AccessTr.neT

Tam Versiyon: tekrar kayıt önlenmesi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
merhaba
iki tane formum var bu formlardan TAKVİM adlı formda aşı randevusu veriyorum.Ama aynı TC numaralı kişiye aynı gün birden fazla farklı aşı için randevu veriyorum.
daha sonra yaptığım aşıları aşıgirme formuna giriyorum yine aynı kişiye aynı tarihte yaptığım birden fazla farklı aşıyı giriyorum.
sorum şu:aynı tc numaralı kişiye aynı gün aynı aşıyı girmek istersem uyarı çıksın.
ekde dosyayı gönderiyorum.
Sayın ilkerkaçmaz öncelikle kolay gelsin
öncelikle tabloların arasında ilişki ve düzensizlik mevcut,çünkü kişiler'i ayrı tablo buna bağlı orakata aşı ve tarihlerini ayrı bir tabloya yaparsan çok iyi olur
bundan sonra
Mükerrer kayıt adı altında arama motorunda arat ,tekrar kaydı önlemek için gerekn örnekler var ,tabloları yaptıktan sonra yine ekle mükerrer kaydı yapamazsan yardımcı tekrar oluruz kolay gelsin
sayın celoyce hocam:
kişilerimi tblcustoers adlı tabloya
randevularımı ahbs adlı tabloya
yaptığım aşıları ise AŞIGİRTABLO adlı tabloya giriyorum zaten.
formlarda HERKES sorgusuyla eşleştirmemin amacı TC no girince adsoyad doğumtarihi kendi gelsin diye yaptım.
arkadaşlar
tblcustomers adlı tablo benim esas veritabanımı oluşturan tablo
ahbs adlı tabloya verdiğim randevuları giriyorum
aşıgirtablo adlı tabloya ise yaptığım aşıları giriyorum.
tblcustomers adlı tabloda birincil anahtar olduğu için mükerrer kayıt imkansız.
ancak ahbs adlı tabloda aynı tc numaralı kişilere aynı gün farklı aşılar için randevu verirken,aşıgirtablo adlı tabloya aynı tc numaralı kişilere aynı gün farklı aşılar yapıldı diye veri giriyorum.
çok önemli olmasada ahbs ve aşıgir adlı tablolara mükerrer kayıt olmasa iyi olur diye düşünüyorum.
çözüm varmı varsa nasıl olacak.
ilgilenen arkadaşlar olursa sevinirim.
saygı ile.
sevgili ilker bunu aşıgirme formuna göre yaptım. aşıtarihi textboxının güncelleme öncesinde eventine yazarsın.

Dim asi As String
asi = DCount("AŞITARİHİ", "AŞIGİRTABLO", "ID=forms.AŞIGİRMEFORMU.ID and AŞITARİHİ=forms.AŞIGİRMEFORMU.AŞITARİHİ")
If asi > 0 Then
If MsgBox("aynı kişiye bugun " & asi & " defa aşı kaydı yaptın. emin misin ilker?", vbYesNo, "iğneci") = vbNo Then Undo
End If
teşekkür ederim sayın syrup
sorunum çözüldü
iğneci esprisi güzeldi.
dr.ilker kaçmaz