AccessTr.neT

Tam Versiyon: Otomatik veri çekme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Arkadaşlar öncelikle yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekkür ederim.

sitenizde bulunan bir mazot takip programını kendi istediğim şekilde değiştirdim ama takıldığım ve yapamadığım bir nokta çıktı.

Arkadaşlar ben "araç benzin çıkış Listesi"ne kayıt yaparken "araç kodu" kısmını doldurduğum "araç plakası", "aracın markası" ve "aracın modeli" kısımlarını "araç listesi" tablosundan otomatik çeksin ve ilgili yerlere yazsın istiyorum. Her Seferinde yeniden yeniden diğer bilgileri girmek çok zaman kaybı yaratıyor bana. 200 tane araç olduğunu varsayarsak. Şimdiden ilgilenen herkese tekrar çok teşekkür ederim. Umarım derdimi doğru ve net açıklayabilmişimdir.

Eğer daha önce böyle bir konu açıldıysa özür dilerim. ama ben bulamadım.Ozur
Açılan kutudaki seçime göre formdaki metin kutularına bilgi getirme (Dlookup olmadan) konusunu incelersen soruna çözüm bulabilirsin.

Yapamazsan konuya yaz, yardımcı olalım.
sn ahmtkckrt;
Araç Listesi tablosunda Aracın Markası alanını (2'ye bölün; 1. Markası 2. Plakası olsun).
Böylece Araç Benzin Çıkış Listesi tablosunda Araç Plakası - Aracın Markası - Aracın Modeli alanlarına ihtiyacınız olmayacaktır. çünkü iki tablo Araç Kodu ortak alanı olacaktır. Sorgu ile halledilebilir. Birde size tavsiye tablo oluştururken türkçe karakter ve boşluk kullanmayın. Mesela: Araç Listesi yerine ben olsam AracListesi ya da tblAracListesi olarak oluştururdum.
(17/12/2013, 21:28)cttm98 yazdı: [ -> ]sn ahmtkckrt;
Araç Listesi tablosunda Aracın Markası alanını (2'ye bölün; 1. Markası 2. Plakası olsun).
Böylece Araç Benzin Çıkış Listesi tablosunda Araç Plakası - Aracın Markası - Aracın Modeli alanlarına ihtiyacınız olmayacaktır. çünkü iki tablo Araç Kodu ortak alanı olacaktır. Sorgu ile halledilebilir. Birde size tavsiye tablo oluştururken türkçe karakter ve boşluk kullanmayın. Mesela: Araç Listesi yerine ben olsam AracListesi ya da tblAracListesi olarak oluştururdum.

Sayın cttm98,
Öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Ben bir inşaat firmasında çalışıyorum ve bu hazırlamış oldugum tabloları sütun adlarını burada çalışan 4-5 üst düzey insan bakıyor. bu yüzden türkçe karakter ve boşluk kullanma ihtiyacı duydum. çok fazla bir Access bilgim olmadıgı için sadece hazır kodlu hazırlanmış olan bu tabloda sütun isimlerini ve kodlardaki isimleri değiştirdim. ama dediğim şeyi başaramadım. Img-cray bir yardım eli tabloya o kodları yazmadan da başaracagımı zannetmiyorum.Icon_rolleyes

(17/12/2013, 21:25)ozanakkaya yazdı: [ -> ]Açılan kutudaki seçime göre formdaki metin kutularına bilgi getirme (Dlookup olmadan) konusunu incelersen soruna çözüm bulabilirsin.

Yapamazsan konuya yaz, yardımcı olalım.

Sayın ozanankkaya,
Malesef ki ben bunu bir yardım almadan yapacak kadar Access bilgim yok. ayrıca verdiğin konuda "form" hazırlayarak bu işlem yapılmış ben sadece tablo üzerinde "araç kodu" sütuna 102 yazdığımda mesela diğer sütunlara otomatik olarak bilgileri "araç listesi" tablosundan çeksin istiyorum. bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Afganistan'dayım ve yardım alabileceğim çok fazla insan yok malesef Img-cray
(18/12/2013, 06:41)ahmtkckrt yazdı: [ -> ]Sayın ozanankkaya,
Malesef ki ben bunu bir yardım almadan yapacak kadar Access bilgim yok. ayrıca verdiğin konuda "form" hazırlayarak bu işlem yapılmış ben sadece tablo üzerinde "araç kodu" sütuna 102 yazdığımda mesela diğer sütunlara otomatik olarak bilgileri "araç listesi" tablosundan çeksin istiyorum. bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Afganistan'dayım ve yardım alabileceğim çok fazla insan yok malesef Img-cray

Sn. ahmtkckrt,

accesste tablolar veri depolamak için kullanılır, tabloya veri kaydetmek için form kullanılır,

veritabanına "frm_araclistesi" adında form ekledim, yeni kayıt eklerken araç kodu seçtiğinde ilgili alanlara veri altarır.

Ayrıca Yapılmaması gereken ölümcül hatalar konusunu mutlaka incele.
Dosya ekte, Form3 olarak oluşturdum inceleyin.
Sayfalar: 1 2