AccessTr.neT

Tam Versiyon: Sorgu ve rapordaki kayıt ve toplam tutarı neden farklı?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Dostlar merhaba;

Sayın horozufuk hocamın sitemize eklediği rapor örneğinden esinlenerek, oluşturulan dosyada "ToplamHataKontrol_srg" sorgusunda bulduğum toplam tutarı ile "frmFilter" form açılan kutudan aşağıdaki IslemCinsi'ne göre seçim yaparak aldığım rapor listesi altoplamı arasında aşağıdaki farklar bulunmaktadır.

IslemCinsi Sorguda Raporda Fark TL.
gtazm 20,25 3,75 16,50
hizmb 1.927,00 1.507,00 420,00

Sabahtan bu saate kadar uğraşmama karşın, bu farkın nereden oluştuğunu bulamadım.

Konunun daha anlaşılır olması için WinRar dosya içine resimleri de ekledim.

Sizin bu konudaki düşünce ve görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

İlgi ve yardımınız için teşekkürler..
Sn assenucler,

Tablolarınızda "Yönetimgelirleri" tablosuna baktığınızda 1403 kayıt var.
Sorgu00 a baktığınızda 841 kayıt var. Yani bağlantılardan dolayı bazı kayıtlar kayboluyor.
Sorgu00 ı değiştirdim tüm kayıtlarınızın tekrar görünür olmasını sağladım.
Şu anda tablonuzdaki kayıt sayısı ile sorgunuzdaki kayıt sayısı eşit 1403 kayıt var.
Sorgu hazırlarken ana tablonuzla ilişkin yan tabloları bağlarken buna çok dikkat ediniz.
Gerekirse her yardımcı tabloyu bağladıktan sonra tekrar ana tablo kayıt sayınızla sorgu kayıt sayınızı kontrol ediniz. Aksi takdirde çok yanlış sonuçlara gidebilirsiniz.
Siz şimdi yeni bir sorgu hazırlayın ve yazdıklarımı adım adım takip edin.

Ana tablonuz yine "yönetimgelirleri" olsun buna yan tablolar ekleyerek sorgunuzu tekrar çalıştırın kayıt sayısı 1403 ise problem yoktur ama azalıyor veya çoğalıyor ise problem vardır. Bunu lütfen adım adım izleyin. Konu daha iyi anlaşılacaktır.
Sayın horozufuk;

Hocam iyi akşamlar..

İlginiz, inceliğiniz ve yol gösterici yanıtınız için en içten teşekkürümü sunarım.

Yazdıklarınızı uyguladım, sonuç mükemmel...

Sevgiler ve serinlikler.
Sn Ufuk beye teşekkürler.

Sn assenucler, Ben de programınızı biraz incelemiştim. Yazmaya fırsat bulamadım. Her iki sorgudaki ölçütler de farklıydı. Doğal olarak farklı ölçütlerden farklı sonuç çıkıyordu.

Promgramlarınızı geliştirme çabanızı takdirle izliyorum. Ve başarılar diliyorum.

Saygılar.
Sayın benremix;

Hocam günaydın.. Her şey gönlünüzce olsun..

Sizler bizlere yol gösteriyor ve önümüzü aydınlatıyorsunuz. Sabah 05,00'de yazdığınız yanıt ve ilginiz için teşekkür ederim.

Değindiğiniz ölçüt farklılığı Oturanlar tablosu "KapıDaireNo" alanı daha önce "metin" iken sayı yapmamdan kaynaklanıyordu, düzeltince, sorun çözüldü.

Sayın horozufuk'un belirttiği gibi tablo ve sorgudaki kayıt sayısı birbirine eşit olunca da, rapor (ekstre) alırken doğru sonuca ulaşıldı...Sağolun varolun..

Size ve sayın horozufuk hocama buradan sevgiler ve serinlikler..