AccessTr.neT

Tam Versiyon: ana dosya hk.
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Arkadaşlar çalıştığım yerde 6 büro var, her büronun ayrı ayrı veri giriş yaptığı, ayrı ayrı sorgulama yaptığı 6 Excel çalışma kitabı mevcut, ben bu Excel dosyalarını access'te yapmak istiyorum. Yani 6 ayrı ana dosya yapıp bu 6 dosyadan sorgulama yapmak istiyorum.
1- Access'te bir çalışma içerisinde 6 ana dosya (veri girilen) olabilir mi?
2- Olabirse kod tablolarını ve yardımcı tabloları nasıl yapmalıyım?
3- Bir sorgu ekranından bu 6 ana dosyadan sorgulama yapabilirmiyim?
Ayrıca arkadaşlar şöyle bir durum var 4 ana dosyadaki ALAN isimleri aynı fakat 2 dosyanın ALAN isimleri farklılık arz etmekte, (yani 4 ana dosyadaki ALAN isimlerine ek 3 ALAN ismi var)
Bu konularda açıklayıcı bilgiler ve nasıl yapmam gerektiği konusunda yol gösteren olursa çok teşekkür ederim.
NOT: Access konusunda çok az bilgim var (daha yeni öğrenmeye çalışıyorum. Forumu takip ediyorum ve kitap okuyorum, Ancak forumda gördüğüm çoğu çalışma kitaplardakinden çok farklı sebebini anlayamadım)
Sayın C*E*L*O*Y*C*E, n_serdar ve Sayın alpeki99 sayesinde bir form yaptım ancak onun nasıl olduğunu halen çözmüş değilim. kitabı okuyorum ve arkadaşların bana hazırlayıp verdikleri formlara bakıyorum işin içerisinden çıkmış değilim, N A S I L O L U Y O R ....
Selamlar,
Söz konusu Excel dosyalarından 1 veya 2 sinin içeriğini değiştirip
eklerseniz mutlaka yol gösteren çok olacaktır. Kitaptaki Access
okuldaki ingilizce gibi, Access TR de ise Harlem den Hollywood' a tüm
çeşniler mevcut Img-grin NorthWind den bir kaç adım daha önde olduğumuz
söylenebilir.

Hoş geldiniz
Arkadaşlar; access'te bir çalışmada bir (tek) ANA DOSYA'nın olduğunu söylüyorlar öğrenmek istediğim şey;
1- 6 Büronun ayrı ayrı farklı veri girişi yaptığı 6 ANA DOSYA olabilir mi?
2- Bu ana dosyalardan sorgulamayı;
a) Her büro kendi ana dosyasından
b) Tüm ana dosyalardan tek bir sorgu yaptırabilirmiyim?
Arkadaşlar sadece bir büroya ait boş form ekledim. Saygılarımı arz ediyorum.
"EVRAKIN GÖNDERİLDİĞİ İL" sizin "Büro" dediğiniz kriter midir ? (Yoksa evrağın gönderildiği birim mi ? ) Her iki olasılık da da tablonuz ağır bir tablo değil. Veriler isteğe göre tek tabloda tutulabilir daha sonra süzerek sorgu alınabilir. Sınırlı kullanıcılar sadece kendi büro evraklarını görebilirler. Yetki seviyesi yüksek olanlar tümünü görebilir vb
Eğer "büro" kriteri yukarıda yazdıklarım değilse bir kolon ilave edilecek ( Access de bir alan ) o da kayıt girilen büro nun bilgilerini tutacak, sizin tablonuzdan bir Access tablosu olışturup büro alanı ekledim.

Kolay gelsin
(13/06/2009, 14:27)okileturc yazdı: [ -> ]"EVRAKIN GÖNDERİLDİĞİ İL" sizin "Büro" dediğiniz kriter midir ? (Yoksa evrağın gönderildiği birim mi ? ) Her iki olasılık da da tablonuz ağır bir tablo değil. Veriler isteğe göre tek tabloda tutulabilir daha sonra süzerek sorgu alınabilir. Sınırlı kullanıcılar sadece kendi büro evraklarını görebilirler. Yetki seviyesi yüksek olanlar tümünü görebilir vb
Eğer "büro" kriteri yukarıda yazdıklarım değilse bir kolon ilave edilecek ( Access de bir alan ) o da kayıt girilen büro nun bilgilerini tutacak, sizin tablonuzdan bir Access tablosu olışturup büro alanı ekledim.

Kolay gelsin

Sayın okileturc; eklediğim bu dosya sadece bir büroya ait 2006 yılından bu yana veri girişi yapılan bir dosya örneği, bunun gibi 5 ayrı büronunda veri giriş yaptığı Excel çalışma kitapları var, bu 6 büronun ortak sutun olarak EVRAKIN KONUSU'na kadar ortak ondan sonra her büronun kendi kriterleri var, yani tek bir veri girişi yapılan veri tabanı değilde, 6 ayrı veri girişi yapılan veri tabanı olmasını istiyorum. Ayrıca "Sınırlı kullanıcılar sadece kendi büro evraklarını görebilirler. Yetki seviyesi yüksek olanlar tümünü görebilir" demişsiniz, bir veri tabanında ben istediğime, istediğim yere veri girişi ve istediğim yerlerden sorgu yaptırabilirmiyim? bu veri tabanında herhangi bir güvenlik zaafı oluşturmaz değil mi?
Anladım, bu durumda farklı tablolarda olabilir veya tüm büroların kriterlerinden
bir havuz oluşturulur ( diyelim 10 kolon ) arayüz formları büro nun niteliklerine göre
düzenlenebilir. Farklı tablolar bile olsa bir şekilde hepsini kapsayan bir ortak sorgu
elbette oluşabilir. Güvenlik konusuna gelince ; Sitede bol bol kaynak bulabilirsiniz,
ancak elbette kısıtlamalar arayüz seviyesindedir. Tablolara erişim konuya hakim olan
birisi tarafından her zaman mümkündür. Yapmanız gereken tüm tabloları içeren
merkez veritabanını mümkün olduğunca korumak, her büronun arayüzüne de sadece
kendi tablosunu bağlamaktır. Merkez vt, kullanıcıların erişim izni olmayan bir bilgisayarda tutulabilir.
arayüzünüzü farklı tasarlayabilrisiniz. Net bir plan yapmak için daha fazla bilgiye ihtiyaç var; kullanıcılar ağ üzerinde mi ? farklı adreslerden uzak masa üstü ile mi bağlanacaklar, bilgiler Server da mı tutulacak, Sql kullanılacak mı ? vb
Sayfalar: 1 2