab

Çevrimdışı
*******

Kurucu
6,983
401
29/10/2008
1940
Ozan Akkaya
Denizli
Bugün, 09:26
#3
Teşekkürler Mehmet Hocam.
zeynel_kayici


Çevrimdışı
*

Üye
1
0
11/02/2012
0

Sivas
11/02/2012, 01:30
#4
hocam öncelikle teşekkür ederim. Ama bu anlattığınız malesef sorunu çözmeye yetmiyor. e okula girip bazı işlemleri yapabiliyoruz ama alt menüler açılmıyor asıl sorunda burada.
mehmetdemiral
.

Çevrimdışı
******

Site Yönetimi
4,400
200
30/10/2008
1669
Mehmet DEMİRAL
Samsun
Dün, 22:44
#5
Bu eklenti de zaten asıl o sorunu çözüyor. Buraya konuyu bunun için açtım zaten. Normalde alt menülerde kum saati takılır kalır. Siz ya eklentiyi kuramadınız ya da sunuş motoruna değiştiremediniz. Bu işi manuel yapınca bazen iki kez komut vermek gerekiyor. Bu arada eklentinin seçenek ayarlamalarında bir liste var ki, o listeye mesela "e-okul.meb.gov.tr" adresini eklediğimde artık mozilla ile bu adrese girildiği anda otomatik olarak ieTab devreye girip internet explorer simulasyonuyla açıyor adresi. Son çıkan versiyonun linki aşağıda verilmiştir. Yalnızca Mozilla ile açıp eklentinin kurulmasına onay verin. Daha sonra Mozillanın eklentiler menüsünden İeTab seçeneklerinden girmek istediğiniz e-devlet ve e-okul adreslerini kaydedip her girildiğinde İeTab'ın otomatik devreye girmesini sağlayın. Manuel kullanım için de mozilla'da açılan tab'ın üzerine sağ tuş yapıp "sunuş motorunu değiştir" demeniz gerekiyor.
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/ie-tab-2-ff-36/

Bu arada aynı eklentinin bir başka versiyonu da Chrome için hazırlanmıştır. İlgilenenler onu da Google aracılığı ile bulabilirler.
İnadına, ille de Accesstr.net... Etiketler -
 Direk Link
 HTML Link
 BBCode Link
 Sosyal PaylaşUsers browsing this thread: 2 ZiyaretçiTürkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2014 MyBB Group.
MyTrade theme by XSTYLED © 2014.
This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.