AccessTr.neT

Tam Versiyon: VB.NET'te Tarihe göre hatırlatma formu?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Yapacağım bir formda daha database de kayıtlı bir tabloya kaydettiğim tarihi 1 veya 2 gün öncesinden şimdiki tarihle karşılaştırıp bana başka bir formda şu tarihte hatırlatmanız var gibi mesaj vermesini istiyorum nasıl bir yol izliyebilirim. Database Access oledb bağlantısı şeklinde class ile bağlantı yapıyorum.

Şöyle bir deneme yaptım.

Private Sub anamenu_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
loginform.ShowDialog()
Dim ds As New DataSet
Dim randevuzamanı As Date = Date.Today
randevuzamanı = Date.Today & " " & "00:00:00"
tbxbugun.Text = Date.Today & " " & "00:00:00"
ds = Data.fill(CommandType.Text, "select * from notlar where randevu='" & randevuzamanı & "'")
If (ds IsNot Nothing) AndAlso (ds.Tables.Count > 0) AndAlso (ds.Tables(0).Rows.Count = 1) Then
zaman = ds.Tables(0).Rows(0).Item("randevu")
tbxbugun.Text = zaman
If tbxhatırlat.Text = tbxbugun.Text Then
tbxhatırlatma.Visible = False
Timer1.Start()
Else
tbxhatırlatma.Visible = True
End If
End If
End Sub

database deki randevu zamanıyla bugünün tarihini karşılaştırma yapıp anamenu üzerindeki bir butonun yanıp sönmesini istedim ve yanıp söndüğü zaman butona tıkladığımızda açılan formda randevusu olan yerin özelliklerini belirlemesini istedim ama olmadı. Yanıp sönme olayını Timer ile yapıyorum. Zaman karşılaştırmasını ise 2 adet textbox forma koydum. Bir tanesine bugünün tarihini textboxa yazdırdım ama bir türlü databasedeki randevu tarihini textbox a yazdıramadım yardımcı olursanız sevinirim. Yukarıdaki kodda nerde hata yaptım anlamadım.
Neyse Kimse cevap vermedi ama ben cevabı buldum. İleride belki birinin işine yarayabilir.

Dim ds As New DataSet
Dim randevuzamanı As Date = Date.Today
randevuzamanı = Date.Today & " " & "00:00:00"
tbxbugun.Text = Date.Today & " " & "00:00:00"
ds = Data.fill(CommandType.Text, "select * from notlar where randevu='" & tbxbugun.Text & "'")
If (ds IsNot Nothing) AndAlso (ds.Tables.Count > 0) AndAlso (ds.Tables(0).Rows.Count = 1) Then
Me.tbxhatırlat.Text = ds.Tables(0).Rows(0).Item("randevu").ToString
If tbxhatırlat.Text = tbxbugun.Text Then
Me.tbxfirma.Text = ds.Tables(0).Rows(0).Item("firma").ToString
Me.tbxkisi.Text = ds.Tables(0).Rows(0).Item("ad").ToString
Me.tbxtel.Text = ds.Tables(0).Rows(0).Item("telefon").ToString
Me.tbxtar.Text = ds.Tables(0).Rows(0).Item("tarih").ToString
Me.tbxran.Text = ds.Tables(0).Rows(0).Item("randevu").ToString
Me.tbxkonu.Text = ds.Tables(0).Rows(0).Item("konu").ToString
Me.tbxdetay.Text = ds.Tables(0).Rows(0).Item("detay").ToString
End If
End If
(03/10/2009, 10:15)ancyra yazdı: [ -> ]Neyse Kimse cevap vermedi ama ben cevabı buldum. İleride belki birinin işine yarayabilir.

Ne güzel, cevap vermeyerek bile size yardımcı olmuşuz demek.Img-grin
Şaka bir yana, VB.Net nispeten yeni olduğundan ve burası Access sitesi olduğundan VB.Net ile sorularınıza cevap gelmemesi kimsenin bu dile vakıf olmamasından kaynaklanıyor olabilir, vakıf olanlar da işlerinin yoğunluğundan zaman ayıramamış olabilir.
VB6 olsa her halikarda cevap alırsınız.
Ama siz böyle sorup, kendiniz cevapladıkça biz de sayenizde bu dili daha yakından tanımış oluyoruz.
Aslında bende daha 2 ay önce başladım VB.NET kullanmaya. Başladığımda hiçbirşey bilmiyordum ama deneme yanılma birazda ingilizcenin sayesinde birçok şeyi çözebiliyorum. Herşey 3 ay önce excelde bir program yapmak istememle başladı ve VB.NET'e kadar gitti. Şu anda programı birkaç küçük işlemden sonra bitirmiş durumdayım. Herşey için teşekkür ederim. Çok güzel bir site. Bı site olmasaydı bir çok şeyi başaramamış olabilirdim.Saygılarımla....FİKRET