AccessTr.neT

Tam Versiyon: Ödenek Takip
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhaba;

Gelen Ödenekleri Takip edecek küçük bir program yapya çalışıyorum.

Bazı yerlerde takıldım yardımlarınızı bekliyorum.

Tabloları yaptım ilişkileri oluşturdum formları da yaptım bunlarda sorun yok.

dört tablodan sql_odenek adında sorgu oluşturdum
1 tablo= tbl_anahesap
2 tablo=tbl_altHesap
3 tablo=tbl_odenek_toplamı
bu üç tablo bir biriyle ilişkili sorun yok

4. tablo tbl_harcama tablosu bu tablo yukarıdaki tablolarla ilişkisi yok.

bu dör tablodan oluşan sql_odenek sorgusunu çalıştırdığım da odenen tutar adındaki alana ilk kayıtaki para tutarı diğer kayıtlarada yazıyor. Örnek: ilk kayıttaki para: 565,00 ikinci kayıttaki para farklı olamasına ramen 565,00 tüm kayıtlara yazıyor.

bu dördüncü tabloyu sorgu içindeki diğer tablolarla ilişkilendirdiğimde odenek tutar adındaki alan bu seferde boş çıkıyor.

Sorgu içindeki 4. tabloyu diğer tablolarla nasıl ilişkilendirmeliyim ki odenek tutar alanına gerçek kayıtlı tutarlar gözüksün.

Teşekkürederim.

Selamlar.
sn adnan, uygulamanın işleyişini tam olarak anlayamadım, umarım eklediğim ilişkiler doğrudur.

tbl_Hesaplar tablosu, odenek_tut alanını ve tbl_Alt_Hesap tablosu Alt_Hesap alanını sayı olarak değiştirdim. (her ikiside sayı olarak belirlenmediğinden tabloya 2şer haneli yansıyordu.)
Ayrıca eklediğim ilişkiyi ve sorgu sorucunun doğruluğunu bildiriniz,
sorguda sanki ödeneklerinde ve harcananların da toplamı alınacak gibi ama dediğim gibi işleyişini tam olarak bilmediğim için birşey yapmadım.
Selam...

Tablolarınıza inceledim. Bence tablo ilişkilerinden önce tablo yapılarını düzenlemek gerekiyor...

Her tablonun başında tablo ile ilgili ID oluşturmuşsunuz, iyi güzel hoş... Peki otomatik sayı olarak ayarladığınız alanları nasıl ilişkilendiriyorsunuz?

Ana Hesaba bağlı bi tane alt hesap yok ki...

Hesap Planına göre bakacak olursak:

1- DÖNEN VARLIKLAR

10 HAZIR DEĞERLER

100 Kasa Hesabı
101 Alınan Çekler Hesabı
102 Bankalar Hesabı
...
...
diye devam ediyor...

Buna göre, 100, 101, 102..... vb 10 Hazır Değerler'e bağlı olmalı. Hazır Değerler de 1 Dönen varlıklar Hesabına...

Siz de tablolarınızı buna göre hazırlayın ve buna göre ilişkilendirin. Tablolardaki ilişkinin temel mantığı bu olmalı.

Ana Hesap tablonuzda AnaHesapID olacağı gibi AltHesapID de olmalı. Alt Hesap tablonuzda da AnaHesapID olmalı. Böylece alt hesabı ana hesaba bağlayabilir ve iki tabloyu ilişkilendirebilirsiniz.

Tablonuzu düzenleyip eklemeyi çok isterdim ama ben sizin tablo yapınızdan pek bişey anlayamadım.

Belki benim bi hatam var.

Arkadaşlar da baksın da, sorunu birlikte görelim.
Merhaba;

Sn.sledgeab teşekkürederim.
Sn. tdsharun evet tabloların ilişkilendirmeleri biraz tuaf oldu. Ancak becerebildim.

Mantık şu. elimde bütçe tablosu var ve bütçe tablosuna belirtilen hesaplardaki ödeneklerin harcamalarını takip etmek.

Örnek Ana hesap 740 Hizmet üretim giderleri
alt hesap 01, 02, 03 .................... devam ediyor.

01 Kırtasiye malzeme gubu karşılığı 2009 yılında atıyorum 654.000

Ben yukardıdaki bahsettiğim bütçe tablosundaki ödeneklerin harcamalarını takip etmek istiyorum. Eğer daha sağlıklı ilişkilendirmede yardımcı olursanız sevinirim.

Selamlar.
Sayın Adnan, tablo ilişkilerini ve tablo yapılarını incelerken, "nasıl olmalı" sorusuna cevap ararken, örnek aradım biraz.

Benim işime yarayacak bi örnek bulamadım. Ancak sizin işinize yarayabileceğini düşündüğüm Excel ile yapılmış bi örnek buldum. Bu örneğe göre tablolarınızı düzenlerseniz ilerleyen bölümlerde size daha iyi yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. Siz bu örneği inceleyerek tablo yapılarını ve ilişkilerini düzenleyebilirsiniz.

http://www.memurlar.net/haber/54285/

Saygılar...
Merhaba;

Sn.tdsharun Çok Teşekkürederim. Verdiğiniz linkteki programı daha önce indirmiştim. Kayıtları o programa yapıyordum.

Selamlar.