AccessTr.neT

Tam Versiyon: Çok yönlü arama
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
İyi günler kolay gelsin.
Diğer sütunlarda aranıp veri bulunabilir mi diye düşünmüştüm.

Hangi alanda arama yapmak istiyorsanız, sorguda tasarım modunda, alanın ölçüt kısmına gireceğiniz ayraçla, mesela [Soyadını Yazın] yazarak, soyadınıda tam yazmak kaydıyla aramanın mümkün olduğunu öğrendim, yani soyadı KARA veya BEYAZ olanları bul gibi,

Sonra buda yetmedi, çünkü arayan aradığı kişinin soyadının tamamını bilemiyebilirdi, bu sefer yine bir alanda ve yine ölçüt kısmına yine ayraç koyarak, yalnız ayracın önüne ve sonuna koyulan eklerle, hatırladığı harflerle başlayanları bulması harika olurdu, örnek : Like "*" & [Soyadını Yazın] &"*" - sorguyu çalıştırdığınızda soyadında KARA'nın tamanını bilmenize gerek yoktu, "ka" dediğinizde "ka"yla başlayanlar sıralanıyordu,

Sonra buda yetmedi, iki, üç, dört sütunda bu mümkün olabilirmiydi, böylece google mantığı (kısmende olsa) mümkün olabilirdi, sorgu tasarım kısmında seçili olan alanların en sonundaki boş olana "İfade: [Ara]" yazıp, diğer ölçüt kısmına "[Adi] Or [Soyadi]" yazıldığında iki sütun aranabiliyordu, yalnız yine bir sıkıntı "Adı ve Soyadı" aranan kişinin verisi tam bilinmesi gerekiyordu, Örnek: Kazım gibi, KARA gibi, ancak iki ayrı sütunda arananlar tam girilmek kaydıyla bulunabiliniyordu,

Sonra buda yedmedi, acaba diğer sütunlarda arama yapılırken, arayacaklarının tamamını hatırlayamayanlar, yine kısa yoldan, hatırladıkları kadarıyla arayabilirlermi diye düşündüm, ancak BECEREMEDİM.

Bu aşamada faydalı olur diye yukarıda anlattıklarımı gösterir Access uygulamasını forma ekliyorum,

Son olarak aramayla ilgil hayalime katkıda bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Kolay gelsin..
Bir de bunu deneyin
Sorgunuza bir çok alanı birleştiren bir alan ekleyin
Deyim1:[Adi]&[Soyadi]&[Okulu]...... vb
Kriter alanına da şu kodu girin
Kod:
Like "*" & [Ara ] & "*"

Kolay gelsin

[Resim: ekranresmi00009.jpg]
Sayın okileturc, ilginiz için teşekkür ediyorum, bütün sorunumu çözdünüz harikasınız, kolay gelsin.
Arkadaşlar kolay gelsin, daha önce sorgu için arkadaşların verdiği ölçütle arama sorunumu çözmüştüm.

Deyim1:[Adi]&[Soyadi]&[Okulu]&[Anneadi]&[Babaadi]
Like "*" & [Ara ] & "*"

Bu ölçütle, aynı anda adi ve soyadı yazıldığında doğrudan o adla ve soyadla başlayanı buluyor, veya adı yazıldığında o adla yazılı olanları buluyor, veya soyad yazılı olduğunda o soyadla yazılı olanları buluyor,

Acaba yine bu şekilde arasın ama, aynı anda birer birer, ikişer ikişer veya üçer üçer alan adları girmek suretiyle arama yaptırılabilinir mi?

Hatta mesela adı ve soyadı, adı ve baba adı, adı ve anne adı, adı soyadı ve anne adı, adı ve soyadı baba adı, soyadı adı, soyadı adı anne adı vs. gibi bi kombinasyonlar mümkün mü?

İlgilenip yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Tabi yine tek bir sorguda ve tek bir tıklamayla yapılacak, yani ayrı ayrı sorgularla yapılabileceğini biliyorum. İlgilenip yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Teşekkürler...
Süper Paylaşım elinize sağlık Sn okileturc.