AccessTr.neT

Tam Versiyon: hata mesajı
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4
yapmış olduğum çalışmada form sihirbazını kullanarak iki ayrı taplodan nakit girişi formu hazırladım.Fakat yeni kayıt dediğimde bana hata mesajı veriyor.
HATA :taploda yapılmasını istediğiniz değişiklikler,dizinde,birinci anahtarda
veya ilişkilerde , yinelenen girdilerde izin verecek şekilde yeniden
tanımlayın ve yeniden deneyin.
diye hata veriyor.Bunu bana düzeltebilirmisiniz..Hata nerden kaynaklanıyor..

Bilgisayarcıdan Edit: Yukarıda geçen bütün taplolardan kasıt tablodur efendim...
Seçtiğiniz yöntem size yardım etmemizi imkansızlaştırıyor. Mesela bir cari hesap kodu girmek için bu kodları önceden bilmek gerek. Kodu bilmek de işe yaramıyor, sonra da adını soyadını elle girmek lazım. Bu, bir program için "keşke deftere yazsaydım" dedirtecek bir zorluk. Şahsen ben olsam kullanıcı, bilgisayarı bile kırardım.
Açılan kutu kullanın, kodu madem oraya koydunuz, cari kod seçilince isim-cisim ne varsa kendi gelsin. O zaman programı kullanak mantıklı olur. Sizin probleme gelince; siz bunları yapınca problemi de kendiniz çözebilirsiniz..
bu sizin dediğiniz işlemi yaptım.Cari kod için açılan kutu yaptım ve olay yordamına gerekli kodları yaptım.Ama karşıma yine bu hata veriyor.Müşteri tablosuna baktığımda cari kod için evet yineleme yok diye kaydetmişim.Acaba bunu kaldırırsam iş çözülürmü diye düşündüm fakat bunu yapınca ilişkilerin hepsini silmem gerekiyir.Onu yapncada ayrı bir hata veriyor.
Nakit girişi olarak bahsettiğin form hangi form. ?
(24/11/2008, 01:32)sledgeab yazdı: [ -> ]Nakit girişi olarak bahsettiğin form hangi form. ?
havaleler kısmında mehmetdemiral arkadaşımın dediğini yaptım.Fakat kaydet dediğim zaman üstte yazmış olduğum hatayı veriyor.Müşteriler tablosunda cari kod kısmını evet yinelenen yok yapmıştım.Acaba sorun bundan olabilir mi??
Form oluştur. kayıt kaynağı müşteriler tablosu, bu formda müşterinin bilgileri olacak, forma alt form ekle, alt formun kayıt kaynağı havaleler tablosu olacak, alt form oluştururken alt form ilişkisini cari kod olarak belirt. Bu şekilde formu açtığında kayıt girdiğinde Access kaydet butonunu tıkladığında ne yapacağını bilir,

Ayrıca

1. Tablolar verileri barındırmak için kullanılır, tablo daki herhangibir alana Arama Alanı eklenmez.
2. Tablo isimleri "nakit girişi" şeklinde yazılmaz, tablodaki alan adı "Cari kod" veya "banka adı" olmaz,
3. Formun kayıt kaynağı gelişi güzel tablo eklenip aralarından seçmece alan adı eklenmez.

Uygulamanın başındayken tablolarını düzelt,

Uygulamandaki formu açtığında gerekli tanımlamalar yapılmadığı için Access neyi nereye kaydedeceğini bilemiyor,
Sayfalar: 1 2 3 4