AccessTr.neT

Tam Versiyon: liste kutusundan seçim yapıp veri girmek
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Arkadaşlar;
İki tablom var. Tablomun birisinde (ACCESSKUMULE tablosu) yıllık ve 2010 için aylık hedefler ve gerçekleşme değerleri yazılı. Diğer tablomda ise (ACIKLAMALAR tablosu) ilk tablomdaki göstergelere ilişkin notlar yazılması gerekiyor.
İstediğim şu ACIKLAMALAR formundanki ilk kısımdan STRATEJİK AMAÇ seçtiğimde o amacın altındaki hedefler STRATEJİK HEDEF listesinde sıralansın. Sonra STRATEJİK HEDEF listesinden hedef seçtiğimde seçtiğim hedefe ilişkin performans hedefleri PERFORMANS HEDEFİ listesinde sıralansın. PERFORMANS HEDEFİ listesindende seçim yapınca hedef ait göstergeler ve tablodaki geri kalan tüm sütunlar GÖSTERGE VE DİĞERLERİ listesinde sıralansın. Buraya kadar yalnızca seçim yaptım. Şimdi sıra veri girmesinde. Son listem yani GÖSTERGE VE DİĞERLERİ listesinden seçtiğim satırdaki kayda ilişkin bilgileride formdaki altformdan girmem lazım. Yani GÖSTERGE VE DİĞERLERİ listesindeki değerleri altfomum ile ilişiklendirmem gerekli. Bunları nasıl yaparım?
hayırlı günler arkadaşlar Img-grin
inceleyiniz sn kadirdursun.
sayın ozanakkaya,
istediğim gibi olmuş elinize sağlık. fakat iki sorunum var.
1- ilk listeden seçim yapınca yanlızca ikinci listeyi değiştiriyor, sonra ikinciden seçim yapınca üçüncüyü, sonrada üçüncüden seçim yapınca son listeyi değiştiriyor. oysa ilk listeden seçim yapınca ikinci listeye ilgili kayıtları getirirken diğer listeleride boşaltması uygun olmaz mı?

2- birde örneğe yerleşik tablo olarak eklemiştim. fakat benim tablolarımdan birisi (ACCESSKUMULE) dışarıya bağlı diğeri (ACIKLAMALAR) yerel tablo. durum böyle olunca seçimlerimi yaptıktan sonra yerel tabloya veri girişi yapamıyorum. bunu nasıl aşarım?
2. soruma cevabı buldum açıklamalar altformunda veri girişini evet yapınca düzeldi.
sorunun biri gitti ama yenisi geldi Img-grin
bir şey daha farkettim. son listeden seçim yapıp da alt forma dönemlerle ilgili açıklama yazıyorum sonra tekrar aynı kaydı bulamıyorum. her seferinde yeni kayıt açıyor.
1. sorumun cevabınıda buldum. kodları aşağıdaki gibi yaptım

Private Sub Liste0_AfterUpdate()
Liste2 = Null
Liste4 = Null
Liste7 = Null

Me.Liste2.Requery
Me.Liste4.Requery
Me.Liste7.Requery
Me.ACIKLAMALAR.Requery
End Sub

Private Sub Liste2_AfterUpdate()
Liste4 = Null
Liste7 = Null
Me.Liste4.Requery
Me.Liste7.Requery
Me.ACIKLAMALAR.Requery
End Sub

Private Sub Liste4_AfterUpdate()
Liste7 = Null
Me.Liste7.Requery
Me.ACIKLAMALAR.Requery
End Sub

Private Sub Liste7_AfterUpdate()
Me.NO = Me.Liste7.Column(2)
Me.MADDE_NO = Me.Liste7.Column(3)
Me.ACIKLAMALAR.Requery

End Sub
şimdi bir tek sorun kaldı. son listeden seçim yapıp da alt forma dönemlerle ilgili açıklama yazıyorum sonra tekrar aynı kaydı bulamıyorum. her seferinde yeni kayıt açıyor. nasıl bir çözümü vardır. sanırım bunu bulamam Img-grin
Sn Kadirdursun,

Bende bir çalışma yapmıştım boşa gitmesin diye yolluyorum. İyi çalışmalar
Kod:
şimdi bir tek sorun kaldı. son listeden seçim yapıp da alt forma dönemlerle ilgili açıklama yazıyorum sonra tekrar aynı kaydı bulamıyorum. her seferinde yeni kayıt açıyor. nasıl bir çözümü vardır. sanırım bunu bulamam Img-grin

Pcde problem olduğu için kalan soruna bakamadım, sn horozufuk'un eklediği uygulamayı da malesef inceleyemiyorum.

Uygulamanız ile ilgili belirtmeyi unuttuğum eksiği belirteyim, belki bu arada diğer arkadaşlar sorunu çözer.

Açıklama tablosuna kumuleno alanı ekleyip accesskumule tablosundaki no alanı ile ilişkilendir.
Sanırım istediğiniz şekilde oldu,

sn horozufuk, eklediğiniz örneği inceleyemedim, eklediğiniz örnekte altformda kayıt gösterme olayını yaptınız mı bilmiyorum, yeni cevap için kusura bakmayın.
Sayfalar: 1 2