AccessTr.neT

Tam Versiyon: capraz sorguda yoksa raporda ciksin
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Kucuk bir sorun var, EK'te gonderdigim veritabaninin, SRG05 isimli raporuna;11/12/2010 tarihini ekledim. Ancak bu tarih rapor sorgusunda yok, olmayinca da raporun 11/12/2010 textine (text58) =IIf(nz([11/12/2010]) Is Null;0;nz([11/12/2010])) yazdim. Kod ile demek istedigim suydu; eger 11/12/2010 bos ise (cunku bos sorguda yok bu tarih) 0 yaz, degilse kendisini yaz dedim. Ancak bu kez de rapor calismadi. Hata verdi ("The mMicrosoft Jet database engine does not recognize '[11/12/2010]' as a valid fieled name or expression.) Yani puantajinda bir gun eksik olan oldumu bu rapor calismiyor, puantaji eksik olanlara otomatik olarak 0 (sifir) koydurabilirmiyiz. Bunu ister raporda isters sorguda nasil yapabiliriz.

Yardimlariniz icin cok cok tesekkur ederim.

Saygilar

Subco
raporlarda çapraz sorguda boş alanlarında gözükebilmesi ile ilgili bir örnek
rapor sütun başlıkları sınıf öğretmenleri ve cinsiyet tablosu alanlarına göre otomatik düzenleniyor
bende bunları bu siteden öğrendiklerimle bu kadar geliştirebildim
istiyen arkadaşlar kendilerine göre düzenleyebilirler umarım iyi bir örnek olur
(Yardım konusunda kod bilgim yok denecek kadar azdır, hepside bu sitenin üstatlarının çalışmalarından derlemedir. Hepsine sonsuz teşekkürler)
Herkese kolay gelsin
Sorguda direkt tarihi değil de günü seçerseniz her şey daha kolay olur.
Yoksa her ay için oturup raporları ve sorguların içeriğini değiştirmeniz gerekir.

Çapraz sorguda sabit alanları belirlemek için Sorgu'nun özelliklerinde bulunan "Column Headings" (sanırım türkçe de sütun başlıkları olarak geçiyordu) kısmına yazdım, oradan inceleyebilirsiniz.

Sorgulardaki ay ve yıl seçeneklerini, bir form yapıp oradan alabilirsiniz.
Sayin Seruz Hocam cok tesekkur ederim.

Kolay Gelsin

Saygilar,

Subco

Not: Sonucu zamaninda bildirmedigim icin ozur dilerim.