AccessTr.neT

Tam Versiyon: InStrRev Komutunun Kullanımı
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Arkadaşlar merhaba,

Hazırladığım programda; bir tabloda yer alan "C:\1\Tml\Access1.exe" alanından, datanın son kısmı olan "access.exe"yi nasıl alırım diye araştırma yaparken "InStrRev" komutu ile karşılaştım.

Bu konutum kullanımı ile ilgili internette bulduğum örnek şu şekilde;

y = Left$(Text0, InStrRev(Text0, "\") - 1)
bu hali ile, yukardaki datadan sadece ""C:\1\Tml" kısmını alıyor. Yani benim istediğimin tam tersini... Left'i right yapmama ve birkaç farklı kombinasyon denememe rağmen bi sonuç alamadım...

Üstatlar da yardımcı olursa, hem benim sorunum çözülmüş olur, hem de diğer arkadaşlar bu komutun kullanımını öğrenmiş olur.

Şimdiden Teşekkürler.
Saygılarımla,
Bir buton ve metin kutusu olsun. Metin kutusunun adı Metin1 olsun. Bu şartlara göre kodunuz şu şekilde olacaktır:

Kod:
toplam_karakter = Len(Metin1)

istemedigim_yer_uzunlugu = Len(Left$(Metin1, InStrRev(Metin1, "\") - 1)) + 1

alacagim_yer = toplam_karakter - istemedigim_yer_uzunlugu
mesaj = Right$(Metin1, alacagim_yer)
MsgBox mesaj

bu kodu butonun tıklanma olayına yazın.
Teşekkürler Sn.Alpeki99...
Ama benim söylemek istediğim "len" fonksiyonu değil, tüm metinin son "\"'den kısmı. yani, "accees1" kısmı.....
Örnek dosyada bu kodları dediğim gibi yapıp denediniz mi? Yoksa sadece kodlara bakıptamı cevap yazdınız?
Denedim, metin2 olarak yazdırdığım yer "10" olarak ifade getirdi....

Saygılarımla,
Ben buradaki kodu zaten test edip eklemiştim. Bendeki örnek dosya bu ve çalışıyor. Bir yerde yanlış olmalı.
Toplam 4 adet Metin1 vardı birini gözden kaçırmış olmalısınız.
Sayfalar: 1 2