AccessTr.neT

Tam Versiyon: Açılan Kutuda Ay ve Yıl Değeri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Değerli arkadaşlar merhaba;
Açılan kutuda tablodan aldığı farklı tarihlerdeki değerleri ay ve yıl olarak nasıl gösterebilirim. Ay içinde farklı tarihlerde bulunan değerleri gösterirken de ay ve yılı tek gösterecek. Aynı AY ve YILI açılan kutuda göstermeyecek.
Örnek1;
01.07.2009
05.07.2009
05.07.2009
10.07.2009
16.07.2009
24.07.2009
31.07.2009
Bunları açılan kutuda TEMMUZ 2009 olarak gösterecek. Herbir satırı tek tek TEMMMUZ 2009 şeklinde göstermeyecek

Örnek2;
09.08.2009
15.08.2009
21.08.2009
21.08.2009
28.08.2009
29.08.2009
30.08.2009
31.08.2009
Bunları da açılan kutuda AĞUSTOS 2009 olarak gösterecek. Herbir satırı tek tek AĞUSTOS 2009 şeklinde göstermeyecek

Ay içinde kayıtlı bulunan tarihleri ay grubu olarak açılan kutuda göstermemdeki amaç yine tarihleri kullanarak altforma bağlı filtrelemede kullanacağım

Teşekkürler
Soldaki açılan kutunun satır kaynağındaki sorguyu açılan kutu üzerinden değil de sorgu olarak kaydedin. Bir tane daha sorgu açın. Buna birinci sorgunuzdan ayad alanını alın. Toplamlar alanını gösterin ve Toplamlar alanını Grupla olarak seçin. Böylece sadece ay adları görüntülenecektir. Tek amaç ay adlarını görüntülemekse maksat. Aklıma gelen ilk yöntem buydu.
Sayın tdsharun;
Açılan kutunun değerleri tablo değilde sorgudan almış olsa yine tablodaki kayıtlara göre tek tek ay olarak gösterecek. Değişen tek şey aynı günde (tarihi aynı) kayıt varsa bunu sadece gruplayacak. Gerçi bu durum örnekte gördüğünüz gibi tablodan aldığı değer gibi olacaktı. Aynı günde kayıt varsa bunları bir grupta gösterecek
Ama benim yapmak istediğim aynı gün veya bir başka gün farketmez, bir ayı baz alarak ay içinde kaçtane kayıt olursa olsun, bunları bir grup ayı içinde gösterecek.
Teşekkürler
Tek bir sorguda bile aynı sonucu alabilirsiniz o halde. Sorgunuzdaki

Kod:
AYAD: Format([TARIH];"mmmm")
deyimi bile ay adlarını gruplamanıza yeterli olacaktır. Toplamlar bölümünden de Grupla'yı seçin... Dener misiniz?
Ekte de örnek var. Anladığım kadarıyla yapmaya çalıştım. Bakar mısınız?
Sayın tdsharun;
Dediğiniz doğru tarihleri ay olarak grupluyor. Fakat tabloda yapılmış kayıtları altformda filtrelemede kullanmak istediğimde yapılmıyor.
Teşekkürler
Örneği incelerseniz.
Sayın Aykay, birkaç değişiklik yaptım. İnceler misiniz? Farklı yöntemlerle de yapılabilir ama ben işin kolayına kaçtım. Kolay gelsin...
Sayfalar: 1 2